Aktualności

28/07/2021

10 lat Fundacji! Nowe logo, niebawem nowe www!

więcej >

Fundacja Nagle Sami kończy 10 lat. Od dekady pomaga osobom w najtrudniejszych momentach życia, gdy świat wali się na głowę i umiera najbliższa osoba. Pandemia dowiodła, że taka pomoc jest wyjątkowo potrzebna, stawiając przed fundacją nowe zadania.

Fundacja zmieniła logo oraz ma nową stronę www, która stanowi swojego rodzaju przewodnik dla osób w żałobie (jej premiera już niebawem): www.naglesami.org.pl. Projekt graficzny strony i logo stworzył Dominik Murzyn.

 

20/07/2021

Zapraszamy na urodzinowe spotkanie Fundacji Nagle Sami

więcej >

Spotkanie urodzinowe Fundacji Nagle Sami

W lipcu Fundacja Nagle Sami obchodzi 10. urodziny. Chcielibyśmy zaprosić Was do wspólnego celebrowania tego wydarzenia, podczas którego opowiemy Wam o historii powstania Fundacji, o najważniejszych działaniach, jakie podejmowaliśmy na przestrzeni 10 lat, o tym, jak działamy obecnie i jakie mamy plany na przyszłość. Chętnie odpowiemy także na Wasze pytania.

Od momentu powstania Fundacja Nagle Sami wspiera kompleksowo osoby, które doświadczyły straty bliskich.

Fundacja udziela bezpłatnego wsparcia psychologicznego za pośrednictwem Telefonu Wsparcia 800 108 108, prowadzi ośrodek terapeutyczny na warszawskim Żoliborzu, w którym oferuje konsultacje psychologiczne, terapię indywidualną i grupy wsparcia. Szkoli profesjonalistów psychologów i terapeutów m.in. z zakresu żałoby traumatycznej, wsparcia kobiet po poronieniach i stratach okołoporodowych, wspierania osób, które straciły bliskich w wyniku samobójstwa. Prowadzi szkolenia i webinary dla firm o profilaktyce zdrowia psychicznego pracowników. Podejmuje interwencje w firmach.

Program spotkania:

1) "By móc żyć dalej" - krótka historia powstania Fundacji.

2) Początki działalności i pierwsze projekty.

3) Co udało nam się zrobić - najważniejsze działania i osiągnięcia Fundacji na przestrzeni 10 lat.

4) Fundacja dziś - czyli jak pomagamy obecnie?

5) Plany na kolejne lata.

Spotkanie poprowadzą dla Was:

Marianna Lutomska - wiceprezeska i dyrektorka zarządzająca Fundacji

Dorota Bródka - szefowa ośrodka terapeutycznego Fundacji i psychoterapeutka

 • Udział w webinarze jest bezpłatny. Jeśli jednak mielibyście ochotę sprawić nam urodzinowy prezent, będziemy Wam bardzo wdzięczni za wsparcie działalności naszego Telefonu Wsparcia za pośrednictwem portalu Patronite: https://patronite.pl/naglesamiotwiera się w nowej karcie lub po przez dokonanie jednorazowej darowizny: http://naglesami.org.pl/pomagam.html
 • By wziąć udział w webinarze wymagana jest wcześniejsza rejestracja:
  https://fundacjanaglesami.clickmeeting.com/…/register…otwiera się w nowej karcie
 • Osoby zarejestrowane na spotkanie otrzymają wiadomość wraz z linkiem dostępu do sali webinarowej.
 • Spotkanie zostanie nagrane. Link do nagrania (dostępnego na platformie przez 7 dni) zostanie rozesłany do osób, które wcześniej zarejestrują się na webinar.

 

Zapraszamy serdecznie!

05/07/2021

Ruszamy ze specjalnymi dyżurami dla rodziców i nauczycieli!

więcej >

Startujemy ze specjalnym dyżurem! Nasi specjaliści na Telefonie Wsparcia 800 108 108 odpowiedzą jak wspierać dzieci, które straciły bliskich, co i jak i kiedy mówić? Czego lepiej unikać. Do każdego telefonu podchodzimy bardzo indywidualnie. Jesteśmy po to by wspierać, słuchać i doradzić. Nie wahajcie się dzwonić.

W tym samym czasie dyżur naszego wsparciowego telefonu dla osób w żałobie odbywa się regularnie.

Sponosrem dyżru jest PwC - dziękujemy!

08/06/2021

Grupa wsparcia - we wrześniu - zapisy trwają!

więcej >

Zapraszamy serdecznie do udziału w grupie wsparcia dla osób w żałobie. Jest ona przeznaczona dla osób, które doświadczyły straty oraz potrzebują towarzyszenia i pomocy w przejściu tego trudnego czasu. Głównym tematem, na którym koncentruje się praca grupy, jest właśnie doświadczanie straty i różnego rodzaju trudności związane ze zmianą po śmierci bliskiej osoby. Źródłem wsparcia są przede wszystkim inni uczestnicy grupy, którzy mają za sobą podobne doświadczenia i mogą w bezpiecznej przestrzeni, w obecności psychoterapeuty, dzielić się swoimi przeżyciami, uczuciami i dawać sobie nawzajem poczucie, że wiele problemów jest uniwersalnych, można je pokonać i przetrwać. Co ważne, osoby w grupie są na różnych etapach żałoby, co pozwala na zyskanie perspektywy czasowej i uzyskanie informacji zwrotnych od innych uczestników na temat tego, co już za nimi.

Gdzie?

W siedzibie Fundacji al. Wojska Polskiego 1a

Kiedy?

Wtorki, godz. 18.00 - 20.00

Czas trwania?

12 tygodni

Od kiedy?

Planowany start to połowa września

Jak wygląda rekrutacja do grupy?

Podstawą przyjęcia do grupy jest przejście indywidualnej konsultacji stacjonarnej bądź online (koszt 60 zł/ czas trwania 30 min). Uczestnictwo w konsultacji nie gwarantuje przystąpienia do grupy. Proces konsultacyjny ma na celu określenie, czy grupa wsparcia jest najlepszą na ten moment formą pomocy psychologicznej dla danej osoby, tak aby zapewnić jej optymalne wsparcie.

 

Jaka jest cena?

90 zł to koszt jednego spotkania grupy,

Płatność w 2 ratach: pierwsza do dnia rozpoczęcia grupy, druga przed 7 spotkaniem, płatne przelewem na konto Fundacji.

 

Ilu jest uczestników?

max 14 uczestników grupy

Kto prowadzi grupę?

 

Dorota Bródka - szefowa ośrodka Fundacji Nagle Sami: Psycholog, terapeuta Gestalt, terapeuta uzależnień, mediator i coach. Absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Poznaniu, Wielkopolskiej Szkoły Psychoterapii Gestalt, Szkoły Specjalistów Psychoterapii i Instruktorów Terapii Uzależnień CARE w Broku. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując m.in. na Oddziale Dziennym Poradni Leczenia Uzależnień, Ośrodku Interwencji Kryzysowej, jest również psychologiem w fundacji Humans for Humans, specjalizującej się w pomocy osobom dotkniętym human trafficking (handel ludźmi). Pracuje projektowo oraz indywidualnie, prowadzi szkolenia i grupy warsztatowe.

 

Martyna Zagórska Psycholog, psychoterapeutka humanistyczna. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończyła Szkołę Treningu i Warsztatu Psychologicznego i Szkołę Psychoterapii w Ośrodku Intra w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, Klubie Oparcia Społecznego Warszawskiego Towarzystwa Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi im. Rychlińskiego, Ośrodku Interwencji Kryzysowej, Domu Pomocy Społecznej dla osób w podeszłym wieku oraz w prywatnej przychodni lekarskiej, prowadziła też grupy warsztatowe i szkoleniowe.

Jak się zgłosić?

Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie swojego zgłoszenia na adres: gw@naglesami.org.pl i podanie w treści maila tytułu: GW ogólna.

 

08/06/2021

Konsultacje, terapia, grupy - na żywo lub online - zapraszamy!

więcej >

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z naszej oferty psychologicznej do kontaktu:

Zapisy: info@naglesami.org.pl lub tel: 502 511 138 lub rezerwacja online

Oferujemy odpłatne:

- indywidualne spotkania z psychologiem na miejscu  Warszawa-Żoliborz 

- grupy wsparcia na miejscu  Warszawa-Żoliborz

- indywidualne spokania online

- grupowe spotkania online

- spotkania na żywo z terapeutą dziecięcym

Nieodpłatne:

- telefoniczne wsparcie naszych psychologów 800 108 108 (godz.14.00-20.00)

- spacery terapeutyczne

- poradniki i artykuły 

 

 

13/05/2021

Polecamy książkę "Tadzik i rak"

więcej >

Aneta Zychma, Tadzik i rak. Wydawnictwo Book Ojciec sp. z o.o., Bielsko-Biała 2020

W naszej kulturze o śmierci mówimy rzadko i niechętnie. Jest czymś, co nie powinno się wydarzać. W naszej kulturze problemy znajdują swoje rozwiązanie, choroby poddają skutecznemu leczeniu, historie kończą happy endem.

O śmierci dziecka nie chcemy nawet myśleć.

Jakby niemówienie i niemyślenie miało moc ochronną. Nie ma.

Książka „Tadzik i rak” łamie to kulturowe tabu. Główny bohater i jego rodzice prowadzą nas drogą, której nikt nie wybiera. To droga, na której nadzieja zamienia się stopniowo w żałobę a bezsilność w akceptację. Niewyobrażalne, prawda? Tego niewyobrażalnego podejmuje się autorka książki po to, by towarzyszyć w tej drodze tym, którzy się na niej znaleźli. Użycza słów na czas, kiedy nie wiadomo co powiedzieć. Zwłaszcza, gdy partnerem w tej rozmowie jest ktoś na początku … życia. Dziecko.

Ta książeczka, kolorowo ilustrowana, napisana prostym językiem, będzie pomocą w łagodnym oswajaniu najmłodszych czytelników z tematem nieuleczalnej choroby, śmierci i własnej śmiertelności. Choć skierowana do dzieci, będzie pomocą również dla dorosłych – rodziców, opiekunów, wychowawców, terapeutów. Dla wszystkich, którzy stoją przed zadaniem przekazania dzieciom wiadomości, że śmierć jest.

Książka opatrzona jest obszernym tekstem zawierającym streszczenie wiedzy na temat tego, jak dzieci – zależnie od wieku, rozumieją śmierć i przeżywają żałobę oraz wskazówki dla rodziców i opiekunów, jak im w tym pomagać. Publikację kończy bibliografia, z której skorzystać mogą dociekliwi czytelnicy, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie.

Osobiście, jako mama i terapeutka pracująca z dziećmi czuję wdzięczność do autorki za Jej odwagę by takiej ekspozycji na śmierć się poddać, by dostarczyć odbiorcom języka do mówienia o tym, co wydaje się niewypowiadalne.

Magdalena Kuśmierz, Fundacja Nagle Sami

29/04/2021

Zatrudnimy koordynatora ds. szkoleń i ośrodka terapeutycznego.

więcej >
Fundacja Nagle Sami organizuje i prowadzi szkolenia dla specjalistów psychologów, otwarte warsztaty dla osób w żałobie oraz szkolenia i interwencje w firmach.
W związku z rozwojem naszej organizacji poszukujemy osoby do sprawnego zarządzania projektami szkoleniowymi, która obejmie stanowisko:

 
Koordynatora/ki ds. szkoleń  i ośrodka Fundacji Nagle Sami
 
 
 
Do zadań zatrudnionej osoby należeć będzie:
 
- planowanie harmonogramu szkoleń i webinarów, wraz z szefową szkoleń
 
- organizacja webinarów – tworzenie technicznego zaplecza spotkań, wsparcie dla prowadzących
 
- prowadzenie działań promocyjnych dot. szkoleń i webinarów, w tym: opracowanie materiałów graficznych, publikowanie treści dot. szkoleń na stronie www i w SM Fundacji,
 
- udzielanie informacji nt. szkoleń, oferty, szczegółów organizacyjnych
 
- prowadzenie zapisów na szkolenia, gromadzenie danych niezbędnych do organizacji szkolenia
 
- bieżący kontakt z osobami zainteresowanymi ofertą szkoleń Fundacji
 
- bieżący kontakt z trenerami dot. organizacji szkoleń
 
- obsługa administracyjna organizowanych wydarzeń (kontakt z księgowością, kontrola płatności, wystawianie certyfikatów)
 
- prace związane z bieżącą pracą ośrodka terapeutycznego Fundacji.
 
 
 
Od osoby zatrudnionej na tym stanowisku oczekujemy:
 
- bardzo dobrej organizacji pracy własnej
 
- skrupulatności i rzetelności w prowadzeniu kilku projektów równolegle
 
- znajomości specyfiki pracy w środowisku Social Mediów
 
- otwartości i gotowości do udzielania wsparcia osobom zaangażowanym w projekt
 
- chęci rozwoju w organizacji społecznej niosącej pomoc osobom w kryzysie
 
 
 
Oferujemy:
 
- zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie (3-miesięczny okres próbny) lub b2b
 
- możliwość realizacji własnych projektów pod skrzydłami Fundacji Nagle Sami
 
- wynagrodzenie uzależnione od doświadczenia
 
- pracę w biurze (Warszawa-Żoliborz)
 
 
 
Prosimy o nadsyłanie CV na adres: anna.bajkowska@naglesami.org.pl  z dopiskiem „koordynator - rekrutacja”. Termin nadsyłania zgłoszeń: 17 maja 2021.
 
Prosimy o zawarcie w dokumentach aplikacyjnych następującej klauzuli:
 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację Nagle Sami zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016) r w celu przeprowadzenia rekrutacji.
 
Jednocześnie wyrażam zgodę/nie wyrażam zgody na przetwarzanie przez ogłoszeniodawcę moich danych osobowych na potrzeby przyszłych rekrutacji przez 1 rok od czasu zakończenia aktualnej rekrutacji.

26/04/2021

STACJONARNA GRUPA WSPARCIA DLA OSÓB W ŻAŁOBIE – we wrześniu!

więcej >

Zapraszamy serdecznie do udziału w grupie wsparcia dla osób w żałobie. Jest ona przeznaczona dla osób, które doświadczyły straty oraz potrzebują towarzyszenia i pomocy w przejściu tego trudnego czasu. Głównym tematem, na którym koncentruje się praca grupy, jest właśnie doświadczanie straty i różnego rodzaju trudności związane ze zmianą po śmierci bliskiej osoby. Źródłem wsparcia są przede wszystkim inni uczestnicy grupy, którzy mają za sobą podobne doświadczenia i mogą w bezpiecznej przestrzeni, w obecności psychoterapeuty, dzielić się swoimi przeżyciami, uczuciami i dawać sobie nawzajem poczucie, że wiele problemów jest uniwersalnych, można je pokonać i przetrwać. Co ważne, osoby w grupie są na różnych etapach żałoby, co pozwala na zyskanie perspektywy czasowej i uzyskanie informacji zwrotnych od innych uczestników na temat tego, co już za nimi.

Gdzie?

W siedzibie Fundacji al. Wojska Polskiego 1a

Kiedy?

Wtorki, godz. 18.00 - 20.00

Czas trwania?

12 tygodni

Od kiedy?

Planowany start to połowa września

Jak wygląda rekrutacja do grupy?

Podstawą przyjęcia do grupy jest przejście indywidualnej konsultacji stacjonarnej bądź online (koszt 60 zł/ czas trwania 30 min). Uczestnictwo w konsultacji nie gwarantuje przystąpienia do grupy. Proces konsultacyjny ma na celu określenie, czy grupa wsparcia jest najlepszą na ten moment formą pomocy psychologicznej dla danej osoby, tak aby zapewnić jej optymalne wsparcie.

 

Jaka jest cena?

90 zł to koszt jednego spotkania grupy,

Płatność w 2 ratach: pierwsza do dnia rozpoczęcia grupy, druga przed 7 spotkaniem, płatne przelewem na konto Fundacji.

 

Ilu jest uczestników?

max 14 uczestników grupy

Kto prowadzi grupę?

 

Dorota Bródka - szefowa ośrodka Fundacji Nagle Sami: Psycholog, terapeuta Gestalt, terapeuta uzależnień, mediator i coach. Absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Poznaniu, Wielkopolskiej Szkoły Psychoterapii Gestalt, Szkoły Specjalistów Psychoterapii i Instruktorów Terapii Uzależnień CARE w Broku. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując m.in. na Oddziale Dziennym Poradni Leczenia Uzależnień, Ośrodku Interwencji Kryzysowej, jest również psychologiem w fundacji Humans for Humans, specjalizującej się w pomocy osobom dotkniętym human trafficking (handel ludźmi). Pracuje projektowo oraz indywidualnie, prowadzi szkolenia i grupy warsztatowe.

 

Martyna Zagórska Psycholog, psychoterapeutka humanistyczna. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończyła Szkołę Treningu i Warsztatu Psychologicznego i Szkołę Psychoterapii w Ośrodku Intra w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, Klubie Oparcia Społecznego Warszawskiego Towarzystwa Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi im. Rychlińskiego, Ośrodku Interwencji Kryzysowej, Domu Pomocy Społecznej dla osób w podeszłym wieku oraz w prywatnej przychodni lekarskiej, prowadziła też grupy warsztatowe i szkoleniowe.

Jak się zgłosić?

Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie swojego zgłoszenia na adres: gw@naglesami.org.pl i podanie w treści maila tytułu: GW ogólna.

 

17/03/2021

JAK POWIEDZIEĆ DZIECKU, ŻE ZMARŁ KTOŚ BLISKI?

więcej >

Choć badacze zajmujący się przeżywaniem żałoby wyodrębniają pewne wspólne elementy tego przeżycia, trzeba pamiętać, że w każdej rodzinie, która doświadczyła śmierci, przeżycie to może wyglądać inaczej. W każdej z tych sytuacji nieco inaczej brzmiałaby też odpowiedź na pytanie jak powiedzieć dziecku, że zmarł ktoś bliski. Pozwolę sobie jednak pokusić się o pewne podpowiedzi/wskazówki, z nadzieją, że mogą stać się punktem wyjścia do podjęcia ostatecznych decyzji jak taką informację przekazać. 

Zanim pojawią się bardziej szczegółowe wskazówki – ujmijmy rzecz najkrócej: trzeba powiedzieć prawdę prostymi słowami, w atmosferze bezpieczeństwa, nie śpiesząc się i pozostawiając czas i miejsce na reakcję i pytania. Najważniejsze dwie kwestie to czas i język.

CZAS

Po pierwsze nie należy z tą informacją zbytnio zwlekać. Dzieci doskonale wyczuwają, gdy w domu, w rodzinie dzieje się coś ważnego, gdy zaszła jakaś zmiana. Widzą, że jest inaczej, że dorośli zachowują się niecodziennie (pozostają w domu zamiast iść do pracy, szepczą, są rozkojarzeni, płaczą itd.). Niezrozumienie, co się dzieje, może budzić duży lęk. Warto oszczędzić dziecku dodatkowego niepokoju, konieczności domyślania się, przeżywania niezrozumiałych emocji i przekazać mu tą informację tak szybko, jak to możliwe.

Aby to zrobić potrzebne są: podstawowe opanowanie dorosłego, który dziecku przekaże wiadomość, oraz zarezerwowany dla tej okoliczności czas. Podstawowe opanowanie oznacza tyle, że dorosły jest pewien, że nawet jeśli silnie się w nim uruchomią emocje, to będzie w stanie na tyle je opanować, by wspierać dziecko, a nie będzie sam wymagał wsparcia. Nie jest niczym złym, a nawet może budować więź, wspólny płacz i wspólne przeżywanie, jednak trzeba pamiętać, że to dorosły ma być dla dziecka oparciem w takiej sytuacji, nie odwrotnie. Z kolei czas, który należy zarezerwować jest potrzebny, by towarzyszyć dziecku w reakcji na tę wiadomość, ale też by poczekać i być w gotowości, w pobliżu dziecka jeśli będzie chciało najpierw w samotności wiadomość przetrawić i wróci do nas dopiero po chwili (czasem dłuższej) z pytaniami czy emocjami. To bycie w ciszy jest równie ważne jak bycie blisko w płaczu czy rozmowie.

JĘZYK

Wiadomość o śmierci bliskiej osoby należy przedstawić najprostszymi słowami. Ważne, by wprost nazywać to, co się wydarzyło mówiąc, że ktoś umarł, nie żyje.  To istotne zwłaszcza u młodszych dzieci, dla których pojęcie śmierci oraz jej nieodwracalność są jeszcze trudne do zrozumienia. Gdy takiemu dziecku powiemy, że dziadziuś odszedł, to będzie oczekiwało, że wróci, a gdy użyjemy metafory snu, mówiąc, że zasnął – będzie liczyć na to, że się obudzi. To może generować dodatkowe niepotrzebne rozczarowania i niejako – kolejną stratę.

Informację o śmierci bliskiej osoby można powiązać z tym, co dziecko ma okazję czuć czy obserwować, mówiąc np. „Wczoraj zmarła babcia i dlatego jestem smutna, tata nie poszedł do pracy, a telefon dzwoni tak często, bo dzwonią ciocie i wujkowie”.

Po przekazaniu tej wiadomości warto spytać dziecko, czy rozumie co to znaczy, czy chciałoby o coś spytać. Jeśli poprosi o wyjaśnienie można odwołać się do znanych bajek, filmów czy wcześniejszych doświadczeń (śmierć w rodzinie kolegi, znalezienie podczas spaceru martwego gołębia, widok żałobników podczas spaceru). Jeśli nigdy wcześniej nie było okazji, by rozmawiać z dzieckiem o śmierci, można wyjaśnić to zjawisko mówiąc, że śmierć jest wtedy jak ktoś przestaje żyć, nie rusza się, nie je, nie oddycha. To odwołanie się do znanych dziecku pojęć, do jego rozumienia życia. Jeśli nasz mały rozmówca nie będzie miał pytań, albo nie będzie chciał w danym momencie rozmawiać, ważne by zapewnić, że może w każdej chwili przyjść żeby porozmawiać, albo się przytulić, albo zrobić co tylko będzie chciał.

CO DALEJ?

Przekazanie dziecku informacji o śmierci kogoś bliskiego nie kończy rozmowy na ten temat, w zasadzie jest dopiero początkiem. Jaki jest możliwy ciąg dalszy? Jeśli dziecko ma przestrzeń na rozmowę i chce być blisko, można poruszyć też temat tego, czego może się w najbliższym czasie spodziewać – w najbliższym otoczeniu, ale też w sobie samym. To da mu na podstawową przewidywalność i bezpieczeństwo – bardzo ważne w tej niecodziennej sytuacji.

I tak można porozmawiać np. o możliwych reakcjach na śmierć. Warto wspomnieć o tym, że te reakcje mogą być bardzo różne i wszystkie są ok. Że niektórzy się smucą i płaczą, a inni są zirytowani, a jeszcze inni zachowują się i wyglądają jakby nic się nie stało, co nie znaczy, że w sercu i w głowie sobie czegoś nie układają. Warto podkreślić, że każdy ma prawo przeżywać tak jak czuje, że nie ma  lepszych i gorszych na to sposobów. To dobry moment, by wspomnieć, że różne uczucia mogą się ze sobą splatać i nawet ktoś przeżywający żałobę i smutek może w różnych momentach się uśmiechać, czuć szczęście czy radość. To ważny aspekt, bo pokazuje dziecku, że cały czas ma prawo się śmiać i bawić, a zabawa jest naturalnym dziecięcym sposobem odreagowywania i układania w sobie przeżyć.

Kolejnym wątkiem wartym poruszenia w kontekście „CO TERAZ?” jest ceremonia pogrzebowa – co to, jak wygląda, co się krok po kroku dzieje, czego można się spodziewać (np. jak mogą reagować ludzie). Sam temat uczestnictwa dziecka w pogrzebie jest tematem złożonym warto więc zdobyć bardziej szczegółowe informacje, które można znaleźć np. w artykule: „Czy brać dzieci na pogrzeb?” w dziale „Pytania i odpowiedzi”.

Jeszcze jednym wątkiem, który może ciekawić dzieci, a który może się pojawić już podczas pierwszej rozmowy o tym, że zmarł ktoś bliski, jest to, co jest po śmierci. Możemy zacząć od zapytania dziecka, co ono o tym myśli, jak sobie to wyobraża. Jeśli jednak dziecko nas dopytuje - tu znów prawda i prostota są najlepszymi doradcami. Prawdą jest, że różne osoby – w zależności od wyznania czy światopoglądu - różnie o tym myślą i mówią. Jedni uważają, że po śmierć kończy istnienie człowieka i dalej nic nie ma, inni uważają, że dusza idzie do nieba, a jeszcze inni, że zamienia się w inną istotę i żyje od nowa, nowym życiem. Dziecko najczęściej jest zainteresowane, co na ten temat myśli bliski i ważny dla niego dorosły i pewnie możemy się spodziewać pytania „A co ty myślisz?”. I także w takiej sytuacji niech nasza odpowiedź będzie dostosowana do języka i poziomu rozumienia dziecka.

Na koniec pozwolę sobie załączyć życzenia, by w razie konieczności przeprowadzenia takiej rozmowy i przekazania dziecku informacji o śmierci kogoś bliskiego, rozmowa ta okazała się rozwijającym i budującym więź doświadczeniem. To naprawdę możliwe! Powodzenia!

Autor: Ewa Matyszewska, psycholog, terapeuta Fundacji Nagle Sami, prowadzi terapię dzieci i dorosłych.

Zapisy na konsultacje: http://naglesami.org.pl/rezerwacja.htm

 

17/03/2021

Zapraszamy stażystów do Fundacji Nagle Sami

więcej >

 

Roczny staż psychologiczny w Telefonie Wsparcia 800 108 108

Kogo poszukujemy?

 • Studentów IV i V roku oraz absolwentów psychologii, pedagogiki, medycyny.
 • Osób posiadających wiedzę i doświadczenie w zakresie pomocy psychologicznej.
 • Osób, które nie boją się podejmowania trudnych tematów, takich jak śmierć, strata i żałoba.

Czego oczekujemy:

 • Uczestnictwa w spotkaniach zespołu oraz w superwizjach, które odbywają się raz w miesiącu.
 • Uczestnictwa w szkoleniu wprowadzającym i w szkoleniach tematycznych (raz na dwa miesiące).
 • Pełnienia dwóch 3-godzinnych dyżurów przy Telefonie Wsparcia w godzinach 14.00-17.00 lub 17.00-20.00 (w dni powszednie).
 • Pracy na rzecz organizacji w wymiarze 3-godzin tygodniowo. (opcjonalnie)
 • Empatii, zaangażowania i rzetelności.

Co oferujemy?

 • Bezpłatny, roczny staż w oparciu o umowę wolontariacką.
 • Szkolenia rozwojowe związane z tematyką straty i żałoby, specyfiką świadczenia pomocy telefonicznej oraz pracy psychologa w trybie online.
 • Bezpłatną superwizję z certyfikowanym superwizorem.
 • Możliwość realizowania się w Fundacji w ramach innych obszarów jej działania.
 • Zaświadczenie o odbyciu stażu z uwzględnieniem zakresu obowiązków, liczby przepracowanych godzin itp.
 • Możliwość rozwoju kompetencji zawodowych i zdobywania unikalnego doświadczenia.
 • Możliwość pracy w zgranym zespole, przyjazną atmosferę.
 • Dla najbardziej zaangażowanych stażystów przewidujemy możliwość kontynuowania współpracy z Fundacją na zasadach komercyjnych.

 

 Kilka słów o Telefonie Wsparcia:

Telefon Wsparcia dla osób w żałobie 800 108 108 rozpoczął swoją działalność w październiku 2013 roku. To bezpłatna, anonimowa linia, której celem jest udzielanie wsparcia osobom, które doświadczyły straty kogoś bliskiego. Przy Telefonie dyżurują przeszkoleni wolontariusze (psychologowie i studenci ostatnich lat psychologii).

Dyżury Telefonu Wsparcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-20.00

 

Zgłoszenia wraz z CV prosimy słać na adres michalina.kulczykowska@naglesami.org.pl  w terminie do 23.03.2021 roku. Wybrane osoby zostaną zaproszone na rozmowę rekrutacyjną.

Osoby chętne do współpracy z Fundacją  prosimy o wysyłanie maili do koordyntora programu stażowego: michalina.kulczykowska@naglesami.org.pl

 

16/02/2021

Polecamy tomik Marzeny Smyk "Wciąż śnię"

więcej >

Chcieliśmy się z Wami podzielić czymś wyjątkowym. Do Fundacji Nagle Sami trafił właśnie tomik wierszy „Wciąż śnię”, Marzeny Smyk. „Pamięci Julii – mojej jedynej, ukochanej córeczce, która odeszła tak młodo…” – pisze autorka. We wstępie czytamy: „Przez te wszystkie dni, które upłynęły od odejścia Julci, doświadczyłam tylu emocji, czasem tak biegunowo skrajnych, że zastanawiam się, czy jest jakiś limit, czy są granice przeżywania straty – największej z życiowych, trudnej nawet do wyobrażenia, a co dopiero do przetrwania”.

Tomik to właściwie poetycka rozmowa z córką, wiersz „Anioł” autorstwa Julii rozpoczyna zbiór, to dla uczczenia jej pamięci i talentu został wydany. Niezwykła siła miłości matki i córki bije z każdej strony tej pozycji.

„Zawsze będę o Tobie opowiadać i obiecuję Ci, że przynajmniej postaram się jakoś żyć – bez Ciebie tutaj, ale zawsze z Tobą w sercu. Będą wzloty i upadki, bo tęsknić będę już do końca...

Zamykam oczy i widzą Cię jak biegniesz do mnie taka radosna, beztroska, rozwiane długie, jasne, gęste włosy.. Przytulasz się ciepło i słyszę Twój szept >>Mamuś obudź się… To był tylko koszmarny sen…<<. Wciąż śnię”.

„Wciąż śnię” - chwyta za gardło, wzrusza, przytłacza, a przede wszystkim świadczy o sile słów i poezji Marzeny Smyk. Bardzo polecamy.

https://wydawnictwoepisteme.pl/shop/piekna/poezja/wciaz-snie/

 

04/02/2021

Zapisy do grupy wsparcia dla osób w żałobie (ZOOM)

więcej >

15/01/2021

JAK ZADBAĆ O SIEBIE W POCZĄTKU NOWEGO ROKU Z COVIDEM W TLE?

więcej >

Powitanie Nowego Roku w czasie pandemii dla większości z nas było doświadczeniem zupełnie odmiennym od tego, co znamy; tymczasem Sylwester, nawet bez koronawirusa, bez związanych z nim lęku i niepewności, może być momentem szczególnie trudnym dla tych, którzy przeżywają właśnie żałobę.

Wiele osób, które ból utraty odczuwają wciąż w sposób bardzo żywy, stara się ostrożnie obchodzić ze swoim cierpieniem; nieraz obawiają się one urodzin czy imienin swoich bliskich, którzy zmarli, a także rocznic które świętowali wspólnie. Jednak oprócz tych osobistych dat, wyjątkowo niełatwe wydają się być Święto Zmarłych oraz celebrowane zazwyczaj w rodzinnym gronie Wielkanoc oraz Boże narodzenie.

Mogłoby się wydawać, że Sylwester – z fajerwerkami, piciem szampana kojarzyć się będzie głównie z czasem spędzonym z przyjaciółmi na beztroskiej zabawie, nie z myśleniem o śmierci. Tymczasem jednak, tuż przed Sylwestrem mamy za sobą Święto Zmarłych oraz Boże Narodzenie, co samo w sobie mogło kosztować żałobnika wiele i uszczuplić jego emocjonalne zasoby. Samopoczucia nie poprawiają zimno, brzydka pogoda i zapadające szybko ciemności, a w tym roku dodatkowo musimy mierzyć się również z sytuacją epidemiologiczną, która dla wielu wiąże się z izolacją.

Dlatego też przygotowaliśmy poradnik, jak zadbać siebie na początku roku:

1.     PAMIĘTAJ, ŻE NICZEGO NIE MUSISZ. Ani w Święta, ani w Nowy Rok, ani w żaden inny dzień roku. Nie musisz myć okien, nie musisz ugotować dwunastu potraw, ani smażyć faworków czy kupować szampana. Nie musisz też spędzać Sylwestra w czarnym stroju oraz ciszy, ponieważ tak mogą mówić znane Ci zwyczaje. Każda żałoba jest inna i rządzi się swoimi prawami, dlatego wsłuchaj się w siebie i zobacz, czego potrzebujesz by czuć się bezpiecznie i komfortowo

2.     PRZEDE WSZYSTKIM NIE MUSISZ MIEĆ ŻADNYCH POSTANOWIEŃ. Na pewno nie potrzebujesz takich, które nakładają na Ciebie jakąkolwiek presję, szczególnie, gdy miałyby się wiązać z narzucaniem sobie tempa przeżywania żałoby. Jeśli masz ochotę zrobić postanowienia, nie ma żadnego obowiązku, by pośród nich znalazło się przeczytanie stu książek w roku albo zdobycie Śnieżki. Postanowienie może polegać na tym, by znaleźć dla siebie więcej czasu na odpoczynek albo by zacząć piec ciasta, jeśli sprawia Ci to przyjemność. By iść na spacer w słoneczny dzień lub nie zapominać o robieniu sobie przyjemności, jak kupienie czegoś nowego albo spędzenie popołudnia z kubkiem kakao.

