Aktualności

30/12/2017

Nowy Rok - kolejna trudna data dla osób w żałobie.

więcej >

Nowy Rok to kolejna wymagająca data dla kogoś w żałobie.

To czas podsumowań, bilansów i wspominania mijającego roku ale też robienia postanowień i planów na rok kolejny. 

W przeżyciu osób w żałobie samo planowanie często nie ma sensu – wiele z nich bowiem miało plany, jednak śmierć je pokrzyżowała, pokazała, że nic nie znaczą.  Stan życia w teraźniejszości, nieplanowania i niemyślenia o przyszłości jest normalny dla procesu żałoby. Wraz z upływem czasu i postępowaniem tego procesu chęć robienia planów powraca, a jej pojawienie się często jest oznaką wychodzenia z kryzysu.

Wybieganie myślami w przyszłość bez zmarłego boleśnie konfrontuje z pustką, stawia pytania o sens , często budzi też lęk o to, czy i jak dana osoba poradzi sobie sama.

Zaglądanie w przeszłość mijającego roku też nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli był to rok śmierci bliskiej osoby. O nowym roku mówi się często jak o nowym otwarciu i zamknięciu kolejnego etapu życia, jednak trudno jest zamknąć rok, w którym straciło się kogoś bliskiego. Wiele osób takie symboliczne zamykanie odczuwa jak porzucanie, odsuwanie się od zmarłego bliskiego i cierpi z powodu wyrzutów sumienia  i poczucia winy.

To w jaki sposób przeżywa się symboliczne daty takie jak Nowy Rok , zależy w dużej mierze od tego w jakim momencie procesu żałoby jest dana osoba. Są bowiem ludzie, którzy w nowym roku liczą na przełom i nowe otwarcie w ich żałobie i w życiu. Takie osoby często są już zmęczone swoim stanem i mocno pragną odmiany.

Wiele osób doświadcza też swego rodzaju konfliktów. Z jednej strony zdecydowanie chcą zmiany – próbują się zmobilizować i patrzeć w przyszłość, z drugiej strony, równocześnie, chciałyby cofnąć czas i nic nie zmieniać.  Inni postanawiają, że „wezmą się w garść”, jednak emocje robią swoje i nie poddają się takim postanowieniom.

Nie można też zapominać, że dla kogoś w żałobie trudnym momentem jest też dzień Sylwestra. Panujące ekscytacja, radość i fajerwerki stoją w sprzeczności z przeżyciami, co potęguje odczucie wyobcowania i samotności.

Sprawy nie ułatwiają też normy i oczekiwania społeczne, aby tego dnia mieć dobry humor i porzucić troski.

Osoby, które decydują się na udział w zabawie sylwestrowej mogą też doświadczać rozdarcia w swoich emocjach: pragną wyjść z domu i spędzić czas wśród ludzi, jednak w zetknięciu z nimi chcą wracać do domu i być samemu.

Tutaj otoczenie również może utrudnić sprawę swoimi, często sprzecznymi, oczekiwaniami.

Gdy osoba po stracie chce uczestniczyć w imprezie sylwestrowej może spotkać się ze zdziwieniem i brakiem przyzwolenia na zabawę  w związku z tym, że jest w żałobie.  Jednak w sytuacji, w której rezygnuje z wyjścia i chce zostać w domu może spotkać się z namowami, argumentami i „dobrymi” radami o tym, że spotkanie z ludźmi dobrze jej zrobi, i że bycie samemu może pogorszyć jej stan.

Czas Sylwestra i Nowy Rok to kolejny trudny okres dla osób, które straciły bliskich. Proces żałoby postępuje w swoim tempie i, mimo, że boli, nie da się go przyspieszyć magiczną datą. Ważne jest aby w tym czasie dać sobie przyzwolenie na osłabienie, być łaskawym dla siebie samego i nie stawiać sobie zbyt dużych wymagań, czego Państwu życzymy.

Tekst: Martyna Zagórska,  psycholog Fundacji Nagle Sami

 

 

 

 

20/12/2017

Święta w żałobie. Jak szukać wsparcia?

więcej >

Święta Bożego Narodzenia to dla osób w żałobie często jeden z trudniejszych momentów w roku.  

Kojarzą się z obecnością rodziny i przyjaciół  jednoczących się przy wigilijnym stole. Często łączą się też z wyjątkowymi wspomnieniami i przeżyciami związanymi z bliskimi, którzy zmarli.

