Odszkodowania

Odszkodowania

Postautor: Jaga » 28 sty 2013, 20:42

Dziś odwiedzili mnie kolejni przedstawiciele firmy pozyskującej odszkodowania. Mimo tego, iż wypadek męża wydarzył się ok 18 miesięcy temu, telefony z tego rodzaju firm ciągle nie cichną :evil: , a sprawy w sądzie ciągle się ciągną :evil: Sama już nie wiem kogo słuchać i na kim polegać. Duże firmy kuszą kompleksowością i znajomością tematu, adwokaci wydają się natomiast bardziej wiarygodni i mniej kosztowni. Oglądając jednak ostatnie programy typu "Sprawa dla reportera" czy "Magazyn Ekspresu Reporterów", chyba zaczynam wątpić w człowieka. Nieważne czy to duża firma czy miejscowy adwokat.
Najgorsze, że jestem z tym wszystkim sama. Chociaż przyznam, że trochę na własne życzenie - W ostatnim czasie zbudowałam wokół siebie solidny mur. Teraz kiedy potrzebuję trzeźwego spojrzenia, rady lub po prostu tego aby ktoś mnie wysłuchał, jestem sama :cry:
Może ktoś z Was walczył lub wciąż walczy o odszkodowanie po starcie kogoś bliskiego w wypadku komunikacyjnym i potrafi mi coś doradzić :?:
"Idziemy przez ten świat samotnie, ale jeśli mamy szczęście, to przez jedną chwilę należymy do kogoś i ta jedna chwila pozwala nam przetrwać całe wypełnione samotnością życie." P. Simons
Jaga
 
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2012, 21:24

Re: Odszkodowania

Postautor: kasia.c. » 03 lut 2013, 9:39

1. Ja bym się zwróciła do adwokata (ale nie takiego, co sam za Tobą przyszedł). Oprócz odszkodowania/zadośćuczynienia do wygranej będą też należały koszty procesu (w tym jego wynagrodzenie).
2. Firmy z tego co wiem biorą 30-40% wywalczonego odszkodowania (nie mogą Cię reprezentować w Sądzie a jedynie pomagać w redagowaniu pism) i wierz mi - nie są profesjonalistami. Z reguły ich udział kończy się na bezspornej kwocie,którą Tobie też by wypłacił ubezpieczyciel (sprawca),gdybyś się do niego zwróciła.
3. Jeśli nie upoważnisz adwokata do zawierania w Twoim imieniu ugody lub będziesz obecna na rozprawach do takiej sytuacji jak przelanie zadośćuczynienia na konto adwokata nie dojdzie.
Z jakiego jesteś miasta?
kasia.c.
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 paź 2012, 14:24

Re: Odszkodowania

Postautor: Jaga » 03 lut 2013, 13:01

Dziękuję Kasi C. za odpowiedź. Jestem z okolic Olsztyna. Właśnie wynajęłam prywatnie adwokata. Kogoś kto został mi polecony przez znajomego. Wydaje mi się, że ten adwokat "podszedł do mnie jak do człowieka". Kobieta wszystko mi wytłumaczyła i podała konkretną stawkę, a nie jak te firmy % od wygranej. W moim przypadku o odszkodowanie ubiegam się z Funduszu Gwarancyjnego (nieznany sprawca wypadku) i pierwszą kwotę bezsporna już otrzymałam - było to łącznie na mnie i dziecko 5 tys zł. Fundusz wystąpił jeszcze z uzupełnienie dokumentów do prokuratury i wszystko się strasznie ciągnie. Adwokat uspokaja mnie i mówi, że tak to właśnie wygląda. Natomiast ludzie z firm odszkodow. twierdzą, że suma bezsporna jest zdecydowanie za mała i że może to wynikać właśnie stąd, że sprawę prowadzi adwokat, a nie firma.
Przeraża mnie także wysokość kosztów procesu. Adwokat powiedział mi, że będzie to 5 % od sumy o jaką wystąpimy w sądzie i, że trzeba to wpłacić na samym początku (firmy twierdzą, że pokrywają te koszty, a później odliczają to sobie od wygranej).
Kobieta, która zajmuje się moją sprawą jest bardzo dobrym adwokatem, ale boje się, że nigdy nie prowadziła podobnej sprawy i, że może coś przeoczyć albo, że FG faktycznie uzna ją za słabego przeciwnika. Jednym słowem mam mętlik w głowie.
"Idziemy przez ten świat samotnie, ale jeśli mamy szczęście, to przez jedną chwilę należymy do kogoś i ta jedna chwila pozwala nam przetrwać całe wypełnione samotnością życie." P. Simons
Jaga
 
