Aktualności

15/05/2018

Fundacja Nagle Sami będzie obecna na konferencji organizowanej przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

więcej >

W dniach 17.05.- 20.05. na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku odbędzie się XIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Życiodajna śmierć - pamięci Elizabeth Kübler - Ross".

W piątek (18.05.) psycholog Anna Sokołowska poprowadzi warsztat "Praca z rodzicami, którzy doświadczyli poronienia lub straty okołoporodowej". 

Więcej informacji: o konferencji, o warsztacie.

10/05/2018

Producent filmu „Ciężkie serca” poszukuje osób chętnych by wziąć udział w projekcie filmowym dotyczącym straty.

więcej >

Firma ASF production, producent filmu pt. „Ciężkie serca”, poświęconego przeżyciom i doświadczeniom osób, których najbliżsi popełnili samobójstwo, poprosiła nas o zamieszczenie informacji:

Poszukujemy osób chętnych by wziąć udział w projekcie filmowym « Ciężkie Serca »
Pracujemy nad realizacją filmu poświęconego problemowi depresji wśród nastolatków - jej przyczynom, objawom i skutkom. Ta ciężka choroba jest powszechnie bagatelizowana i lekceważona - a przecież potrafi uniemożliwić normalne funkcjonowanie, a nawet doprowadzić cierpiącą na nią osobę do próby samobójczej.
Film będzie dokumentalnym zapisem spotkania zaaranżowanego na sesję terapeutyczną i prowadzonego przez wykwalifikowanego specjalistę. Wezmą w nim udział osoby z najbliższego otoczenia nastolatków, którzy cierpieli na depresję - w obecności profesjonalnej ekipy filmowej dyskretnie obserwującej i rejestrującej ich wypowiedzi, podzielą się swoimi osobistymi doświadczeniami. Wszystkie przypadki, o których będzie mowa w czasie spotkania będą dotyczyć młodych osób, które przegrały walkę z depresją i odebrały sobie życie.
Chcielibyśmy, aby te prawdziwe, bardzo osobiste i pełne emocji historie opowiedziane w filmie były mocnym sygnałem ostrzegawczym i stały się zalążkiem większej dyskusji w przestrzeni publicznej. Chcemy zwiększyć ogólna wiedzę i społeczną wrażliwość na problem depresji wśród nastolatków i jej tragicznych skutków.
Prosimy o kontakt osoby gotowe wziąć udział w projekcie z Agnieszką Okoniewską : ciezkieserca@gmail.com

 

07/05/2018

Anna Sokołowska, psychoterapeutka z Fundacji Nagle Sami, poprowadzi cykl wykładów w Muzeum Narodowym.

więcej >

Już od jutra (08.05.) w Muzeum Narodowym w Warszawie, w ramach Muzealnych Wtorków, Anna Sokołowska razem z kulturoznawczynią Katarzyną Szumilas , poprowadzą majowy cykl wykładów pod wspólnym tytułem «Doświadczenia». Zachęcamy do udziału w wykładach. Wstęp wolny. Więcej informacji o spotkaniach tutaj.

26/04/2018

Olga Puncewicz gościem programu „Świat” w TVN BiS. Dziś (26.04) o godz. 15.30. Zachęcamy do oglądania!

więcej >

Rozmowa będzie dotyczyć działalności naszej Fundacji.  Powtórka programu w piątek (27.04) o godz. 10.30. 

Więcej o programie: https://tvn24bis.pl/swiat,166,m ​

18/04/2018

Uczestniczyliśmy w Forum Zdrowie Pracownika.

więcej >

9 kwietnia 2018r. odbyło się wydarzenie Forum Zdrowie Pracownika poświęcone rozwiązaniom mającym na celu poprawę polityki prozdrowotnej w polskich firmach.

Przy naszym stoisku można było dowiedzieć się więcej o projekcie Nagle Zmiana, w ramach którego wspieramy firmy w trudnej sytuacji straty - pokazujemy m.in. jak zadbać o pracownika, któremu umiera ktoś bliski. Jak go wspierać i zorganizować dalszą współpracę - tak, aby było mu łatwiej wrócić do aktywności zawodowej. 

