Aktualności

06/11/2017

Fundacja Nagle Sami w mediach w okresie Wszystkich Świętych

więcej >

W okresie Wszystkich Świętych Fundacja Nagle Sami była obecna w mediach. W rozmowach i artykułach poruszaliśmy różne wątki związane z procesem żałoby.  Mówiliśmy między innymi o tym  jak przebiega on u dorosłych i u dzieci,  jak wspierać osoby w żałobie. Kilkakrotnie poruszaliśmy też temat  żałoby po stracie dziecka. Mówiliśmy też o sprawach  finansowych i prawnych, które należy załatwić po śmierci bliskiego  oraz o działalności naszej fundacji. 

Pojawiliśmy się w następujących mediach:

listopadowy numer miesięcznika „Twój styl”  i magazynu  „Cała Ty!”  

Newsweek  ,  Newsweek.plPuls Biznesu  , Dzieci są ważne

PR3: „Czas niezwykły” ,  PR1 : „Damska torebka” ,  Polskie Radio Dzieciom : „Strefa rodzica”, 

Radio dla Ciebie: „Wieczór RDC” ,  Radio Zet:  „Popołudnie z radiem Zet” , 

TVP2 : „Pytanie na Śniadanie”  ,  Wpolsce.pl : „Magazyn”  

Oprócz tego nasi psychologowie wypowiadali się w: Superstacji,  PR4 i Polsat News

31/10/2017

Pomóż nam wspierać osoby w żałobie, wpłać darowiznę na rzecz fundacji!

więcej >

Dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji, wspominania osób, których nie ma już z nami. Fundacja Nagle Sami wspiera od lat osoby po stracie bliskich, którym trudno jest ułożyć sobie życie na nowo i poradzić sobie z obezwładniającym cierpieniem. Naszym celem jest przynoszenie ulgi i pomoc w przejściu procesu żałoby. Aby wypełniać naszą misję i dalej pomagać innym zachęcamy do finansowego wsparcia naszej Fundacji. Razem możemy wiele zmienić! Przekonaj się co możemy zrobić dzięki Twojej darowiźnie: http://naglesami.org.pl/pomagam.html

31/10/2017

1 listopada - trudny dzień dla osób w żałobie. Jak sobie pomóc?

więcej >

Dzień Wszystkich Świętych to wyjątkowy czas w roku,  gdy jesteśmy myślami przy tych, którzy odeszli. Trzeba jednak pamiętać, że  każdy ze zmarłych miał rodzinę i bliskich, którzy zostali, i dla których jego śmierć oznaczała cierpienie.

Dla osób w żałobie ten czas bywa bardzo trudny.  Często zadają sobie pytanie jak go spędzić aby był łatwiejszy i  jak sobie pomóc?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, bo – podobnie jak w przebieg procesu żałoby – jest to zawsze kwestią indywidualną.

Na początku ważne jest to aby mieć świadomość, że w okresie Wszystkich Świętych może być trudniej.  Jest to normalne w przebiegu żałoby, nie tylko w pierwszym roku jej trwania. Ten czas bowiem kontaktuje nas ze śmiercią i stratą ukochanej osoby.  Może przywoływać bolesne wspomnienia i emocje, jeszcze silniej niż zazwyczaj konfrontować z pustką i samotnością.

W Polsce w to święto wpisana jest też silna tradycja, pewne określone schematy postępowania, a co za tym idzie - oczekiwania społeczne, które nakazują posprzątać grób, przynieść kwiaty i świece, spotkać się z rodziną i wspominać zmarłych.

Bywa tak, że osoba pogrążona w żałobie nie chce spędzać tego dnia w ogólnie przyjęty sposób. Nie ma chęci aby iść na cmentarz w tym dniu lub woli pójść sama, wieczorem, bo potrzebuje spokoju i intymności.  Czasem spotyka się ona z niezrozumieniem ze strony otoczenia, pytaniami i komentarzami, które nie ułatwiają przetrwania tego okresu. Istotne jednak, aby pozostać w zgodzie z samym sobą i własnymi potrzebami, bo zmuszanie się do robienia czegoś wbrew sobie może potęgować napięcie i stres.

