Wasze inicjatywy

Memoriał Bartka Czajkowskiego

 

Drodzy Państwo,

Straciłam męża w 2016 roku. Wiedliśmy z Bartkiem szczęśliwe i aktywne życie. Każde z nas miało swoją, niezależną jego część, w której realizowało własne pasje i własną wersję samego siebie. Bartek zawodowo poświęcił się fizjoterapii i pracy z ludźmi. Pierwsze lata skupił się na rehabilitacji neurologicznej, a jego celem była aktywizacja ludzi po udarach. Przez wiele lat pracował z ludźmi niepełnosprawnymi, z dystansem i optymizmem zapewniał adekwatny do ich możliwości poziom samodzielności i aktywności. Po otwarciu centrum-medycznego rehabilitanci.org.pl skupił się na pracy z pacjentami po urazach ortopedycznych, wśród których wielu ludzi aktywnych sportowo potrzebowało przede wszystkim wrócić do sprawności fizycznej, zapewniającej dalsze uprawianie sportu. Pacjenci angażowali go w swoje aktywności, a Bartek wciągał w te aktywności kolejnych pacjentów. Tatrzański Bieg Pod Górę był jego ulubionym wydarzeniem sportowym. Co roku w teamie rehabilitanci.org.pl biegało coraz więcej pacjentów.

Umieliśmy też wykorzystać czas przeznaczony dla nas. Weekendy i wakacje spędzaliśmy najczęściej poza domem, najlepiej w gronie przyjaciół i znajomych. Po kilku latach naszej znajomości dostaliśmy największy prezent – Antosia. Priorytetem w wychowaniu była aktywność sportowa. Bartek nie doczekał końca pierwszej klasy, ale czas, który poświęciliśmy na wspólne rozmowy o edukacji Antka zawsze dawał ten sam efekt – ważny jest ogólny rozwój, zarażenie pasją i aktywne spędzanie czasu. Antek po Tacie odziedziczył łatwość w uprawianiu sportu, z przyjemnością oddając się kolejnym sportowym przygodom.

Kiedy Bartka zabrakło dostałam olbrzymie wsparcie – od rodziny, z którą wspólnie spędzaliśmy czas, od przyjaciół, których krąg regularnie się poszerzał, od zespołu, który Bartek stworzył w centrum medycznym rehabilitanci.org.pl, od każdego i od wszystkich, którym Bartek pomagał, pracując w gabinecie, w czasie pracy, a czasami, zupełnie bezinteresownie po pracy.

Dostałam też wsparcie w ramach Fundacji Nagle Sami, w pierwszej fazie korzystając z indywidualnych rozmów, potem uczestnicząc przez ponad rok w grupie wsparcia prowadzonej przez psychologów. Profesjonalna pomoc umożliwiła mi radzenie sobie z różnymi problemami, w kolejnych fazach żałoby, z problemami dotyczącymi nie tylko mnie, ale również Antka. Nie ma słów, które opiszą poczucie straty. Nie ma jednej, słusznej drogi radzenia sobie ze stratą. Ja wybrałam drogę bycia z ludźmi i korzystania z ich obecności i pomocy. Ta droga jeszcze się nie skończyła.

W pewnym momencie ważne stało się dla mnie znalezienie jakiejś formy utrzymania relacji z ludźmi, którzy Bartka znali i cenili oraz kontynuacji tego co Bartek miał w sobie najlepsze – dystans do życia, optymizm, chęć pomagania. Pojawiła się idea memoriału, a za nią znajomość z ludźmi z Ultra-Trail® Małopolska, którzy rozwijali z pasją i z zaangażowaniem własną sportową inicjatywę. W niecały rok od śmierci Bartka odbył się pierwszy memoriałowy bieg. Jednocześnie w moim mocno zadaniowym podejściu do życia szukałam kolejnego celu, projektu, który pozwoliłby zająć głowę i czas i dać wyraz idei „Bartek czynił nas lepszymi ludźmi, dbajmy o to, aby tak pozostało”. Kiełkowała myśl o założeniu fundacji pomagającej dzieciom, które nagle zostały z jednym rodzicem, w szczególności poprzez zapewnienie odpowiedniej aktywności fizycznej.

Dostałam więc kolejną ogromną szansę – realizacji własnego pomysłu razem z Fundacją Nagle Sami. Nie można wyobrazić sobie lepszej drogi do realizacji wspólnych działań opartych na idei łączącej w sobie relacje z ludźmi, aktywność fizyczną i pomoc innym. Oby trudna droga radzenia sobie ze stratą zmieniła się w nową drogę nadającą życiu sens.

Wasz udział w Memoriale Bartka Czajkowskiego pomaga dzieciom po stracie rodzica! 

Druga edycja biegu poświęconego pamięci Bartka, 10 km w ramach Ultra-Trail® Małopolska 2018, rozpoczęła inicjatywę wsparcia dzieci, które doświadczyły utraty rodzica. Wraz z Fundacją Nagle Sami, zajmującą się od lat pomocą osobom w żałobie, stworzyliśmy program aktywizacji sportowej dzieci osieroconych przez jednego z rodziców. Część każdej opłaty rejestracyjnej powyżej najniższego poziomu, zasili fundusz inicjatywy, prowadzony i organizowany w ramach fundacji.

Celem naszych starań jest finansowanie zajęć sportowych dla dzieci, skoncentrowanych na ogólnorozwojowej aktywizacji. Doświadczenie straty czyni ogromne spustoszenie, nie tylko w psychice dzieci - ciężar żałoby odbiera siły życiowe i zamyka w bańce zniechęcenia i znużenia. Ćwiczenia fizyczne pomagają w powrocie do życia, niezależnie od nastawienia i możliwości dziecka. Ruch, dynamika zajęć, a przede wszystkim naturalny kontakt z innymi w trakcie ćwiczeń tworzą warunki do odbudowania wewnętrznej motywacji. 

Bartek uważał, że każde pękniecie można wzmocnić i odbudować w stopniu pozwalającym cieszyć się życiem. Trzymamy się tego przekonania!

Marta Woch-Czajkowska 

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej memoriału

Jeśli chcecie Państwo wesprzeć Memoriał Bartka, prosimy o wpłaty na konto:

Fundacja Nagle Sami

Citi Bank

07 1030 0019 0109 8533 0003 9912

z dopiskiem: Memoriał Bartka Czajkowskiego

 

 

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.