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2012, 21:24

Re: Odszkodowania

Postautor: kasia.c. » 03 lut 2013, 15:21

Będę pisać w punktach, bo wtedy (zakładam) nic nie przeoczę.
1.Skoro prawnik polecony - to już pierwszy plus.
2. Koszty-5% to opłata od pozwu. Można wnosić o zwolnienie od tej opłaty (w zależności od stanu majątkowego). Tzn. zawsze można wnosić,ale efekt jest nieznany.
3. Gdy wygrasz (czego Ci życzę) to masz zwrot kosztów, więc tu sprawa załatwiona.
4. Fakt,że kwota 5.000 zł jako bezsporna jest stanowczo za mała ale ma to być ten pierwszy zastrzyk finansowy. I uwierz -nie dlatego jest za mała, że prowadzi adwokat. O niebiosa!
5. Słusznie,że adwokat uspokaja i słusznie fundusz uzupełnia dokumentację,bo to jedynie laikowi wydaje się,że jest to oczywiste. Zależy od tego,czy prokuratura umorzyła śledztwo czy też jaki jest generalnie jego wynik. A FG nie będzie dublował czynności prokuratury zresztą nie do tego jest stworzony.
6. Nie uwierzę,że dobry adwokat nigdy nie prowadził sprawy o zadośćuczynienie i odszkodowanie. Proszę - zaufaj. Jeśli się boisz o Panią Adwokat to pojawiaj się z nią na rozprawach. Osobiście doradzam tylko, żeby nie posyłała zastępcy (bo to ona zna sprawę i skoro jej ufasz to ciągnijcie to razem).
7. Fundusz - jako profesjonalny podmiot ma profesjonalnych pełnomocników. Ty - też. Jedni i drudzy różnią się kolorem żabotu i lamówki. Nie bój się. Dacie sobie radę. Jak coś to możesz pisać do mnie na pw (prywatna wiadomość)(ja osobiście nie wiem,jak się to robi), ale chętnie doradzę w szczegółach o ile będę mogła.
kasia.c.
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 paź 2012, 14:24

Re: Odszkodowania

Postautor: Jaga » 03 lut 2013, 21:35

Kasiu C. Bardzo, ale to bardzo dziękuję. Wreszcie zobaczyłam jakieś światełko w tunelu :)
Podpisując umowę z Panią Adwokat byłam przekonana, że postępuję słusznie. Niestety po kolejnych rozmowach z przedstawicielami firm odszk. trochę zaczęłam gubić się w tym wszystkim i powątpiewać. Dobrze jest posłuchać kogoś, kto obiektywnie spojrzy na sprawę i nie ukrywam, że komentarz
kasia.c. pisze: Fundusz - jako profesjonalny podmiot ma profesjonalnych pełnomocników. Ty - też. Jedni i drudzy różnią się kolorem żabotu i lamówki. Nie bój się. Dacie sobie radę.
bardzo podniósł mnie na duchu - chyba trochę straciłam wiarę w siebie i Panią Adwokat.
Zostałam poinformowana o możliwości wystąpienia o zwolnienie z kosztów, jednak słyszałam również, że z tym bywa różnie. Jak to mówią - jeśli nie spróbuję, nie przekonam się.
Obecnie, tak jak już pisałam, sprawa jest na etapie uzupełniania dokumentów, więc pozostaje mi tylko cierpliwie czekać. Jeśli pojawią się jakieś nowe okoliczności i rodzące się w związku z tym pytania, na pewno się odezwę.
Jeszcze raz dziękuję :)
"Idziemy przez ten świat samotnie, ale jeśli mamy szczęście, to przez jedną chwilę należymy do kogoś i ta jedna chwila pozwala nam przetrwać całe wypełnione samotnością życie." P. Simons
Jaga
 
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2012, 21:24


Wróć do Dokumenty / kwestie prawne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron