2014

Śmierć jest doświadczeniem...

Śmierć jest doświadczeniem dotykającym wszystkich ludzi. Tu nie ma wyjątków. Niezależnie od światopoglądu, doświadczeń pochodzenia - prędzej, czy później nas dosięgnie. Wydarzenia, które chrześcijanie wszystkich denominacji przeżywają w Wielkim Tygodniu jeszcze bardziej to potwierdzają.
Zgodnie z relacjami czterech Ewangelistów w Nowym Testamencie umiera także Bóg i człowiek - w jednej osobie. Brutalna i gwałtowna śmierć w wyniku zadanych tortur staje się Jego udziałem. Nie bez znaczenia jest też miejsce tych wydarzeń - Golgota - pagórek o kształcie ludzkiej głowy, tuż za murami miejskimi Jerozolimy. Golgota świetnie nadawała się do przeprowadzania widowiskowych egzekucji. Na co dzień służyła jako wysypisko śmieci.
Sponiewierany Bóg ginie na wysypisku śmieci. Ta śmierć wydaje się głupia, niezasłużona - tak jak tragiczne doświadczenia wielu ludzi. Apostołowie i uczniowie Nauczyciela z Nazaretu nie potrafią się z tego otrząsnąć.
Jednak po trzech dniach zastają pusty grób. Niewiele później Jezus ukazuje się im w różnych miejscach. Pokazuje rany, spożywa z nimi posiłek, utwierdza w przekonaniu, że nie jest duchem lub zjawą.
To nie scenariusz kiepskiego horroru, tylko relacja zawarta w Ewangeliach. Opiera się na niej cały chrześcijański świat. Można jej wierzyć, można też odrzucić. Tym, którzy wyznają tę prawdę łatwiej jest godzić się ze śmiercią lub ją przyjmować. Choć nie rozumiemy śmierci i sprawia ona przenikliwy ból, to prawda o zmartwychwstaniu, które Jezus przygotował dla swoich naśladowców, pozwala mieć nadzieję, a nawet pewność, że śmierć nie oznacza końca.
To właśnie jest treść Wielkiego Piątku i Wielkanocy. Nie chodzi tu o kolorowe kurczaczki i jajeczka. Chodzi o życie - nowe życie z Bogiem.
Życzę więc poszukiwania tego życia w Nauczycielu z Nazaretu i to nie tylko w święta.

ks. Wojciech Pracki
Rzecznik Kościoła
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.