pytania i odpowiedzi

Czy mogę iść na przyjęcie/do kina/na wesele?

Rodzice, bądź rodzina zajmująca się dzieckiem, które utraciło bliską osobę powinna samodzielnie podjąć decyzję o uczestnictwie dziecka w pogrzebie niż obarczać tą decyzją dziecko zwłaszcza jeśli jest ono małe.

Jeśli dziecko spokrewnione ze zmarłym chce zobaczyć ciało, by się pożegnać, należy przygotować je psychicznie na fakt, że zmarły będzie wyglądał inaczej niż za życia. Potrzebują kogoś, kto zapewni im wsparcie i muszą mieć możliwość omówienia z kimś po fakcie tego, co widziały.

To samo tyczy się ceremonii pogrzebu. Ważne jest by dziecko wiedziało co będzie działo się w kościele i na cmentarzu, a także jak mogą zachowywać się osoby uczestniczące w pogrzebie (płacz, krzyk, rozpacz) by zachowania te nie wywołały lęku u dziecka i by były one na to w miarę możliwości przygotowane.

Jeżeli dziecko chce dotknąć ciała, należy uprzedzić je, że będzie zimne, że nie poruszy się pod wpływem dotyku i może wyglądać bardzo blado. Dziecko może ucałować zmarłego na pożegnanie.

W przypadku małych dzieci, należy uświadomić im, że zmarły nie zareaguje na ich dotyk ani słowa, ale że mogą go dotykać i z nim rozmawiać. Być może ułatwi im to uporanie się z żałobą.

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.