mediateka

"Anioł na moim ramieniu"

Theresa Cheung; Hachette Polska; 2011

„Anioł na moim ramieniu” zbiór niezwykłych, ale prawdziwych historii o Aniołach Stróżach, które z tamtego świata chronią nas, ostrzegają i opiekują się nami. - Głos anioła ratuje kobietę przed strasznym wypadkiem; - Ciepły dotyk skrzydlatego opiekuna wyciąga z depresji pogrążonego w żałobie wdowca; - Tajemniczy nieznajomy ratuje z opresji napastowaną dziewczynę po czym znika; - Anioł w ciele zwierzęcia ratuje dziecko w chwili, gdy następuje awaria sprzętu monitorującego funkcje życiowe (źródło opisu: http://www.empik.com/)

Więcej informacji znajdziesz tutaj

 

 

 

 

 

"Chata"

William P. Young; Nowa Proza; 2011

Bestseller, 6 mln sprzedanych egzemplarzy. Najmłodsza córka Mackenziego Allena Phillipsa Missy została porwana podczas rodzinnych wakacji. W opuszczonej chacie, ukrytej na pustkowiach Oregonu, znaleziono ślady wskazujące na to, że została brutalnie zamordowana, ale ciała dziewczynki nie odnaleziono. Cztery lata później pogrążony w Wielkim Smutku Mack dostaje tajemniczy list, najwyraźniej od Boga, a w nim zaproszenie do tej właśnie chaty na weekend. Wbrew rozsądkowi Mack przybywa do chaty w zimowe popołudnie i wkracza do swojego najmroczniejszego koszmaru. Jednakże to, co tam znajduje, na zawsze odmienia jego życie. Mack spędza w chacie weekend, uczestnicząc w czymś w rodzaju sesji terapeutycznej z Bogiem, nazywającym siebie Tatuśkiem, Jezusem, który pokazuje się pod postacią żydowskiego robotnika, i Sarayu, Azjatką uosabiającą Ducha Świętego.W czasach, gdy religia staje się coraz mniej istotna, „Chata” zmaga się z ponadczasowym pytaniem: „Gdzie jest Bóg w świecie tak pełnym niewysłowionego bólu?”. Odpowiedzi, które dostanie Mack, zadziwią Was, i być może odmienią tak jak jego. W otoczce twórczej błyskotliwości „Chata” jest głęboka duchowo, teologicznie oświecająca i ma moc wpływania na życie. „Chata” odcina się zarówno od komunałów religijnych, jak i tanich chwytów złego pisarstwa, i ujawnia coś ważnego i pięknego na temat tańca życia z boskością. Tę historię czyta się jak modlitwę, jak najlepszy rodzaj modlitwy, pełen męki, zadziwienia, jasności i zaskoczenia. Spostrzeżenia Williama Younga są nie tylko zniewalające, ale również prawdziwe i zgodne z Biblią. „Chata” to uprzejme zaproszenie do podróży do samego serca Boga. (opis za wydawcą)

Więcej informacji znajdziesz tutaj

Fragmenty książki znajdziesz tutaj

 

 

 

 

Opowieść wdowy

Opowieść wdowy

Joyce Carol Oates, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2011

Joyce Carol Oates, Opowieść wdowy, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2011. Przekład: Katarzyna Karłowska.

 

Ponad 400 stron znakomitej, introspektywnej prozy. Mąż autorki - krytyk literacki Ray Smith – zmarł nagle, po banalnym przeziębieniu. Oates z bezwzględną szczerością odsłania uczucia, jakie jej towarzyszyły od momentu choroby męża. Także te zwykle wstydliwie ukrywane: niechęć do kontaktów z ludźmi, rozczarowanie zachowaniem niektórych przyjaciół, wściekłość na znajomych okazujących konwencjonalne współczucie, stale towarzyszącą jej irytację. Jest to przejmujący zapis samotności tym większej, że małżonkowie żyli w pełnej symbiozie - właściwie nigdy się nie rozstawali, dzielili wspólne pasje i zainteresowania, funkcjonowali wszędzie jako para, nawet pracowali oboje w domu. Dzieci nie mieli.

Osoby towarzyszące tym, którzy pogrążeni są w żałobie, znajdą tu mnóstwo wskazówek, jak się zachować (i jak nie zachowywać). Chociaż… każdy przecież przeżywa żałobę inaczej i być może to, co drażniło Joyce Carol Oates, dla kogoś z naszych bliskich będzie zachowaniem kojącym i pomocnym.

 

 

 

 

 

 

"Ćwiczenia z utraty"

Agata Tuszyńska; Wydawnictwo Literackie; 2007

Książka Agaty Tuszyńskiej opowiada o przygniatającej bezwzględności choroby i nieoczekiwanych, bez mała cudownych okresach ozdrowienia, o niezmiennym mocnym uczuciu, o żydowskim ślubie, który wzięli pomimo braku perspektyw i o ostatniej wyprawie na narty. I o tym, jak Henryk żegnał się z Ojczyzną, kiedy ryzykując życiem, podjął ostatnią heroiczną podróż do Polski. To kronika bezprzykładnej walki o nadzieję, którą prowadzi dwoje kochających się ludzi. Przyjaciele wspierają ich wówczas, gdy nie godzą się na pesymistyczne diagnozy i wtedy, gdy muszą przyjąć zbliżanie się nieuchronnego.
Z jednej strony, Ćwiczenia z utraty to rzeczowo prawie na „gorąco” spisywany dziennik, który odsłania grozę choroby oraz to, że nikt nie jest przygotowany i oswojony ze śmiercią. Z drugiej strony to piękna, emocjonalna książka poetycka. Opowieść o miłości, śmierci i walce o godność umierania.

Pani Agata opowiada o swojej książce - kliknij tutaj.

 

 

 

 

 

„Do nowego anioła”

„Do nowego anioła”

Arno Bohlmeijer; Znak; 2008

Wszystko wydarzyło się w ułamku sekundy. Chwila nieuwagi, samochód uderza w drzewo. Potem już tylko szpital, walka i pełne bólu oczekiwanie. Autor książki Arno Bohlmeijer dzieli się z czytelnikiem historią, która na zawsze zmieniła życie jego rodziny, dzieli się miłosnym dialogiem z pogrążoną w śpiączce ukochaną żoną, a jego szpitalna narracja jest boleśnie szczera. Arno nie ukrywa zmęczenia czy irytacji, nie szczędzi opisów fizycznych dolegliwości, jak choćby problemów z założeniem cewnika. Przecież przed żoną i tak niczego nie ukryje...Niezwykła więź, jaka go z nią łączy, daje Autorowi siłę, ale przede wszystkim pozwala przygotować się na zupełnie nowy etap w życiu jego i jego dwóch małych córek. Od teraz on będzie dla nich całym światem. Ta przepiękna, głęboka i pełna nadziei książka nie pozwoli zapomnieć o tym, iż "jak śmierć potężna jest miłość" (opis z okładki książki)

Więcej informacji znajdziesz tutaj

 

 

 

 

 

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.