2017

Śmierć wnioskodawcy w programie, a prawo do świadczenia 500+

W aktualnym stanie prawnym we wniosku o przyznanie świadczenia 500+ należy podać PESEL wnioskodawcy. W sytuacji, kiedy wnioskodawca ten umiera, w systemie automatycznie kasuje się tak jego PESEL, jak i wniosek. Konsekwencje są daleko idące, gdyż braki we wniosku (w tym wypadku numeru PESEL) skutkują brakiem dalszych wypłat świadczenia. Nie ma przy tym znaczenia, że beneficjenci (czyli dzieci) nadal pozostają uprawnieni do tego świadczenia.

Jedynym rozwiązaniem, mając na uwadze aktualny kształt przepisów, jest jak najszybsze złożenie kolejnego wniosku przez pozostającego przy życiu drugiego rodzica lub opiekuna prawnego. Wznowienie wypłat ma bowiem miejsce dopiero po złożeniu nowego wniosku i wydaniu na jego podstawie nowej decyzji przyznającej świadczenie.

W przypadku złożenia takiego wniosku z opóźnieniem, niestety nie przysługuje wyrównanie za minione okresy świadczeniowe.

Fundacja Nagle Sami podjęła już formalne kroki, by wpłynąć na ustawodawcę i zmienić te zapisy.

 

Jeżeli mają Państwo inne wątpliwości prawne zapraszamy do kontaktu.

Dyżury prawnika Fundacji Nagle Sami - adwokat Justyny Wisińskiej-Kurpiel odbywają się  w każdy piątek w godzinach 9.30-11.30 Porady są bezpłatne, prosimy jednak o wcześniejsze umówienie wizyty. Konsultacje mogą odbywać się również telefoniczne lub mailowo:

Telefon: 519758157

E-mail: prawnik@naglesami.org.pl

Nasz prawnik udziela pomocy między innymi przy formalnościach związanych z utratą osoby bliskiej, w szczególności postępowaniu spadkowym, sprawach z zakresu prawa pracy (koniecznych do uregulowania z pracodawcą po śmierci pracownika), sprawach z ZUS, postępowaniach z ubezpieczycielami.

Postaramy się pomóc w rozwiązaniu każdego problemu prawnego lub przekierować do odpowiednich podmiotów.

Zapraszamy do kontaktu!

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.