3.     ZADBAJ O WSPARCIE. Nie obawiaj się poprosić innych o pomoc, czy zwykłą obecność, jeśli masz na to ochotę. Jeśli obawiasz się spotkań, możesz porozmawiać z rodziną czy przyjaciółmi przez Internet lub telefon. Paradoksalnie, ten Sylwester bez wielkich zabaw może stanowić znakomitą okazję, by obejrzeć z kimś film (nawet na odległość) albo umówić się na grę w planszówki, oczywiście, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

4.     DOCEŃ SIEBIE. To może być pierwszy lub kolejny Nowy Rok bez bliskiej Ci osoby. Każdy z nich jest jakimś punktem w cyklu czasu, który nadchodzi po to, byś mogła czy mógł zostawić go za sobą. Na pewno trafiały Ci się lepsze i gorsze momenty, dlatego bądź dla siebie łagodny w niełatwych chwilach, a w tych dobrych doceń siebie za trud i odwagę, jakiej wymaga proces żegnania się.

Tym, którzy doświadczyli utraty często wydaje się, że po strasznej zimie, jaką emocjonalnie jest konfrontacji ze śmiercią, nigdy nie wstanie już dla nich słońce ani nie zaśpiewają ptaki. Niektórzy pragną nawet, by tak było i przeżywają niezgodę na to, by ich cierpienie malało, mają w sobie bunt przeciwko temu, by uznać, że kolejne dni, miesiące, oraz rocznice mijają bezlitośnie, a oni coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego, że nawet bez najdroższych osób da się jednak żyć.

Dla tych, którym życie oszczędziło jeszcze wielkich strat, zupełnie nieoczywistym może wydawać się to, jak niełatwo jest pożegnać się z cierpieniem. Wielokrotnie podczas sesji terapeutycznych słyszałam, że rana w sercu jest jedynym odczuwalnym jeszcze znakiem obecności osoby zmarłej. Jeden z pacjentów powiedział znaczące słowa o tym, że zrezygnowanie z tego bólu byłoby tym samym, co ponowne jej odejście, a na to nie może pozwolić. Pablo Neruda pisał w jednym ze swoich wierszy: „możesz ściąć wszystkie kwiaty, lecz nie zatrzymasz wiosny”. Dlatego nadejście Nowego Roku może być szczególnie trudne: w sposób niezaprzeczalny zaznacza upływ czasu, domknięcie jakiegoś cyklu i rozpoczęcie kolejnego, bez szczególnej dla nas obecności. Ważne, by podchodzić do siebie i swoich uczuć – do smutku, żalu, lecz często również złości, zazdrości czy nienawiści – z jak największą delikatnością, jednocześnie otwierając się na to, co w tym doświadczeniu bolesne.

I niech będzie to rodzajem słodko gorzkiej pociechy w tych niełatwych momentach: nic nie trwa wiecznie; tak, jak mają swój kres wielkie radości, tak i ogromny ból kiedyś słabnie bądź przeistacza się w inne uczucia. Nic nie będzie tak jak było; wprawdzie niekoniecznie „wszystko będzie dobrze”, jak zwykliśmy nieraz mówić dla podtrzymania kogoś na duchu, z pewnością jednak będzie inaczej, i nie jesteśmy skazani na przeżywanie wciąż i wciąż tego, co wydaje się nie do zniesienia.

Życzymy Wam, by w tym Nowym Roku towarzyszyła Wam nadzieja. Nawet, jeśli jest na razie mała, by rosła.

 Autor: Patrycja Strzeszkowska, psycholog Fundacji Nagle Sami

22/12/2020

Święta i żałoba w tym trudnym dla wszystkich roku

więcej >

Święta to szczególny czas w roku.  Przez jednych wyczekiwany, przez innych wręcz unikany. To moment kiedy musimy skonfrontowac się z inną rzeczywistością. Inną, bo bez obecności ukochanej osoby...

            Rok 2020 przyniósł Covid. Zmieniające się obostrzenia  nie pozwalają nam spotykać się dowolnie z najbliższymi, spędzać dowolnie czasu, celebrować wspólnie świąt, ale i korzystać ze wsparcia w momencie straty.

            Był taki czas w tym roku, kiedy nie wszyscy żałobnicy mogli osobiście uczestniczyć w pogrzebach (limit 5 osób). Liczba osób na cmentarzu była ograniczana, zaś pogrzeb transmitowano nieraz przez intenet.

            Diametralnie zmienia to sposób i możliwość pożegnania ukochanej osoby. Inny pogrzeb, inne pożegnanie, inna żałoba?

            Grudzień przynosi nowe wyzwanie w postaci świąt, nie tylko z żalem po stracie kogoś, ale także z żalem, że nie mogliśmy pożegnać się tak jak byśmy chcieli. Czasy covid spotęgowały niektóre uczucia i emocje zarówno związane z samym procesem żałoby, ale i sytuacją panującą w kraju.

            Dane statystyczne pokazują, że w listopadzie było dwukrotnie więcej zgonów niż w tym samym czasie rok temu. Równoczesnie jesteśmy informowani o nowych obostrzeniach. Raz wolno organizować spotkania, innym razem ograniczone, raz można opłakać stratę przy wsparciu i obecności bliskich, innym razem pozostaje nam łączność telefoniczna lub intenetowa.

Zostajemy z pustką, ale i wraz z naszą żałobą sami. Sami w inny sposób. Nie tylko w przeżyciu, ale i fizycznie!

            Przed nami Wigilia, Święta Bożego Narodzenia. Czas rodzinnych spotkań, ciepła, bliskości, obdarowywania. Jednak w tym roku, nawet ten wyjątkowy czas trzeba zaplanować inaczej. To kolejne wyzwanie w roku covidowym, ale i w tym pierwszym, drugim, bądź piątym roku bez ukochanej osoby przy wigilijnym stole.

Jak ten czas przetrwać? 

            Nie ma uniwersalnej recepty. Każda żałoba to indywidualny proces, tym bardziej w okresie Covid czy świąt. Każdy doświadcza innych emocji. Pozwól ich sobie doświadczać!

Nowa rzeczywistość w jakiej żyjemy, rzeczywistość covidowa potęguje niepokój, lęk, niepewność, strach, poczucie osamotnienia.  Ważne jest, by być w zgodzie ze sobą, pozwolić sobie na przeżywanie świąt w taki sposób, w jaki potrzebujemy, w jaki czujemy, że dla nas jest OK, bez czegoś co muszę, czy powinienem (-am).  Dla jednych będą to Święta w gronie osób, w którym można zapomnieć o stracie i pośmiać się, albo w którym można uzyskać wsparcie, powspominać, wypłakać się, powiedzieć, że jest ciężko. Inni zaś potrzebują zatrzymania się samemu w tych dniach, pobycia samemu ze sobą. Do tego też masz prawo! Nie zmuszaj się do wizyt, świętowania, jeśli czujesz, że to będzie ponad Twoje siły, nie czujesz tego lub zwyczajnie nie masz ochoty. Pozwól sobie przeżyć czas świąt w żałobie po swojemu.

