Aktualności

15/02/2018

Fundacja Nagle Sami wśród organizatorów kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję."

więcej >

Tegoroczna edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” ma na celu obalenie stereotypów związanych z zawodami psychiatry i psychologa. Wizyta u tych specjalistów wciąż dla wielu osób wiąże się z lękiem i poczuciem wstydu. To pierwsza kampania w Polsce, w której ambasadorami są właśnie psychiatrzy i psycholodzy.

W ramach kampanii zapraszamy na bezpłatne konsultacje z psychologami Fundacji.

Zapisy przyjmujemy do 15 marca, pod numerem: 502 511 138, na hasło: „twarze depresji”.

Więcej o potrzebie podjęcia takiego tematu i o samej kampanii:

Zaledwie 90 psychiatrów na milion mieszkańców – ten wynik plasuje Polskę na niechlubnym, przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Z danych Eurostat płynie smutny wniosek - gorzej jest tylko w Bułgarii (76 psychiatrów). Najwięcej lekarzy o tej specjalności na milion mieszkańców przypada w Finlandii (236), Szwecji (232), Holandii (230), Francji (228), Litwie (225), Luksemburgu (obie 225), Niemczech (223) i Grecji (219).

W 2016 roku z pomocy psychiatrów w poradniach (realizujących umowę z NFZ) skorzystało 1,2 mln Polaków. W Polsce pracuje nieco ponad 4 tysiące psychiatrów i zaledwie 402 psychiatrów leczących dzieci i młodzież. Dla porównania: w Niemczech - 18 200 psychiatrów (21% wszystkich psychiatrów w UE), a we Francji - 15 200. 

Psychologów w Polsce jest więcej – ponad 75 tysięcy prowadzi działalność gospodarczą jako psycholog, psycholog kliniczny i psychoterapeuta (wynika z danych CEIDG za rok 2016). Jednak w ramach publicznej służby zdrowia na wizytę u tych specjalistów czeka się nawet pół roku. Powód? W 2016 r. świadczenia w ramach umowy z NFZ realizowało: 5401 psychologów, 1780 psychologów klinicznych i 1610 psychoterapeutów. Nie każdego stać na wizytę w prywatnym gabinecie. Problem w tym, że osoby cierpiące na depresję nie mogą czekać  na specjalistyczną pomoc choćby ze względu na towarzyszące tej chorobie myśli samobójcze.

Ambasadorami 6. edycji kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” są specjaliści – psychiatrzy i psychologowie:  prof. Piotr Gałecki – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii, dr hab. Barbara Remberk – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, prof. Agata Szulc – prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, dr Dariusz Wasilewski – psychiatra, konsultant merytoryczny Stowarzyszenia AKTYWNIE PRZECIWKO DEPRESJI, Anna Morawska-Borowiec – psycholog, autorka książki „Twarze depresji” i pomysłodawczyni kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”, Jolanta Zmarzlik – psychoterapeutka, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Anna Sokołowska – psycholog, Fundacja Nagle Sami, Maja Filipiak – psycholog, kierownik Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Uniwersytecie SWPS, przewodnicząca Ogólnopolskiej Sekcji Diagnozy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Eksperci o kulisach swojej pracy opowiedzą podczas bezpłatnej konferencji inaugurującej kampanię, która odbędzie się 23 lutego 2018 r. w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją.

Prof. Piotr Gałecki tak tłumaczy swoje zaangażowanie w naszą kampanię:

- Myślę, że w obecnych czasach, w związku ze zwiększającym się rozpowszechnieniem szczególnie zaburzeń depresyjnych, sposób patrzenia na te profesje w niczym nie różni się od leczenia zaburzeń somatycznych, choćby cukrzycy czy nadciśnienia. Dlatego ważne jest by wspierać sposób widzenia kontaktu z psychiatrą czy psychologiem jako możliwość, a nie ograniczenie,  co ma istotny wpływ na skuteczność leczenia. Wczesna diagnostyka znacząco ogranicza skutki zaburzeń, a co za tym idzie poprawia jakość życia, a często zapobiega tragicznym w konsekwencjach samobójstwom

Dr dr hab. Barbara Remberk również bez chwili wahania zaangażowała się w naszą kampanię:

- Zdrowie psychiczne jest naszym podstawowym dobrem, a zaburzenia psychiczne należą do najczęstszych dolegliwości. To ważne, abyśmy mówili o tym i działali wspólnie na rzecz zdrowia psychicznego. Ponieważ zajmuję się psychiatrią dzieci i młodzieży, problemy dotyczące tej grupy osób najbardziej leżą mi na sercu. Chciałabym, aby nikt nie bał się - ani nie wstydził się - szukać pomocy w zakresie zdrowia psychicznego.

Prof. Agata Szulc, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego również zwraca uwagę na fakt, że konieczne jest przełamanie strachu i wstydu przed korzystaniem z pomocy specjalistów.

- Korzystanie z pomocy psychiatry czy psychologa jest nadal w polskich realiach wstydliwe, owiane pewnym tabu. Nie mamy kłopotów by kierować swoje kroki do kardiologów w przypadku problemów z krążeniem czy fizjoterapeuty, gdy potrzebujemy rehabilitacji. Zupełnie inaczej jest w przypadku schorzeń psychicznych. Gdy bolą myśli, gdy boli dusza – my psychiatrzy jesteśmy po to, by pomóc.

