2018

1. listopada - trudny dzień dla osób w żałobie. Jak sobie pomóc? – artykuł naszej psycholog.

Dzień Wszystkich Świętych to często trudny moment dla tych, którzy są w żałobie. Jakie uczucia mogą się pojawiać w tym okresie, co może być szczególnie trudne i jak można sobie pomóc? O tym mówi artykuł autorstwa Martyny Zagórskiej, psycholog i psychoterapeutki z naszej fundacji. Zachęcamy do czytania. 

Dzień Wszystkich Świętych to wyjątkowy czas w roku, gdy jesteśmy myślami przy tych, którzy odeszli. Trzeba jednak pamiętać, że każdy ze zmarłych miał rodzinę i bliskich, którzy zostali, i dla których jego śmierć oznaczała cierpienie.

Dla osób w żałobie ten czas bywa bardzo trudny. Często zadają sobie pytanie jak go spędzić aby był łatwiejszy i jak sobie pomóc?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, bo – podobnie jak w przebieg procesu żałoby – jest to zawsze kwestią indywidualną.
Na początku ważne jest to aby mieć świadomość, że w okresie Wszystkich Świętych może być trudniej. Jest to normalne w przebiegu żałoby, nie tylko w pierwszym roku jej trwania. Ten czas bowiem kontaktuje nas ze śmiercią i stratą ukochanej osoby. Może przywoływać bolesne wspomnienia i emocje, jeszcze silniej niż zazwyczaj konfrontować z pustką i samotnością.
W Polsce w to święto wpisana jest też silna tradycja, pewne określone schematy postępowania, a co za tym idzie - oczekiwania społeczne, które nakazują posprzątać grób, przynieść kwiaty i świece, spotkać się z rodziną i wspominać zmarłych.
Bywa tak, że osoba pogrążona w żałobie nie chce spędzać tego dnia w ogólnie przyjęty sposób. Nie ma chęci aby iść na cmentarz w tym dniu lub woli pójść sama, wieczorem, bo potrzebuje spokoju i intymności. Czasem spotyka się ona z niezrozumieniem ze strony otoczenia, pytaniami i komentarzami, które nie ułatwiają przetrwania tego okresu. Istotne jednak, aby pozostać w zgodzie z samym sobą i własnymi potrzebami, bo zmuszanie się do robienia czegoś wbrew sobie może potęgować napięcie i stres.
Dobrze jest posłuchać siebie, zastanowić się na czym nam zależy w tym dniu i zadecydować w jaki sposób chcemy go spędzić i z kim. Warto też porozmawiać o tym z bliskimi, którzy często w dobrej intencji, mogą mieć swoje wyobrażenia o wspólnym spędzeniu tego dnia. Taka rozmowa może oszczędzić niepotrzebnych nieporozumień czy rozczarowań. Może też, w razie potrzeby, pomóc wypracować kompromis.
W okresie Wszystkich Świętych, tak jak w każdym trudniejszym momencie żałoby, warto też zadbać o siebie szukając wsparcia w otoczeniu, nie czekając na to, aż ktoś zauważy, że nam ciężko. Zwracanie się po pomoc bywa niełatwe i jest też niedoceniane, jednak warto spróbować ponieważ wsparcie życzliwych osób może mieć ogromną moc.

Martyna Zagórska jest psychologiem i psychoterapeutką humanistyczną. W Fundacji prowadzi konsultacje psychologiczne, psychoterapię i grupę wsparcia dla dorosłych.(więcej

 

 

 

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.