Aktualności

27/06/2017

Finalizujemy remont salki na warsztaty dla dzieci w żałobie

więcej >

Dzięki wsparciu finansowemu z Kulczyk Foundation udało nam się wyremontować salę warsztatową.

Niebawem ogłosimy nabór na warsztaty. Tymczasem prezentujemy kilka zdjęć, tej nowej, przyjaznej przestrzeni w Fundacji Nagle Sami:

 

26/06/2017

Fundacja Nagle Sami - szukamy wolontariuszy!

więcej >

WOLONTARIAT W ZESPOLE PR I KONTAKTÓW Z MEDIAMI

 Kogo poszukujemy?

  • Osób chcących swą wiedzą i doświadczeniem wspierać działania mające promować misję i cele Fundacji, czyli pomoc dla osób w żałobie.

 Co oferujemy?

  • Możliwość zdobywania doświadczenia w zakresie PR i kontaktów z mediami w organizacji pozarządowej.
  • Uczestnictwo w procesie przygotowania i realizacji kampanii promocyjnych Fundacji.
  • Uczestnictwo w szkoleniu wprowadzającym dotyczącym pomocy psychologicznej osobom w żałobie.
  • Możliwość uczestnictwa w szkoleniach tematycznych organizowanych przez Fundację.

W sprawie wolontariatu w zespole PR i kontaktów z mediami napisz do nas: wolontariat@naglesami.org.pl lub zadzwoń 22 633 54 25

19/06/2017

Recenzja książki: „Żałoba. Psychoterapia poznawczo-ewolucjonistyczna i EMDR” A.Onofri, C. la Rosa

więcej >

"Żałoba bardziej niż jakiekolwiek inne doświadczenie życiowe znaczy przełom w przebiegu rozwoju każdej jednostki. Kiedy droga jakiejś osoby znaczona jest tym wydarzeniem, zwłaszcza, gdy żałoba dotyczy kogoś z rodziny lub bliskiej osoby, uczestniczymy w pewnym >>przed<< i >>po<<. Nic z tego, co przeżyliśmy i poznaliśmy do tego momentu nie pozostaje już takie samo; nasz świat zostaje wstrząśnięty przez wydarzenie, które wymaga od nas zmagania się z samym sobą i naszą zdolnością adaptacji do nowej sytuacji.”

Początek książki „Żałoba” opisuje dość dokładnie, czym jest ten trudny proces, dla osób, które straciły kogoś bliskiego. Książka A. Onofri i C. La Rosy nie jest typowym podręcznikiem akademickim, raczej można ją określić jako publikację naukową, która jest napisana w przystępny sposób. Przedstawia nam również metodę EMDR. Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) to jedna z nowszych metod psychoterapii. Za pomocą stymulowania ruchu gałek ocznych pomaga przepracować różne wydarzenia traumatyczne, w tym również żałobę.

Każda żałoba ma swoją własną dynamikę, związaną z przywiązaniem i relacją do bliskiej osoby, ale też z takimi czynnikami jak nasza osobowość, czy wcześniejsze doświadczenie. Każda wiąże się z bólem, który może mieć różną intensywność. Z doświadczenia psychologów Fundacji Nagle Sami wynika, że utrata bliskiej osoby, może być dla żałobnika na tyle traumatycznym doświadczeniem, że rozwinie się u niego do skomplikowanej żałoby, z którą trudno będzie mu poradzić sobie samemu, i najlepiej gdy trafi pod opiekę psychologa lub terapeuty.

Autorzy książki podnoszą także kwestie żałoby dzieci i młodzieży. Piszą o tym, że na przykład wraz z utratą rodzica tracą one obiekt przywiązania. Pewien fundament, który pomaga im budować własny świat, osobowość, tożsamość. Każda utrata bliskiej osoby, może mieć poważny wpływ na ich dalszy rozwój, funkcjonowanie, czy relacje z innymi.