Wtedy bardziej dojmująca staje się pustka i brak ukochanej osoby.  Bardziej doskwiera tęsknota i poczucie osamotnienia.

Dla procesu żałoby to normalne, że okres Świąt jest trudniejszy, że wracają stany emocjonalne, które - wydawało się - już minęły.  Dobrze jest wtedy pamiętać o wsparciu, które można dostać z otoczenia, tak by w Święta nie być samemu ze swoim cierpieniem.

Czasem jednak ciężko jest zwrócić się do innych i poprosić ich o pomoc.  

Istnieje wiele obaw i przekonań, które to utrudniają , miedzy innymi :

- przekonanie o tym, że nikt nie jest w stanie zrozumieć  przez co przechodzi  osoba w żałobie, a w szczególności ktoś, kto nie doświadczył straty kogoś bardzo bliskiego,

- poczucie, że swoim cierpieniem obarcza się innych i psuje im się święta,

- obawa przed okazaniem słabości , szczególnie wtedy gdy proces żałoby trwa już od dłuższego czasu i - dana osoba czuła się już lepiej, a pogorszenie nastąpiło w okresie świątecznym,

- obawa przed tym, że dostanie się nie takie wsparcie jakiego się potrzebuje, że otoczenie zasypie „dobrymi radami” czy chybionymi słowami pocieszenia,

- przekonanie o tym, że w otoczeniu nie ma osób, do których można się zwrócić z prośbą o wsparcie.

Taki sposób myślenia i odczuwania dość często towarzyszy ludziom, którzy doświadczyli straty bliskiej osoby.  Można powiedzieć, że jest zjawiskiem naturalnym dla procesu żałoby, lecz jednocześnie takim, które może skutecznie ograniczać i hamować próby zadbania o siebie.

Istotne jest jednak aby podjąć działania na rzecz samego siebie, aby zapewnić sobie wsparcie innych, takie jakiego się potrzebuje.  Jak to zrobić?

Po pierwsze dobrze jest zastanowić się nad tym czego się potrzebuje od innych ludzi w Święta -  jak chce się je spędzić i z kim, w  jaki sposób  inne osoby mogą pomóc i do kogo można się zwrócić.  

Kolejna rzecz to otwarte mówienie o swoich potrzebach oraz o tym czego się chce, a czego nie chce.  Wymaga to odwagi i wyjścia poza własne obawy i przekonania, a czasem również pewnego kompromisu, warto jednak spróbować.

Często bowiem okazuje się, że w otoczeniu znajdują się osoby, które chcą pomóc i wspierać  tylko nie wiedzą jak to najlepiej zrobić i potrzebują jasnego przekazu o tym  co jest dobre i potrzebne, a co szkodzi. Czasem wręcz dobrze jest im dać coś na kształt „instrukcji” zwierającej konkretne wskazówki np. „można się przy mnie śmiać i poruszać wesołe tematy”, „nie dziw się gdy nagle zacznę płakać”, „nie pytaj mnie o to jak się czuję”.  

Bywają też sytuacje, w których trudno o pomoc, nawet mimo podjętych działań, lub dostępne wsparcie z jakiegoś powodu nie wystarcza. Warto wtedy pomyśleć o pomocy profesjonalnej – udać się na konsultację do psychologa, zastanowić się nad dołączeniem do grupy wsparcia dla osób w żałobie, a doraźnie skorzystać z tego co jest dostępne np. telefonu wsparcia dla osób w żałobie (800 108 108) lub kryzysie.

Żałoba to trudny i zmienny proces, w którym wsparcie z otoczenia jest istotnym elementem pomagającym dojść do równowagi.  Jednak należy mieć świadomość, że wsparcie to coś o co w dużym stopniu można zadbać samemu. Można aktywnie go szukać i po nie sięgać, nie czekając aż pojawi się samo lub otoczenie zorientuje się czego dokładnie potrzeba.  Czasem wymaga to podjęcia ryzyka, ale z pewnością warto, bo można wiele zyskać.