Dobrze jest posłuchać siebie, zastanowić się na czym nam zależy w tym dniu i zadecydować w jaki sposób chcemy go spędzić i z kim.  Warto też porozmawiać  o tym z bliskimi, którzy często w dobrej intencji,  mogą mieć swoje wyobrażenia o wspólnym spędzeniu tego dnia.  Taka rozmowa  może oszczędzić niepotrzebnych nieporozumień czy rozczarowań.  Może też, w razie potrzeby,  pomóc wypracować kompromis. 

W okresie Wszystkich Świętych, tak jak w każdym trudniejszym momencie żałoby,  warto  też zadbać o siebie szukając wsparcia w otoczeniu, nie czekając na to, aż ktoś zauważy, że nam ciężko.  Zwracanie się po pomoc  bywa niełatwe i jest też niedoceniane, jednak warto spróbować  ponieważ wsparcie życzliwych osób może mieć ogromną moc. 

Martyna Zagórska, psycholog Fundacji Nagle Sami

19/10/2017

„Cena za miłość” – artykuł o żałobie w listopadowym „Twoim Stylu”

więcej >

W okresie około 1 listopadowym w mediach panuje większa otwartość na tematy związane ze stratą, przeżywaniem  żałoby. Tym razem magazyn „Twój Styl”  podjął temat życia po stracie ukochanej osoby. O to trudne doświadczenie, jak sobie najlepiej radzić redaktor Katarzyna Troszczyńska pytała psycholog Fundacji Nagle Sami. 

„Żałoba jak każdy kryzys psychiczny, przebiega niczym sinusoida. Po dniach lepszych mogą następować gorsze i to jest naturalne. Nawet po miesiącach uspokojenia możemy poczuć silny przypływ żalu. Ważne, by nie tłumić uczuć, nie zaprzeczać im, nie uznawać za coś złego (…) Ważne jest zrozumienie, że nieustannie możemy czuć coś innego. Jednego dnia złość, że to spotkało akurat nas. Drugiego smutek i ból. A trzeciego ulgę, że bliska osoba już się nie męczy. Emocje te mogą występować jednocześnie, nawet jeśli wydaje nam się, że są ze sobą sprzeczne. To jest prawo żałoby” - opowiada w listopadowym numerze magazynu „Twój Styl” psycholog Fundacji Nagle Sami Anna Sokołowska.

W artykule znajdziecie przykłady różnych historii dotyczących straty najbliższych. W numerze także rozmowa z Ewą Woydyłło, której mąż Wiktor Osiatyński zmarł niedawno po długiej chorobie. Psycholożka opowiada, że tracąc najbliższą osobę nie tracimy miłości. ”To największa wartość, którą możemy ocalić niezależnie od śmierci. Nadal kocham mojego męża. I noszę tę miłość w sobie każdego dnia. Podobnie jest z moją miłością do rodziców, którzy również nie żyją. Miłość to część psychologicznej osobowości, coś czego nikt nam nie może odebrać. Tak samo nikt nam nie odbierze wspólnych przeżyć, radości i wzruszeń. Nawet złość, którą czuliśmy czasem do zmarłej osoby, jest wartością , bo świadczy o tym, że nasza relacja żyła” – mówi Woydyłło.

Niestety nie możemy udostępnić całego artykułu. Autorka tekstu przytacza także obszerne fragmenty książki, "Żałoba jest podróżą. Jak zmagać się ze stratą”. Opisywaliśmy ją dla Was niedawno, ale jeżeli nie mieliście okazji zachęcamy do czytania: http://naglesami.org.pl/recenzja-zaloba.html

 

18/10/2017

Rusza nowa grupa wsparcia w Tychach

więcej >

Zapraszamy

 

 

 

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.