            Czas covid to również czas wytężonej pracy z domu, łączonej z życiem domowym. Pacjenci w gabinecie często mówią o trudności jaką niesie zlanie się tych sfer. Tym trudniej znaleźć kąt lub czas na uronienie łzy, powspominanie, pomilczenie, gdy jesteśmy całą rodziną 24h w domu. To zamknięcie potęguje takie emocje jak złość, stres, niepokój. Przekłada się to także na emocje związane ze stratą. Możesz czuć w tym czasie mimo straty więcej złości niż smutku i to też jest OK! Warto być uważnym na samego siebie i w połączonej przestrzeni w domu: pracy i życia rodzinnego, pozwolić sobie na doświadczanie uczuć związanych z żałobą.

            Żałoba to proces trwający czasem wiele miesięcy. Często zahacza o okres rocznic, Świąt, ważnych wydarzeń, które większość osób celebruje, i które je cieszą. Jak cieszyć się, kiedy miesiąc temu odszedł ktoś naprawdę mi bliski?! Żałoba nieraz dotyka całą rodzinę, i wtedy, w gronie bliskich osób przeżywających podobne (choć każdy inne) emocje, łatwiej jest się odnaleźć i poczuć swobodnie. Takie święta jednoczą w inny sposób.

            Niejednokrotnie jednak zdarza nam się spędzać Święta w większym gronie, np. dalszej rodziny, rodziny partnera, męża, osób, z którymi mamy sporadyczny kontakt. Czasem nie wiedzą one nawet o naszej stracie, np. o tym, że niedawno straciliśmy wyczekiwaną ciążę, babcię czy inną ukochaną osobę.

            Niepokój związany z tymi spotkaniami jest naturalny. Czasem padają tematy rozmów, pytania łączące się w jakiś sposób z uczuciami, które przezywamy w kontekście żałoby.

Osoby pytające często nie mają złych intencji, a są w niewiedzy. Mogą nie wiedzieć, albo też nie rozumieć jaką stratę przeżywamy, i że akurat te święta wcale nie są dla nas łatwe i miłe, bo miały wyglądać inaczej! Każdy, każdą stratę przeżywa w inny sposób, z innymi emocjami, uczuciami. Cięzko je odgadnąć, a czasem ciężko o nich mówić. Daj sobie prawo do tego, aby jeśli chcesz, milczeć.

            Niektórzy wolą uniknąć trudnych rozmów, spotkań, życzeń, inni reagują na nie agresywnie, albo płaczem i poruszeniem.

Dlatego warto zawczasu zastanowić się: czego obawiam się podczas nadchodzących świąt? Czy chcę spotkać się z tymi, którzy mnie zapraszają, albo zapraszać? Czy chcę być w gronie osób, czy wolę być sam (-a)? Czy i co odpowiem, jeśli ktoś poruszy temat związany z moją stratą? Czy takie pytanie jest realne? Czego najbardziej obawiam się podczas tych spotkań, albo podczas czasu, który wolę spędzić sam (-a) ?

            Naturalne są wspomnienia powracające podczas świąt, rocznic, urodzin zmarłej osoby. Te pierwsze w sposób szczególny, ale i kolejne nie muszą być lekkie. Tym bardziej, gdy ukochana osoba przegrała walkę z koronawirusem, albo przez brak dostępności do pomocy/leczenia przez koronawirusa. Jeśli chcesz wspominaj, oglądaj zdjęcia, włącz tak bliską, a jednak tak już daleką osobę w przeżywanie tych świąt razem z Tobą, choć w inny już sposób.

 

 Autor: Anna Ostrowska, psycholog Fundacji NAGLE SAMI

07/12/2020

Agnieszka Passendorfer - książka "13 lekcji miłości"

więcej >

 

„Ból jest bardzo intymny. Śmierć jest intymna. Nikt nie wie, jak to jest, dopóki sam tego nie doświadczy.” – pisze Agnieszka Passendorfer w książce „13 lekcji miłości”. „Smutek, samotność, tęsknota, miłość. Zostałam wdową. Dość nieoczekiwanie. W poniedziałek myślałam, że czeka nas jeszcze wiele lat wspólnego życia, w czwartek – że czeka nas kilka miesięcy w domu. W piątek – że spędzimy parę tygodni w hospicjum.  W sobotę okazało się, że to by było na tyle. Nie spędzimy”.

Książka Agnieszki Passendorfer to zapis trudnych, intymnych chwil po stracie ukochanej osoby. Opowieść o miłości dwojga czterdziestolatków. Bardzo szczera, pisana w czasie rozpoczynającej się pandemii. Uczulaliśmy Was niejednokrotnie na stronach Fundacji Nagle Sami, jak trudny jest pandemiczny czas, zwłaszcza dla osób w żałobie, po stracie ukochanych. Ograniczenia, dodatkowe lęki jakie ze sobą przyniósł koronawirus potęgują i tak trudne do zniesienia uczucia i emocje.

Książka „13 lekcji miłości” trafiła do naszej Fundacji z adnotacją, że być może komuś pomoże jej przeczytanie. Naszym zdaniem tak. Jest jakiś wewnętrzny spokój i równowaga, która bije z tej lektury. W tych niepewnych czasach to bardzo pożądana wartość.

„Możesz zrobić tylko jeden oddech na raz, tylko jeden krok na raz, przeżyć tylko jeden dzień dziennie, więc na tym się teraz skup. Jak niepijący alkoholik – myśl o tym, że nie pijesz dzisiaj. Nie myśl o jutrze. Nie myśl o końcu świata. To trochę łagodzi lęk. Postaw sobie malutki cel, który cię nie przeraża. Myśl, że przeżyje bez Tygrysa jeszcze wiele lat, mnie przeraża. Myślę więc, że na razie jeden dzień wystarczy.”

Polecamy. „13 lekcji miłości”, Agnieszka Passendorfer, ilustracja: Aleksandra Perec. Wydawnictwo: Pan Wydawca.

12/11/2020

MAGOVOX dla Fundacji Nagle Sami

więcej >

Chcieliśmy podzielić się z Wami dobrą nowiną! Mamy stałego partnera - spółkę Magovox, która wierzy i wspiera naszą misję.

W momencie, w którym wszyscy szukają oszczędności, panuje pandemia, zamykają się przed  nami prawie wszystkie drzwi... Pojawiają się osoby, które wiedzą i czują jak istotna jest nasza działalność. Magovox założyła Pani Małgorzata Rutkowska. Odwiedźcie stronę spółki i zobaczcie ile dobrego robią: https://magovox.pl/ 

 

Z całego serca dziękujemy:

05/11/2020

GRUPA WSPARCIA ONLINE DLA KOBIET PO PORONIENIACH I STRATACH OKOŁOPORODOWYCH

więcej >

GRUPA WSPARCIA ONLINE DLA KOBIET W ŻAŁOBIE PO PORONIENIU I STRACIE OKOŁOPORODOWEJ – TRWAJĄ ZAPISY!