Martyna Zagórska, psycholog Fundacji Nagle Sami

19/12/2017

Prezent na Święta? Dobry uczynek? Wesprzyj Fundację Nagle Sami i pomóż osobom w żałobie!

więcej >

Fundacja Nagle Sami -  jest pierwszą w Polsce organizacją pozarządową zajmującą się w sposób kompleksowy pomocą dla osób w żałobie. Fundacja dla osób, które straciły bliskich oferuje bezpłatne konsultacje psychologiczne, a także terapię indywidualną, grupę wsparcia dla osób dorosłych, spotkania wsparciowe i grupę dla dzieci, zajęcia relaksacyjne, pomoc w formalnościach, konsultacje prawne.
Przy Fundacji działa bezpłatny telefon wsparcia pod numerem: 800 108 108, czynny codziennie od 14.00 do 20.00.

Dzięki Waszemu wsparciu możemy pomagać osobom w żałobie.

nr. konta: 07 1030 0019 0109 8533 0003 9912

http://naglesami.org.pl/pomagam.html

 

14/12/2017

Już w lutym ruszy nowa edycja szkoleń dla profesjonalistów. Zapraszamy!

więcej >

To już kolejna edycja szkoleń, które adresujemy do profesjonalistów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu. 

 

 

07/12/2017

Rusza nowa grupa wsparcia w Warszawie. Zapraszamy!

więcej >

Wszystkie osoby zainteresowane uczestnictwem w grupie wsparcia zapraszamy do kontaktu. 

 

28/11/2017

Pierwsze z trzech bezpłatnych szkoleń "Dobre praktyki HR.." już za nami!

więcej >

Dzięki wsparciu Fundacji ENERGA 24 listopada mieliśmy przyjemność realizować pierwsze z trzech bezpłatnych szkoleń dotyczących dobrych praktyk HR w przypadku śmierci pracownika oraz bliskiej mu osoby. 

Podczas szkolenia mówiliśmy o aspektach prawnych, organizacyjnych, komunikacyjnych, psychologicznych dotyczących radzenia sobie z żałobą w miejscu pracy. Uczestnicy dzielili się wiedzą, opowiadali o swoich doświadczeniach związanych ze stratą w organizacji. Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w tym inspirującym spotkaniu! 

Kolejne bezpłatne szkolenia organizujemy już 2 lutego i 23 marca 2018. Są jeszcze wolne miejsca - zapraszamy! Więcej informacji dostępnych jest w zakładce: http://naglezmiana.pl/szkolenia/nagle-sami/szkolenie-hr.html 

Poniżej kilka zdjęć z listopadowego szkolenia:

 

 

16/11/2017

Fundacja Nagle Sami wśród organizacji, które można wesprzeć za pośrednictwem serwisu Fanimani.pl

więcej >

 

Teraz możesz bezpłatnie wesprzeć osoby w żałobie, po stracie bliskich robiąc swoje zakupy online.

Ty płacisz tyle co zwykle, a my dostajemy 2 proc. wartości Twoich zakupów! Trzeba tylko zainstalować specjalną przypominajkę www.fanimani.pl 

Sklepów, które biorą udział w akcji jest ponad 900, m.in. Empik, Zalando, Booking.com, Smyk, Sephora, Iperfumy, TaniaKsiążka.pl, MediaMarkt i wiele, wiele innych.

To kilka kliknięć więcej przy kolejnych zakupach online, zero kosztów finansowych, a pomagasz innym!

 

 

 

 

 

13/11/2017

„Maksik, czyli tu i z powrotem” Joanny Radczuk - książka napisana przez matkę po śmierci syna.

więcej >

 

„Maksik, czyli tu i z powrotem” to wzruszająca i wstrząsająca zarazem opowieść o odwadze i dzielności małego chłopca oraz walce jego najbliższych o życie malca. Nie jest to melodramat, tylko "kawałek życia" opowiedziany prostymi, a przez to tym bardziej trafiającymi do serca, słowami matki. Obowiązkowa lektura dla ludzi wrażliwych i rozumiejących, co to jest strach i cierpienie, ale też radość drobnych, ulotnych chwil, które składają się na mozaikę dni, miesięcy i lat z najbliższym człowiekiem - własnym dzieckiem... ( za wydawcą).

Pani Joanna sama mówi o książce:Wierzę, że ta książka pomoże innym ludziom inaczej spojrzeć na świat, a innym osieroconym rodzicom przyniesie zrozumienie i sprawi, że nie poczują się tak osamotnieni, bo jest nas więcej. Ja po śmierci synka w książkach na temat straty często odnajdywałam wsparcie w trudnych chwilach. Chciałabym, żeby moja książka stała się tym samym dla innych potrzebujących pomocy.”