Dodatkowe informacje na stronie NAGLE ZMIANA. 

17/04/2018

Artykuł psychologa naszej Fundacji w magazynie „Personel i zarządzanie”.

więcej >

W kwietniowym numerze magazynu „Personel i zarządzanie” ukazał się artykuł Edyty Grzegory, pt. „Dział HR wobec straty”.

Więcej na ten temat znajdziecie na stronie naszego projektu szkoleniowego NAGLE ZMIANA

12/04/2018

Nowe pozycje w fundacyjnej biblioteczce. Zapraszamy do wypożyczania!

więcej >

Nasza biblioteczka wzbogaciła się o nowe książki:

«Opcja B» – Sheryl Sandberg, Adam Grant

«Siedem minut po północy» – Patrick Ness

«Rzeczy, których nie wyrzuciłem» – Marcin Wicha

«Żałoba jest podróżą.» – Kenneth J.Doka

Więcej informacji o książkach znajdziecie w zakładce Książki i filmy o żałobie

03/04/2018

Rozpoczynamy nabór do grupy wsparcia w Łodzi. Zapraszamy!

więcej >

 

21/03/2018

Radiowa Trójka o naszych szkoleniach dla specjalistów HR dotyczących żałoby i śmierci pracownika.

więcej >

20 marca w ramach audycji "Czas Niezwykły" w radiowej Trójce, w cyklu "Na wyciągnięcie ręki", można było posłuchać materiału z naszego lutowego szkolenia: "Dobre praktyki HR w przypadku śmierci pracownika oraz bliskiej mu osoby". Szkolenie zrealizowaliśmy w ramach projektu NAGLE ZMIANA dzięki wsparciu Fundacji ENERGA.

 

Nagranie dostępne jest tutaj

 

Zachęcamy do odsłuchania! 

20/03/2018

Rozpoczynamy nabór na staż psychologiczny w telefonie wsparcia dla osób w żałobie.

więcej >

Zapraszamy!

 

13/03/2018

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Michałem, tatą po stracie dzieci w okresie okołoporodowym.

więcej >

„To co mnie wspierało to pozytywna postawa do smutku. Nauczyłem się szanować swój smutek.”

Michał Moniewski opowiada Milenie Pacudzie, psycholog z naszej fundacji, o swoim doświadczaniu żałoby i radzeniu sobie z uczuciami związanymi ze stratą.

Dzieli się też tym co było dla niego źródłem wsparcia i skąd czerpał siłę.  Ważną częścią tej rozmowy jest temat relacji z żoną i wzajemne wspieranie się w bólu.

Jest to kontynuacja cyklu rozmów z osobami po stracie, a jednocześnie dopełnienie historii Marty, żony Michała ( treść rozmowy z Martą tu)

Michale, dziękujemy za Twoją gotowość do podzielenia się swoim doświadczeniem.

Rozmowy można posłuchać tutaj

 

12/03/2018

Bezpłatne szkolenie - 23.03.2018!

więcej >

Już 23 marca w Warszawie organizujemy trzecie bezpłatne szkolenie dotyczące dobrych praktyk HR w sytuacji śmierci pracownika oraz bliskiej mu osoby. Szkolenie prowadzone jest przez psychologów oraz radcę prawnego, którzy odnoszą się do aspektów psychologicznych, komunikacyjnych, organizacyjnych i prawnych dotyczących radzenia sobie ze stratą w organizacji. Adresowane jest przede wszystkim do osób związanych z obszarem HR, w tym do partnerów, dyrektorów, managerów i specjalistów HR. 

Zainteresowanych uczestnictwem prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 502 568 636 lub mailowy pod adresem: szkolenia@naglesami.org.pl  Więcej informacji, w tym formularze zgłoszeniowe znaleźć można na stronie naszego projektu NAGLE ZMIANA

Szkolenie realizujemy dzięki wsparci Fundacji ENERGA. Relacja z poprzedniego szkolenia dostępna jest tutaj

Zapraszamy!