Książka „Żałoba”  może pokazać osobom pracującym, czy spotykającym się z ludźmi, którzy stracili bliskich, czym właściwie ta żałoba jest. Od samego wytłumaczenia pojęcia, poprzez jej ewolucjonistyczną wizję, czynniki, które na nią wpływają, czy różne strategie radzenia sobie po stracie.

Osoby w żałobie często pytają psychologów Fundacji Nagle Sami, czy ich zachowanie jest normalne? czy kiedykolwiek sobie poradzą i wrócą do normalności? Często od bliskich lub kolegów słyszą zdanie „weź się ogarnij”. Ale co to właściwie znaczy „ogarnij się”? Autorzy książki posługują się cytatem Francine Shapiro – „Pozostawiając przeszłość w przeszłości”. Oznacza to, że uczymy się żyć, stawiać kroki w nowym życiu nie tylko bez zmarłej osoby, ale również bez hipotez na temat tego co się stało, bez obwiniania się. Uznajemy, że istnieje coś takiego jak utrata, koniec, ale jednocześnie doceniamy relację, którą mieliśmy z bliskim.

Książkę wydała Fundacja Przyjaciele Martynki, Poznań 2017

Tłumaczenie: Hanna Michalska

Autor recenzji: psycholog Michaela Dłużniewska

Aby przeczytać więcej lub kupić książkę kliknij tu

 

13/06/2017

Fundacja Nagle Sami - jak skorzystać z naszej pomocy psychologicznej? (Warszawa)

więcej >

Jeżeli chcesz skorzystać z naszego wsparcia psychologicznego, nie jesteś jednak pewien czy: pomoc psychologa jest Ci potrzebna? nie wiesz czy chcesz skorzystać z długoterminowej  terapii?

To warto zapisać się na konsultację by rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie. Takie jednorazowe spotkanie, które trwa ok. 50 minut jest darmowe i pozwoli ocenić Ci, czy chcesz z naszej pomocy korzystać dalej. Po takim spotkaniu psycholog Fundacji będzie mógł także zarekomendować odpowiednie, dalsze działania: terapię indywidualną, grupę wsparcia, a może jeszcze jedno-dwa spotkania konsultacyjne. 

Terapeuci Fundacji specjalizują się w pomocy osobom w żałobie (tu możesz poczytać o naszych psychologach), mają duże doświadczenie w pracy terapeutycznej, stale poszerzają swoją wiedzę i umiejętności. Jeżeli jesteś osobą po stracie skontaktuj się z nami.

W  żałobie nie trzeba być samemu, zapraszamy do kontaktu z nami i umówienie się na pierwszą darmową konsultację:  tel. 502 511 138,  mail info@naglesami.org.pl. Godziny, w których dokonujemy zapisów na konsultacje w Warszawie:

poniedziałek, środa, piątek w godz.: 9.30 — 13.30;

wtorek, czwartek w godz: 11.30-15.30

W ramach bezpłatnej pomocy można także korzystać z porad prawnych (prawnik@naglesami.org.pl) i Telefonu Wsparcia 800 108 108.

 

 

26/05/2017

Prawnik Fundacji Nagle Sami dyżuruje w piątki. Zapraszamy!

więcej >

Dyżury prawnika Fundacji Nagle Sami - adwokat Justyny Wisińskiej-Kurpiel odbywają się w każdy piątek w godzinach 9.30-11.30 Porady są bezpłatne, prosimy jednak o wcześniejsze umówienie wizyty. Konsultacje mogą odbywać się również telefoniczne lub mailowo:

Telefon: 519758157

E-mail: prawnik@naglesami.org.pl

Nasz prawnik udziela pomocy między innymi przy formalnościach związanych z utratą osoby bliskiej, w szczególności postępowaniu spadkowym, sprawach z zakresu prawa pracy (koniecznych do uregulowania z pracodawcą po śmierci pracownika), sprawach z ZUS, postępowaniach z ubezpieczycielami.

Postaramy się pomóc w rozwiązaniu każdego problemu prawnego lub przekierować do odpowiednich podmiotów.

Zapraszamy do kontaktu!

Telefon: 519758157

E-mail: prawnik@naglesami.org.pl

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.