Więcej książek i filmów poruszających temat straty znajdą Państwo w naszej mediatece.

 

08/11/2017

Fundacja Nagle Sami gościem Funeral Forum w Poznaniu 9-10. 11. 2017

więcej >

Podczas forum naszą fundację będzie reprezentował psycholog dr Piotr Kiembłowski.

Podczas swojego wystąpienia pt.  „Żałoba – przełamujemy tabu” będzie mówił o empatii względem klienta w żałobie i względem siebie.

Więcej informacji o forum tutaj. 

07/11/2017

Trwają zapisy na bezpłatne szkolenie 24.11.2017

więcej >

Poprzez szkolenie Dobre praktyki HR w przypadku śmierci pracownika lub bliskiej mu osoby przygotowujemy organizacje na wystąpienie kryzysowej sytuacji w przyszłości. Mówimy o aspektach prawnych, organizacyjnych, komunikacyjnych, psychologicznych, bo wiemy, jak trudne i ważne jest skuteczne działanie w czasie kryzysu związanego ze stratą. Do udziału w szkoleniu zapraszamy osoby związane z obszarem HR, w tym przede wszystkim dyrektorów, managerów i specjalistów HR. Dzięki wsparciu Fundacji Energa udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Najbliższe szkolenie już 24 listopada w Warszawie! Kolejne planowane terminy: 2 lutego i 23 marca 2018. Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o kontakt telefoniczny: 502 568 636 lub mailowy: szkolenia@naglesami.org.pl

Więcej informacji na temat szkolenia dostępnych jest na stronie naszego projektu NAGLE ZMIANA

Zapraszamy!

06/11/2017

Fundacja Nagle Sami w mediach w okresie Wszystkich Świętych

więcej >

W okresie Wszystkich Świętych Fundacja Nagle Sami była obecna w mediach. W rozmowach i artykułach poruszaliśmy różne wątki związane z procesem żałoby.  Mówiliśmy między innymi o tym  jak przebiega on u dorosłych i u dzieci,  jak wspierać osoby w żałobie. Kilkakrotnie poruszaliśmy też temat  żałoby po stracie dziecka. Mówiliśmy też o sprawach  finansowych i prawnych, które należy załatwić po śmierci bliskiego  oraz o działalności naszej fundacji. 

Pojawiliśmy się w następujących mediach:

listopadowy numer miesięcznika „Twój styl”  i magazynu  „Cała Ty!”  

Newsweek  ,  Newsweek.plPuls Biznesu  , Dzieci są ważne

PR3: „Czas niezwykły” ,  PR1 : „Damska torebka” ,  Polskie Radio Dzieciom : „Strefa rodzica”, 

Radio dla Ciebie: „Wieczór RDC” ,  Radio Zet:  „Popołudnie z radiem Zet” , 

TVP2 : „Pytanie na Śniadanie”  ,  Wpolsce.pl : „Magazyn”  

Oprócz tego nasi psychologowie wypowiadali się w: Superstacji,  PR4 i Polsat News

31/10/2017

Pomóż nam wspierać osoby w żałobie, wpłać darowiznę na rzecz fundacji!

więcej >

Dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji, wspominania osób, których nie ma już z nami. Fundacja Nagle Sami wspiera od lat osoby po stracie bliskich, którym trudno jest ułożyć sobie życie na nowo i poradzić sobie z obezwładniającym cierpieniem. Naszym celem jest przynoszenie ulgi i pomoc w przejściu procesu żałoby. Aby wypełniać naszą misję i dalej pomagać innym zachęcamy do finansowego wsparcia naszej Fundacji. Razem możemy wiele zmienić! Przekonaj się co możemy zrobić dzięki Twojej darowiźnie: http://naglesami.org.pl/pomagam.html

31/10/2017

1 listopada - trudny dzień dla osób w żałobie. Jak sobie pomóc?

więcej >

Dzień Wszystkich Świętych to wyjątkowy czas w roku,  gdy jesteśmy myślami przy tych, którzy odeszli. Trzeba jednak pamiętać, że  każdy ze zmarłych miał rodzinę i bliskich, którzy zostali, i dla których jego śmierć oznaczała cierpienie.

