mediateka

fragment książki "Śmierć oczami dziecka. Jak pomagać w żałobie?" - "Żałobne światło"

Marie-Madeleine Kergorlay; opoka.org.pl

Fragment: „Przy bardzo dużych stratach (np. nagła śmierć bliskiej osoby) ten etap „nieprzyjęcia do wiadomości”, zaprzeczenia, może przyjąć bardzo radykalną postać. To zaprzeczenie staje się wtedy „zastyg¬nięciem w bezruchu” — współumarciem. Kobieta znaleziona w zbombardowanym domu siedziała spokojnie. Straciła wszystkich bliskich. Ratownicy się dziwili: „ta to ma mocne nerwy, wszyscy zginęli, a ona siedzi jak gdyby nic się nie stało”. Źle rozumieją. To nie jest taki spokój, o jakim myślą. Ona odeszła z najbliższymi — jest to spokój umarłych. Im strata jest większa, tym bardziej coś w nas umiera. Jest to przecież nasza strata. Gdy ktoś straci palec u nogi, przeżyje. Ale im większa jest strata, tym bardziej człowiek zbliża się do śmierci. Ta kobieta, znaleziona w zbombardowanym domu, jakby umarła. Strata była zbyt duża. Bywa nieraz i tak, że po śmierci jednego z małżonków szybko odchodzi i drugi. Przypadek?”


Czytaj tutaj

 

 

fragment książki „Żałoba w rodzinie. Jak pomóc cierpiącym dzieciom i ich rodzinom”

Martin Herbert; dobreksiazki.pl

Ból po stracie kochanej osoby to - jak pisze autor książki - duchowa rana. Potrzeba czasu, by się ona zabliźniła. Jest to szczególnie trudny proces w wypadku dzieci, zarówno tych terminalnie chorych, jak i tych, które doświadczają straty bliskich, na przykład rodziców. Osoby pozostające w żałobie potrzebują wsparcia i pomocy. Książka ta w wyważony i mądry sposób opisuje, jak postępować w tych niezwykle trudnych sytuacjach. (opis za wydawcą)

Czytaj tutaj

“Dziecko w żałobie – jak pomóc mu przeżyć stratę?”

Monika Prawdzik; dziecko-i-zdrowie.wieszjak.pl; 13/09/2010

Fragment: „Pozwólmy naszemu dziecku wspominać osobę zmarłą. Najprawdopodobniej spotkamy się z wieloma pytaniami o przeszłe wspólne życie, wspomnienia zarówno te miłe, jak i te bolesne. Dziecko, tak samo jak i my, potrzebuje czasu na pożegnanie się z bliską osobą. Uszanujmy to i nie zbywajmy takich tematów do rozmów.”

Czytaj tutaj

 

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.