 

 

08/03/2018

Ruszają nowe grupy wsparcia - w Krakowie, w Białymstoku i w Gdyni. Zapraszamy.

więcej >

Szczegółowe informacje dotyczące grup znajdują się w zakładce «Grupy wsparcia»

 

 

 

02/03/2018

Zapraszamy na warsztat dla rodziców: "Jak rozmawiać z dziećmi o przemijaniu i śmierci?"

więcej >

Przemijanie i strata dotyczą każdego z nas. Unikając rozmów na ten temat, często próbujemy chronić siebie i dzieci przez trudnymi uczuciami, wątpliwościami i bezradnością. Na warsztatach spróbujemy zbliżyć się do tego tematu, sprawdzić co pojawia się w nas, kiedy myślimy o stracie. 

Szczegółowe informacje o warsztacie znajdują się tutaj. 

 

15/02/2018

Fundacja Nagle Sami wśród organizatorów kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję."

więcej >

Tegoroczna edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” ma na celu obalenie stereotypów związanych z zawodami psychiatry i psychologa. Wizyta u tych specjalistów wciąż dla wielu osób wiąże się z lękiem i poczuciem wstydu. To pierwsza kampania w Polsce, w której ambasadorami są właśnie psychiatrzy i psycholodzy.

W ramach kampanii zapraszamy na bezpłatne konsultacje z psychologami Fundacji.

Zapisy przyjmujemy do 15 marca, pod numerem: 502 511 138, na hasło: „twarze depresji”.

Więcej o potrzebie podjęcia takiego tematu i o samej kampanii:

Zaledwie 90 psychiatrów na milion mieszkańców – ten wynik plasuje Polskę na niechlubnym, przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Z danych Eurostat płynie smutny wniosek - gorzej jest tylko w Bułgarii (76 psychiatrów). Najwięcej lekarzy o tej specjalności na milion mieszkańców przypada w Finlandii (236), Szwecji (232), Holandii (230), Francji (228), Litwie (225), Luksemburgu (obie 225), Niemczech (223) i Grecji (219).

W 2016 roku z pomocy psychiatrów w poradniach (realizujących umowę z NFZ) skorzystało 1,2 mln Polaków. W Polsce pracuje nieco ponad 4 tysiące psychiatrów i zaledwie 402 psychiatrów leczących dzieci i młodzież. Dla porównania: w Niemczech - 18 200 psychiatrów (21% wszystkich psychiatrów w UE), a we Francji - 15 200. 

Psychologów w Polsce jest więcej – ponad 75 tysięcy prowadzi działalność gospodarczą jako psycholog, psycholog kliniczny i psychoterapeuta (wynika z danych CEIDG za rok 2016). Jednak w ramach publicznej służby zdrowia na wizytę u tych specjalistów czeka się nawet pół roku. Powód? W 2016 r. świadczenia w ramach umowy z NFZ realizowało: 5401 psychologów, 1780 psychologów klinicznych i 1610 psychoterapeutów. Nie każdego stać na wizytę w prywatnym gabinecie. Problem w tym, że osoby cierpiące na depresję nie mogą czekać  na specjalistyczną pomoc choćby ze względu na towarzyszące tej chorobie myśli samobójcze.

Ambasadorami 6. edycji kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” są specjaliści – psychiatrzy i psychologowie:  prof. Piotr Gałecki – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii, dr hab. Barbara Remberk – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, prof. Agata Szulc – prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, dr Dariusz Wasilewski – psychiatra, konsultant merytoryczny Stowarzyszenia AKTYWNIE PRZECIWKO DEPRESJI, Anna Morawska-Borowiec – psycholog, autorka książki „Twarze depresji” i pomysłodawczyni kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”, Jolanta Zmarzlik – psychoterapeutka, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Anna Sokołowska – psycholog, Fundacja Nagle Sami, Maja Filipiak – psycholog, kierownik Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Uniwersytecie SWPS, przewodnicząca Ogólnopolskiej Sekcji Diagnozy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Eksperci o kulisach swojej pracy opowiedzą podczas bezpłatnej konferencji inaugurującej kampanię, która odbędzie się 23 lutego 2018 r. w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją.