Zapraszamy serdecznie do udziału w grupie wsparcia dla kobiet w żałobie po poronieniu i stracie okołoporodowej. Jest ona przeznaczona dla kobiet, które doświadczyły straty oraz potrzebują towarzyszenia i pomocy w przejściu tego trudnego czasu. Głównym tematem, na którym koncentruje się praca grupy, jest właśnie doświadczanie straty i różnego rodzaju trudności i emocji z tym związanych. Źródłem wsparcia są przede wszystkim inne uczestniczki grupy, które przeżywają podobną stratę i mogą w bezpiecznej przestrzeni, w obecności psychoterapeutki, dzielić się swoimi przeżyciami, uczuciami i dawać sobie nawzajem poczucie, że to czego doświadczają ma wymiar zarówno indywidualny, jak i uniwersalny i dzięki temu otrzymać zrozumienie. Co ważne, kobiety w grupie są na różnych etapach żałoby, co pozwala na zyskanie perspektywy czasowej i uzyskanie informacji zwrotnych od innych uczestniczek na temat tego, co już za nimi.

Gdzie? W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, grupa będzie odbywała się online (ZOOM).

Kiedy?
Poniedziałki, godz. 10.00-12.00

Czas trwania?
Spotkania grupy odbywają się przez pół roku

Od kiedy?
Planowany start grupy, gdy uzbiera się odpowiednia liczba uczestników.

Jak wygląda rekrutacja do grupy?
Podstawą przyjęcia do grupy jest przyjście na dwuetapową, indywidualną konsultację online (koszt 150 zł). Uczestnictwo w konsultacji nie gwarantuje przystąpienia do grupy. Proces konsultacyjny ma na celu określenie, czy grupa wsparcia jest najlepszą na ten moment formą pomocy psychologicznej dla danej osoby, tak aby zapewnić jej optymalne wsparcie.

Jaka jest cena?
50 zł to koszt jednego spotkania grupy, w sumie planowanych jest 15 spotkań grupy

Ilu jest uczestników?
10 uczestników grupy

Kto prowadzi grupę online?

Marta Stec – psychoterapeutka Gestalt. Ukończyła całościowe 4-letnie szkolenie psychoterapeutyczne w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt, rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, a także liczne szkolenia z zakresu pracy z osobami w żałobie, depresji oraz doświadczającymi przemocy. Doświadczenie kliniczne zdobywała w Oddziale Dziennym Psychiatrycznym Szpitala Bródnowskiego, Oddziale Chorób Afektywnych F7 Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy „Niebieska Linia”.

Z Fundacją Nagle Sami współpracuje od 2017 r., kiedy to rozpoczęła staż w Telefonie Wsparcia dla osób w żałobie, obecnie pracuje jako psychoterapeutka z osobami dorosłymi, młodzieżą, parami, rodzicami i grupami.

Jak się zgłosić?
Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie swojego zgłoszenia na adres: gw@naglesami.org.pl i podanie w treści maila tytułu: GW dla kobiet.

 

31/10/2020

Zostań patronem Fundacji NAGLE SAMI

więcej >

Serwis internetowy Patronite umożliwia budowanie relacji między organizacjami a ich podopiecznymi, ułatwiając jednocześnie pozyskiwanie finansowania na zasadzie subskrypcji, w oparciu o zaangażowanie Patronów. 

Mówiąc wprost - Patroni wspierają Fundację za pomocą comiesięcznych, regularnych wpłat, a my odwdzięczamy się, zapewniając Wam dostęp np. do naszych poradników, webinarów, książek i wiedzy.

Dzięki Patronite możemy zbudować bardziej trwałe relacje. Wysyłać Wam informacje na jakim etapie realizacji naszych celów jesteśmy.

Przede wszystkim ten serwis daje nam możliwość utrzymania Telefonu Wsparcia, dzięki któremu osoby w żałobie nie są pozostawione samym sobie.

Jeżeli jesteś po stracie, wiesz jak jest trudno, a chcesz pomóc innym, którzy właśnie stracili bliskich i chcesz wspierać nasze działania – zrób to przez PATRONITE.PL/NAGLESAMI

https://patronite.pl/naglesami

Dzięki Tobie możemy wspólnie zbudować coś dobrego.

29/10/2020

Rekrutujemy do zespołu!

więcej >

Fundacja Nagle Sami zatrudni lub nawiąże współpracę z doświadczonym psychoterapeutą. Chcemy zaprosić do Zespołu osoby, które prowadzą terapię dzieci i młodzieży oraz terapię rodzinną.

Praca w dogodnej lokalizacji – Żoliborz, metro plac Wilsona.

Oferujemy:

–        szkolenie wstępne

–        superwizję

–        elastyczne godziny pracy

–        umawianie wizyt

–        urządzony gabinet

–        współpracę w oparciu o umowę współpracy, zlecenia

Wymagamy:

–        ukończenia kursu psychoterapeutycznego (legitymowania się dyplomem)

–        terapii własnej

–        odpowiedzialności

–        zaangażowania

–        punktualności

–        uczestnictwa w fundacyjnych superwizjach oraz spotkaniach Zespołu

–        gotowości do podjęcie pracy stacjonarnie

 

Prosimy o kontakt osoby wyłącznie spełniające powyższe kryteria.

Odpowiemy tylko na wybrane zgłoszenia.

 

Prosimy o przesłanie CV na adres: info@naglesami.org.pl

 

Prosimy o zawarcie w CV zgody na przetwarzanie danych osobowych:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji prowadzonego przez Fundację Nagle Sami z siedzibą w Warszawie zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Informujemy, że Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Nagle Sami.

20/10/2020

Bajki dla dzieci na czas kwarantanny

więcej >

Dorota Bródka terapeutka Fundacji Nagle Sami napisała bajki dla dzeci na trudny czas kwarantanny. Udostępniamy je Wam do pobrania. Mamy nadzieję, że będą stanowiły dobry punkt wyjścia do rozmowy i oswajania tematu wirusa i kwarantanny.

"Koncepcja czasu dla dziecka jest czymś abstrakcyjnym, godziny, dni, przeszłość i przyszłość są pojęciami, które tylko w konkretnym kontekście nabierają znaczenia. Ale czują, kiedy my, dorośli jesteśmy zaniepokojeni, zmartwieni i dzielą nasz niepokój na swój sposób. Warto porozmawiać…może bajka wtym pomoże? Bo opowiada o Kwarantannie, która też miała kłopoty a czasem" - tłumaczy autorka.

Po kiknięciu w poniższe linki bajki otworzą się w formacie pdf:

1. bajka-o-kwarantannie-i-wirusie-z-kolorem.pdf

 i 

2. dlaczego-kwarantanna-ma-dziury-w-czasie-2.pdf

 

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.