Niezwykle ważna w walce z depresją jest również psychoterapia – podkreśla Anna Sokołowska, psycholog z Fundacji NAGLE SAMI:

- W pracy terapeutycznej najważniejsze jest dla mnie autentyczne spotkanie z drugim człowiekiem. Podjęcie psychoterapii daje szansę na poszerzenie swojej świadomości, przezwyciężanie trudności i pełniejsze wykorzystywanie własnego potencjału. Jako terapeuta wierzę, że każdy z nas jest w stanie rozwijać się i dokonywać najlepszych dla siebie wyborów, czasami po prostu potrzebuje wsparcia, by móc to zrobić.

Organizatorami 6. Edycji kampanii są: Stowarzyszenie AKTYWNIE PRZECIWKO DEPRESJI, Fundacja NAGLE SAMI, Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”, Ogólnopolska Federacja Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

KAMPANIA « TWARZE DEPRESJI. NIE OCENIAM. AKCEPTUJĘ »  SKŁADA SIĘ  Z NASTĘPUJĄCYCH ELEMENTÓW:

  • bezpłatna konferencja z udziałem naszych ambasadorów – psychiatrów i psychologów 23 lutego 2018 r., Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31, sala N308,
  • kilkadziesiąt godzin bezpłatnych konsultacji psychologicznych w Akademickim Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Uniwersytecie SWPS w Warszawie (od 23.02.-28.02.,  zapisy pod nr (22) 5179965),
  • spot telewizyjny (czyta: Krystyna Czubówna, muzyka: Yossarian Malewski),
  • spot radiowy (czyta: Krystyna Czubówna, muzyka: Yossarian Malewski),
  • wywiady telewizyjne i radiowe z naszymi specjalistami,
  • strona internetowa www.twarzedepresji.pl, na której znajdują się informacje o depresji
  • dwutygodniowa kampania billboardowa od 15 lutego 2018 r.,
  • fanpage na  Facebooku
  • plakat z udziałem wszystkich naszych ambasadorów do wykorzystania i rozwieszenia przez osoby zainteresowane wsparciem kampanii poprzez szerzenie wiedzy o depresji,
  • książka Anny Morawskiej pt. „Twarze depresji”, w której autorka rozmawia z osobami cierpiącymi na depresję, a także z psychiatrami, psychoterapeutami oraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które wspierają chorych na depresję i ich rodziny.

13/02/2018

Warsztat arteterapeutyczny dla podopiecznych Fundacji. Zapraszamy!

więcej >

W sobotę 17.02.2018 r. zapraszamy na warsztat « Na twórczej drodze do siebie», który jest przestrzenią i zaproszeniem do twórczego wyrażenia się poprzez ruch, rysunek intuicyjny i słowo.

W trakcie warsztatów będziemy odwoływać się do wrażeń płynących z ciała, emocji, uczuć oraz myśli. Będzie to okazja, by rozbudzić swoją kreatywność, zrelaksować, wsłuchać się w siebie, wyrazić w twórczy sposób oraz wejść w relacje z innymi. 

Na warsztacie ćwiczymy w wygodnym, niekrępującym ruchu stroju, przez większą część czasu  będziemy na boso. Nie potrzebne są żadne umiejętności plastyczne ani taneczne, a otwartość na twórcze formy wyrażania się.

Termin: 17.02.2018r. , godz. 11.00 — 13.00 

Miejsce: Siedziba Fundacji Nagle Sami - Al. Wojska Polskiego 1a, Warszawa

Informacje: 508 696 630 

Zapisy: info@naglesami.org.pl 

Prowadzi: Katarzyna Łabędź — pedagożka, animatorka kultury, arteterapeutka. 

 

08/02/2018

Relacja ze szkolenia dla specjalistów HR!

więcej >

Dzięki wsparciu Fundacji ENERGA 2 lutego organizowaliśmy drugie już bezpłatne szkolenie dotyczące dobrych praktyk HR w przypadku śmierci pracownika oraz bliskiej mu osoby.

Tym razem spotkaliśmy się przy ul. Brackiej 25 w Warszawie (przestrzeń pracy Marzycieli i Rzemieślników na III piętrze Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy). Frekwencja dopisała! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i otwartość w dzieleniu się wiedzą i własnymi doświadczeniami. Zdajemy sobie sprawę, że temat, który poruszamy, nie jest łatwy, ale w naszym poczuciu - potrzebny i ważny. Dlatego cieszymy się rosnącym zainteresowaniem organizowanych przez nas wydarzeń dotyczących straty w organizacji.

Na kolejne bezpłatne szkolenie zapraszamy już 23 marca! Więcej informacji dostępnych jest na stronie naszego projektu NAGLE ZMIANA, w zakładce poświęconej szkoleniu

 

Poniżej kilka zdjęć z ostatniego szkolenia:

 

01/02/2018

Zajęcia pozapsychologiczne dla podopiecznych Fundacji.

więcej >

Zapraszamy na zajęcia pozapsychologiczne: relaksację i arteterapię. 

 

18/01/2018

Rozmowa z Anną Sokołowską, psychologiem fundacji, w miesięczniku Zdrowie.

więcej >

W lutowym numerze miesięcznika Zdrowie ukazał się wywiad z Anną Sokołowską.

Jest to rozmowa o przeżywaniu żałoby i radzeniu sobie ze stratą bliskiej osoby, a także o tym jak najlepiej wspierać tych, którzy są w żałobie.  Terapeutka odpowiada też na pytanie o to kiedy dobrze jest skorzystać z pomocy specjalisty.  Zachęcamy do przeczytania. 

 

 

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.