Prof. Piotr Gałecki tak tłumaczy swoje zaangażowanie w naszą kampanię:

- Myślę, że w obecnych czasach, w związku ze zwiększającym się rozpowszechnieniem szczególnie zaburzeń depresyjnych, sposób patrzenia na te profesje w niczym nie różni się od leczenia zaburzeń somatycznych, choćby cukrzycy czy nadciśnienia. Dlatego ważne jest by wspierać sposób widzenia kontaktu z psychiatrą czy psychologiem jako możliwość, a nie ograniczenie,  co ma istotny wpływ na skuteczność leczenia. Wczesna diagnostyka znacząco ogranicza skutki zaburzeń, a co za tym idzie poprawia jakość życia, a często zapobiega tragicznym w konsekwencjach samobójstwom

Dr dr hab. Barbara Remberk również bez chwili wahania zaangażowała się w naszą kampanię:

- Zdrowie psychiczne jest naszym podstawowym dobrem, a zaburzenia psychiczne należą do najczęstszych dolegliwości. To ważne, abyśmy mówili o tym i działali wspólnie na rzecz zdrowia psychicznego. Ponieważ zajmuję się psychiatrią dzieci i młodzieży, problemy dotyczące tej grupy osób najbardziej leżą mi na sercu. Chciałabym, aby nikt nie bał się - ani nie wstydził się - szukać pomocy w zakresie zdrowia psychicznego.

Prof. Agata Szulc, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego również zwraca uwagę na fakt, że konieczne jest przełamanie strachu i wstydu przed korzystaniem z pomocy specjalistów.

- Korzystanie z pomocy psychiatry czy psychologa jest nadal w polskich realiach wstydliwe, owiane pewnym tabu. Nie mamy kłopotów by kierować swoje kroki do kardiologów w przypadku problemów z krążeniem czy fizjoterapeuty, gdy potrzebujemy rehabilitacji. Zupełnie inaczej jest w przypadku schorzeń psychicznych. Gdy bolą myśli, gdy boli dusza – my psychiatrzy jesteśmy po to, by pomóc.

Niezwykle ważna w walce z depresją jest również psychoterapia – podkreśla Anna Sokołowska, psycholog z Fundacji NAGLE SAMI:

- W pracy terapeutycznej najważniejsze jest dla mnie autentyczne spotkanie z drugim człowiekiem. Podjęcie psychoterapii daje szansę na poszerzenie swojej świadomości, przezwyciężanie trudności i pełniejsze wykorzystywanie własnego potencjału. Jako terapeuta wierzę, że każdy z nas jest w stanie rozwijać się i dokonywać najlepszych dla siebie wyborów, czasami po prostu potrzebuje wsparcia, by móc to zrobić.

Organizatorami 6. Edycji kampanii są: Stowarzyszenie AKTYWNIE PRZECIWKO DEPRESJI, Fundacja NAGLE SAMI, Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”, Ogólnopolska Federacja Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

KAMPANIA « TWARZE DEPRESJI. NIE OCENIAM. AKCEPTUJĘ »  SKŁADA SIĘ  Z NASTĘPUJĄCYCH ELEMENTÓW:

  • bezpłatna konferencja z udziałem naszych ambasadorów – psychiatrów i psychologów 23 lutego 2018 r., Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31, sala N308,
  • kilkadziesiąt godzin bezpłatnych konsultacji psychologicznych w Akademickim Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Uniwersytecie SWPS w Warszawie (od 23.02.-28.02.,  zapisy pod nr (22) 5179965),
  • spot telewizyjny (czyta: Krystyna Czubówna, muzyka: Yossarian Malewski),
  • spot radiowy (czyta: Krystyna Czubówna, muzyka: Yossarian Malewski),
  • wywiady telewizyjne i radiowe z naszymi specjalistami,
  • strona internetowa www.twarzedepresji.pl, na której znajdują się informacje o depresji
  • dwutygodniowa kampania billboardowa od 15 lutego 2018 r.,
  • fanpage na  Facebooku
  • plakat z udziałem wszystkich naszych ambasadorów do wykorzystania i rozwieszenia przez osoby zainteresowane wsparciem kampanii poprzez szerzenie wiedzy o depresji,
  • książka Anny Morawskiej pt. „Twarze depresji”, w której autorka rozmawia z osobami cierpiącymi na depresję, a także z psychiatrami, psychoterapeutami oraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które wspierają chorych na depresję i ich rodziny.

