mediateka

„Dokąd odchodzisz?”

„Dokąd odchodzisz?”

Suresh Rattan; AnWero; 2009

Niezwykle nastrojowa książka o starzeniu się i umieraniu adresowana do dzieci i nastolatków (9-14 lat). Zadają oni pytania egzystencjalne o sens życia i śmierci, o archetypowe: dokąd idziemy?. A gdy stykają się z tą graniczną sytuacją, potrzebują wiedzy o tym, że ważne jest przygotowanie się na odejście bliskich. A także o tym, jakie ma znaczenie zarówno dla umierającego, jak i dla tych, którzy pozostają pielęgnowanie pamięci o nim. Jest to wzruszająca opowieść o głębokiej więzi między wnuczką i dziadkiem oraz o stracie, umiejętności godzenia się z nią i akceptacji tego, co nieuchronne. O wartości utworu stanowi przybliżany przez autora trudny temat procesów starzenia się i umierania. A osadzenie opowieści w egzotycznej dla młodego polskiego czytelnika hinduskiej rzeczywistości, która okazuje się nie tak znowu odległa od naszych rodzimych realiów, jeszcze zwiększa jej atrakcyjność. Indie są miejscem, gdzie dzieci, tak samo jak dzieci w Polsce, chodzą do szkoły, jeżdżą na rowerach, nawiązują przyjaźnie, czytają książki, oglądają telewizję, zadają pytania na temat sensu życia. Z tego względu historia Akszu ma uniwersalny charakter. Książkę polecamy uwadze nie tylko samych dzieci, ale też rodziców, nauczycieli i wychowawców, którzy pragną prowadzić z nimi szczerą i głęboką rozmowę. Opowieść ta stanowi bowiem doskonały punkt wyjścia do dyskusji na trudny temat przemijania.

Więcej informacji znajdziesz tutaj

 

 

 

 

 

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.