mediateka

„Czy umiesz gwizdać, Joanno?”

„Czy umiesz gwizdać, Joanno?”

Ulf Stark; Zakamarki; 2008

Piękna opowieść o przyjaźni, radości bycia razem i o pożegnaniu. O starości, o życiu i śmierci. O rzeczach ważnych i poważnych ? bez cienia nadęcia i patosu, za to z subtelnie wplecionym humorem.

Więcej informacji znajdziesz tutaj

 

 

 

 

 

„Dokąd odchodzisz?”

„Dokąd odchodzisz?”

Suresh Rattan; AnWero; 2009

Niezwykle nastrojowa książka o starzeniu się i umieraniu adresowana do dzieci i nastolatków (9-14 lat). Zadają oni pytania egzystencjalne o sens życia i śmierci, o archetypowe: dokąd idziemy?. A gdy stykają się z tą graniczną sytuacją, potrzebują wiedzy o tym, że ważne jest przygotowanie się na odejście bliskich. A także o tym, jakie ma znaczenie zarówno dla umierającego, jak i dla tych, którzy pozostają pielęgnowanie pamięci o nim. Jest to wzruszająca opowieść o głębokiej więzi między wnuczką i dziadkiem oraz o stracie, umiejętności godzenia się z nią i akceptacji tego, co nieuchronne. O wartości utworu stanowi przybliżany przez autora trudny temat procesów starzenia się i umierania. A osadzenie opowieści w egzotycznej dla młodego polskiego czytelnika hinduskiej rzeczywistości, która okazuje się nie tak znowu odległa od naszych rodzimych realiów, jeszcze zwiększa jej atrakcyjność. Indie są miejscem, gdzie dzieci, tak samo jak dzieci w Polsce, chodzą do szkoły, jeżdżą na rowerach, nawiązują przyjaźnie, czytają książki, oglądają telewizję, zadają pytania na temat sensu życia. Z tego względu historia Akszu ma uniwersalny charakter. Książkę polecamy uwadze nie tylko samych dzieci, ale też rodziców, nauczycieli i wychowawców, którzy pragną prowadzić z nimi szczerą i głęboką rozmowę. Opowieść ta stanowi bowiem doskonały punkt wyjścia do dyskusji na trudny temat przemijania.

Więcej informacji znajdziesz tutaj

 

 

 

 

 

„Dzieci poznają tajemnicę śmierci”

„Dzieci poznają tajemnicę śmierci”

Marielene Leist; Księgarnia św. Wojciecha; 2009

Książka podejmuje ważny temat przeżywania żałoby przez najmłodszych. Ma charakter praktycznego poradnika. Pokazuje, jak zrozumieć ból dziecka, wskazuje sposoby jego uśmierzania. Książka zawiera rzetelne, oparte na praktyce psychoterapeutycznej, opisy przypadków oraz studium rozwoju pojęcia śmierci u dzieci i problemów z tym związanych. Autorka rozważa te kwestie z punktu widzenia psychologii klinicznej, bazując na pojęciach psychoanalizy. Dzięki zamieszczonemu słowniczkowi lektura jest bardzo przystępna. Książka skierowana jest przede wszystkim do rodzin, które doświadczyły szczególnie traumatycznych przeżyć związanych ze śmiercią. Adresatem są również nauczyciele, opiekunowie, duszpasterze, psychoterapeuci, pracownicy służby zdrowia.

Więcej informacji znajdziesz tutaj

 

 

 

 

 

„Esben i duch dziadka”

„Esben i duch dziadka”

Kim Fupz Aakeson; Media Rodzina; 2004

Esben nadal nazywał dziadka Dziadkiem, ale przyszedł czas, gdy go stracił, ponieważ Dziadek nagle zmarł nagle na ulicy. Mama Esbena twierdzi, że stał się aniołem, ojciec mówi, że dziadek obrócił się w proch. Jednak żadne z nich nie ma racji, po- nieważ pewnej nocy dziadek nagle pojawia się, siedząc na komodzie w pokoju Esbena i wpatruje się w ciemność... Książka przeznaczona jest dla dzieci i dorosłych, w piękny i prosty sposób uczy, jak pogodzić się ze stratą najbliższej osoby.

Więcej informacji znajdziesz tutaj

 

 

 

 

 

„Gdy dziecko się boi”

„Gdy dziecko się boi”

Monika Specht –Tomann; PAX; 2009

Ciemność, rozstanie,rozwód rodziców, choroby i śmierć bliskich, przygnębiające informacje o katastrofach i aktach przemocy, klęskach żywiołowych-wszystko to budzi lęk, który rzuca cień na psychikę dziecka. Kiedy lęk jest elementem naturalnego rozwoju dziecięcej osobowości,a kiedy należy go łagodzić? Jak może wyglądać pomoc rodziców i wychowawców? Na te pytania odpowiada doświadczona autorka-psycholog i psychoterapeutka,a jednocześnie matka czworga dzieci... Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla rodziców dbających o prawidłowy rozwój swoich dzieci, a także dla pedagogów szkolnych i przedszkolnych oraz wszystkich osób stykających się w pracy zawodowej z dziećmi. (opis za wydawcą)

Więcej informacji znajdziesz tutaj

 

 

 

 

 

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.