Dla osób w żałobie ten czas bywa bardzo trudny.  Często zadają sobie pytanie jak go spędzić aby był łatwiejszy i  jak sobie pomóc?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, bo – podobnie jak w przebieg procesu żałoby – jest to zawsze kwestią indywidualną.

Na początku ważne jest to aby mieć świadomość, że w okresie Wszystkich Świętych może być trudniej.  Jest to normalne w przebiegu żałoby, nie tylko w pierwszym roku jej trwania. Ten czas bowiem kontaktuje nas ze śmiercią i stratą ukochanej osoby.  Może przywoływać bolesne wspomnienia i emocje, jeszcze silniej niż zazwyczaj konfrontować z pustką i samotnością.

W Polsce w to święto wpisana jest też silna tradycja, pewne określone schematy postępowania, a co za tym idzie - oczekiwania społeczne, które nakazują posprzątać grób, przynieść kwiaty i świece, spotkać się z rodziną i wspominać zmarłych.

Bywa tak, że osoba pogrążona w żałobie nie chce spędzać tego dnia w ogólnie przyjęty sposób. Nie ma chęci aby iść na cmentarz w tym dniu lub woli pójść sama, wieczorem, bo potrzebuje spokoju i intymności.  Czasem spotyka się ona z niezrozumieniem ze strony otoczenia, pytaniami i komentarzami, które nie ułatwiają przetrwania tego okresu. Istotne jednak, aby pozostać w zgodzie z samym sobą i własnymi potrzebami, bo zmuszanie się do robienia czegoś wbrew sobie może potęgować napięcie i stres.

Dobrze jest posłuchać siebie, zastanowić się na czym nam zależy w tym dniu i zadecydować w jaki sposób chcemy go spędzić i z kim.  Warto też porozmawiać  o tym z bliskimi, którzy często w dobrej intencji,  mogą mieć swoje wyobrażenia o wspólnym spędzeniu tego dnia.  Taka rozmowa  może oszczędzić niepotrzebnych nieporozumień czy rozczarowań.  Może też, w razie potrzeby,  pomóc wypracować kompromis. 

W okresie Wszystkich Świętych, tak jak w każdym trudniejszym momencie żałoby,  warto  też zadbać o siebie szukając wsparcia w otoczeniu, nie czekając na to, aż ktoś zauważy, że nam ciężko.  Zwracanie się po pomoc  bywa niełatwe i jest też niedoceniane, jednak warto spróbować  ponieważ wsparcie życzliwych osób może mieć ogromną moc. 

Martyna Zagórska, psycholog Fundacji Nagle Sami

19/10/2017

„Cena za miłość” – artykuł o żałobie w listopadowym „Twoim Stylu”

więcej >

W okresie około 1 listopadowym w mediach panuje większa otwartość na tematy związane ze stratą, przeżywaniem  żałoby. Tym razem magazyn „Twój Styl”  podjął temat życia po stracie ukochanej osoby. O to trudne doświadczenie, jak sobie najlepiej radzić redaktor Katarzyna Troszczyńska pytała psycholog Fundacji Nagle Sami. 

„Żałoba jak każdy kryzys psychiczny, przebiega niczym sinusoida. Po dniach lepszych mogą następować gorsze i to jest naturalne. Nawet po miesiącach uspokojenia możemy poczuć silny przypływ żalu. Ważne, by nie tłumić uczuć, nie zaprzeczać im, nie uznawać za coś złego (…) Ważne jest zrozumienie, że nieustannie możemy czuć coś innego. Jednego dnia złość, że to spotkało akurat nas. Drugiego smutek i ból. A trzeciego ulgę, że bliska osoba już się nie męczy. Emocje te mogą występować jednocześnie, nawet jeśli wydaje nam się, że są ze sobą sprzeczne. To jest prawo żałoby” - opowiada w listopadowym numerze magazynu „Twój Styl” psycholog Fundacji Nagle Sami Anna Sokołowska.

W artykule znajdziecie przykłady różnych historii dotyczących straty najbliższych. W numerze także rozmowa z Ewą Woydyłło, której mąż Wiktor Osiatyński zmarł niedawno po długiej chorobie. Psycholożka opowiada, że tracąc najbliższą osobę nie tracimy miłości. ”To największa wartość, którą możemy ocalić niezależnie od śmierci. Nadal kocham mojego męża. I noszę tę miłość w sobie każdego dnia. Podobnie jest z moją miłością do rodziców, którzy również nie żyją. Miłość to część psychologicznej osobowości, coś czego nikt nam nie może odebrać. Tak samo nikt nam nie odbierze wspólnych przeżyć, radości i wzruszeń. Nawet złość, którą czuliśmy czasem do zmarłej osoby, jest wartością , bo świadczy o tym, że nasza relacja żyła” – mówi Woydyłło.