13/02/2018

Warsztat arteterapeutyczny dla podopiecznych Fundacji. Zapraszamy!

więcej >

W sobotę 17.02.2018 r. zapraszamy na warsztat « Na twórczej drodze do siebie», który jest przestrzenią i zaproszeniem do twórczego wyrażenia się poprzez ruch, rysunek intuicyjny i słowo.

W trakcie warsztatów będziemy odwoływać się do wrażeń płynących z ciała, emocji, uczuć oraz myśli. Będzie to okazja, by rozbudzić swoją kreatywność, zrelaksować, wsłuchać się w siebie, wyrazić w twórczy sposób oraz wejść w relacje z innymi. 

Na warsztacie ćwiczymy w wygodnym, niekrępującym ruchu stroju, przez większą część czasu  będziemy na boso. Nie potrzebne są żadne umiejętności plastyczne ani taneczne, a otwartość na twórcze formy wyrażania się.

Termin: 17.02.2018r. , godz. 11.00 — 13.00 

Miejsce: Siedziba Fundacji Nagle Sami - Al. Wojska Polskiego 1a, Warszawa

Informacje: 508 696 630 

Zapisy: info@naglesami.org.pl 

Prowadzi: Katarzyna Łabędź — pedagożka, animatorka kultury, arteterapeutka. 

 

08/02/2018

Relacja ze szkolenia dla specjalistów HR!

więcej >

Dzięki wsparciu Fundacji ENERGA 2 lutego organizowaliśmy drugie już bezpłatne szkolenie dotyczące dobrych praktyk HR w przypadku śmierci pracownika oraz bliskiej mu osoby.

Tym razem spotkaliśmy się przy ul. Brackiej 25 w Warszawie (przestrzeń pracy Marzycieli i Rzemieślników na III piętrze Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy). Frekwencja dopisała! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i otwartość w dzieleniu się wiedzą i własnymi doświadczeniami. Zdajemy sobie sprawę, że temat, który poruszamy, nie jest łatwy, ale w naszym poczuciu - potrzebny i ważny. Dlatego cieszymy się rosnącym zainteresowaniem organizowanych przez nas wydarzeń dotyczących straty w organizacji.

Na kolejne bezpłatne szkolenie zapraszamy już 23 marca! Więcej informacji dostępnych jest na stronie naszego projektu NAGLE ZMIANA, w zakładce poświęconej szkoleniu

 

Poniżej kilka zdjęć z ostatniego szkolenia:

 

01/02/2018

Zajęcia pozapsychologiczne dla podopiecznych Fundacji.

więcej >

Zapraszamy na zajęcia pozapsychologiczne: relaksację i arteterapię. 

 

18/01/2018

Rozmowa z Anną Sokołowską, psychologiem fundacji, w miesięczniku Zdrowie.

więcej >

W lutowym numerze miesięcznika Zdrowie ukazał się wywiad z Anną Sokołowską.

Jest to rozmowa o przeżywaniu żałoby i radzeniu sobie ze stratą bliskiej osoby, a także o tym jak najlepiej wspierać tych, którzy są w żałobie.  Terapeutka odpowiada też na pytanie o to kiedy dobrze jest skorzystać z pomocy specjalisty.  Zachęcamy do przeczytania. 

 

 

15/01/2018

Marta, która doświadczyła straty dzieci w okresie okołoporodowym, odpowiedziała na pytania naszej psycholog.

więcej >

„Zauważyłam też, że po śmierci Córeczki stałam się odważniejsza. Dotknęłam jakiegoś tragicznego Absolutu, styku Życia i Śmierci, a potem życie nie jest takie samo.”

Marta Lackowska opowiedziała nam o trudnym procesie swojej żałoby , której doświadczała wspólnie z mężem. W rozmowie dzieli się między innymi tym co było trudne, a co wspierające. Mówi o swoich nadziejach i lękach związanych z kolejną ciążą zakończoną narodzinami synka.

Zapraszamy do przeczytania tej poruszającej rozmowy. (tu

Marto, dziękujemy. 

 

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.