2017

1 listopada - trudny dzień dla osób w żałobie. Jak sobie pomóc?

Dzień Wszystkich Świętych to wyjątkowy czas w roku,  gdy jesteśmy myślami przy tych, którzy odeszli. Trzeba jednak pamiętać, że  każdy ze zmarłych miał rodzinę i bliskich, którzy zostali, i dla których jego śmierć oznaczała cierpienie.

Dla osób w żałobie ten czas bywa bardzo trudny.  Często zadają sobie pytanie jak go spędzić aby był łatwiejszy i  jak sobie pomóc?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, bo – podobnie jak w przebieg procesu żałoby – jest to zawsze kwestią indywidualną.

Na początku ważne jest to aby mieć świadomość, że w okresie Wszystkich Świętych może być trudniej.  Jest to normalne w przebiegu żałoby, nie tylko w pierwszym roku jej trwania. Ten czas bowiem kontaktuje nas ze śmiercią i stratą ukochanej osoby.  Może przywoływać bolesne wspomnienia i emocje, jeszcze silniej niż zazwyczaj konfrontować z pustką i samotnością.

W Polsce w to święto wpisana jest też silna tradycja, pewne określone schematy postępowania, a co za tym idzie - oczekiwania społeczne, które nakazują posprzątać grób, przynieść kwiaty i świece, spotkać się z rodziną i wspominać zmarłych.

Bywa tak, że osoba pogrążona w żałobie nie chce spędzać tego dnia w ogólnie przyjęty sposób. Nie ma chęci aby iść na cmentarz w tym dniu lub woli pójść sama, wieczorem, bo potrzebuje spokoju i intymności.  Czasem spotyka się ona z niezrozumieniem ze strony otoczenia, pytaniami i komentarzami, które nie ułatwiają przetrwania tego okresu. Istotne jednak, aby pozostać w zgodzie z samym sobą i własnymi potrzebami, bo zmuszanie się do robienia czegoś wbrew sobie może potęgować napięcie i stres.

Dobrze jest posłuchać siebie, zastanowić się na czym nam zależy w tym dniu i zadecydować w jaki sposób chcemy go spędzić i z kim.  Warto też porozmawiać  o tym z bliskimi, którzy często w dobrej intencji,  mogą mieć swoje wyobrażenia o wspólnym spędzeniu tego dnia.  Taka rozmowa  może oszczędzić niepotrzebnych nieporozumień czy rozczarowań.  Może też, w razie potrzeby,  pomóc wypracować kompromis. 

W okresie Wszystkich Świętych, tak jak w każdym trudniejszym momencie żałoby,  warto  też zadbać o siebie szukając wsparcia w otoczeniu, nie czekając na to, aż ktoś zauważy, że nam ciężko.  Zwracanie się po pomoc  bywa niełatwe i jest też niedoceniane, jednak warto spróbować  ponieważ wsparcie życzliwych osób może mieć ogromną moc. 

Martyna Zagórska, psycholog Fundacji Nagle Sami

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.