Niestety nie możemy udostępnić całego artykułu. Autorka tekstu przytacza także obszerne fragmenty książki, "Żałoba jest podróżą. Jak zmagać się ze stratą”. Opisywaliśmy ją dla Was niedawno, ale jeżeli nie mieliście okazji zachęcamy do czytania: http://naglesami.org.pl/recenzja-zaloba.html

 

18/10/2017

Rusza nowa grupa wsparcia w Tychach

więcej >

Zapraszamy

 

 

 

13/10/2017

Zaproszenie i podziękowanie dla Kongresu Kadry

więcej >

Fundacja Nagle Sami będzie jednym z gości Kongresu Kadry w Warszawie!

Kongres odbędzie się w dniach 6-7 listopada w Warszawie. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń branży HR w Polsce.Więcej informacji na: http://kongreskadry.pl/program 

Dziękujemy organizatorom za możliwość prezentacji tematu:

KIEDY PROCEDURY NIE WYSTARCZAJĄ. ORGANIZACJA WOBEC ŚMIERCI PRACOWNIKA: CO POWIEDZIEĆ, JAK REAGOWAĆ? 

Będziemy mogli opowiedzieć jak przygotować organizację na trudny, kryzysowy czas po śmierci pracownika. A także zaprosić do udziału w naszym projekcie darmowych szkoleń: http://naglezmiana.pl/szkolenia/nagle-sami/szkolenie-hr.html

 

11/10/2017

BEZPŁATNE SZKOLENIE dla HR-owców 24.11.2017

więcej >

24.11.2017 —  szkolenie: Dobre praktyki HR w przypadku śmierci pracownika oraz bliskiej mu osoby

Do udziału w szkoleniu zapraszamy osoby związane z obszarem HR, w tym szczególnie dyrektorów, managerów i specjalistów HR. Dzięki wsparciu Fundacji Energa udział w szkoleniu jest bezpłatny. 


termin: 24 listopada 2017 (piątek), kolejne planowane terminy: 2 lutego i 23 marca 2018
czas: 10.00 – 15.00
miejsce: Warszawa

Zapisy i informacje na:

http://naglezmiana.pl/szkolenia/nagle-sami/szkolenie-hr.html

18/09/2017

Zapraszamy na konferencję akcji "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję"

więcej >

ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ !!!

11/09/2017

Staż psychologiczny w Telefonie Wsparcia

więcej >

Zapraszamy na roczny staż psychologiczny w Telefonie Wsparcia 800 108 108. 

 

24/08/2017

Zapraszamy na szkolenia dla psychologów i pedagogów 11.09, 22.09, 25.09 i 6.10

więcej >

Na szkolenia Fundacji NAGLE SAMI dotyczące pracy z osobami po stracie bliskich zapraszamy przede wszystkim psychologów, psychoterapeutów, pedagogów oraz studentów zainteresowanych tą tematyką. Szkolenia odbywają się w siedzibie naszej Fundacji. Prowadzone są przez psychologów, którzy dzielą się z uczestnikami unikatową wiedzą i doświadczeniem pracy z osobami w żałobie. W ramach jesiennej edycji proponujemy następujące szkolenia:

11.09.2017 Jak pracować z dziećmi i nastolatkami w żałobie? Pomoc psychologiczna po stracie.
22.09.2017 Jak pracować z osobą dorosłą w żałobie? Pomoc psychologiczna po stracie. 
25.09.2017 Praca z rodzicami, którzy doświadczyli poronienia lub straty okołoporodowej. (szkolenie kierujemy m.in. do personelu medycznego)
06.10.2017 Jak prowadzić grupę wsparcia dla osób w żałobie?

Informacje na temat szkoleń, w tym formularze zgłoszeniowe, dostępne są na stronie Fundacji: http://naglesami.org.pl/warsztaty-i-szkolenia-nowe.html

W razie pytań, zachęcamy do kontaktu: szkolenia@naglesami.org.pl. Zapraszamy!

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.