2020

Cztery niespodziewane dary żałoby

Poniżej przedstawiamy Wam tekst o zaskakujących darach żałoby. Mamy nadzieję, że zwłaszcza w tych trudnych, pełnych napięcia i niepewności czasach, takie przesłanie będzie dla Was pomocne.

 

„Żałoba to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, które przeżywamy, jako ludzie. Jest to też doświadczenie transformujące. Smutek i żal nas zmieniają. Nie jesteśmy ludźmi, którymi byliśmy przed stratą. Widzimy nowymi oczami. Żal działa głęboko i powoli w naszej psychice. Potrzeba dużo motywacji, by wytrwać w procesie radzenia sobie po stracie bliskiej osoby.

Kiedy trwa ten proces sięgamy najpierw do głębokich zasobów, które pozwalają nam potem wyjść z tej „ciemnej nocy żałoby” ale za to z większą ekspansją, odwagą, połączniem i wzmocnieniem niż moglibyśmy sobie to wcześniej wyobrazić.

Lecząc własny żal po stracie i pracując z klientami w żałobie zauważyłam cztery ważne cechy, które żałoba aktywuje. Warto zwrócić uwagę jak zakorzeniają się w Twoim życiu:

Ekspansja (rozszerzenie)

W początkowych etapach  żałoba otwiera nas bardziej wewnętrznie, wstępujemy na nowe głębokości własnej osoby, ale później otwiera przed nami nowe widoki na zewnątrz. Proces rozpaczy rozpoczyna się od kurczenia, wciągania naszej energii w głąb, (jak drzewa zimą). Ale kiedy się leczymy zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego jakie wiele jeszcze jest do przeżycia.  Jak ograniczyliśmy sobie możliwości poznania świata.

Odwaga

Stawić czoła żałobie wymaga niezwykłej odwagi. Stanąć twarzą w twarz z poczuciem wszechogarniającej straty. Smutek sprowadza nas na kolana. Większość moich klientów jest na początku bardzo wystraszona mocą żalu, który w sobie noszą, ale odkrywają wkrótce, że potrafią rozpaczać bez poczucia przytłoczenia. To wymaga odwagi i buduje wewnętrzne zaufanie do siebie. Pewność że jesteśmy w stanie przyjąć wyjątkowe piękno i smutek bycia w pełni żywym.

Więzi

Żałoba może być wyjątkowo samotnym czasem. Przyjaciele i współpracownicy przestają się pojawiać i nie zapewniają wsparcia, którego potrzebujemy. Rzeczywiście żal przepisuje nasze książki adresowe. Jednak nasz smutek może otworzyć drogę dla nowych połączeń i więzi - głębszych, bogatszych relacji z ludźmi, którzy rozumieją, przez co przechodzimy i którzy wspierają nas, będąc w pełni obecni, a nie próbując nas jednocześnie na siłę naprawić.

Wzmocnienie

Gdy żal wstrząsa naszym życiem, zmusza nas do ponownej oceny tego, co jest naprawdę ważne w życiu. Smutek wzywa nas do odtworzenia naszego życia w sposób uwzględniający te nowe perspektywy i wartości. Z tego nowego fundamentu energia zaczyna wracać i czujemy się upoważnieni do działania.

Gdy sięga się do głębokich wewnętrznych zasobów, podczas swojej podróży przez żal, zyskuje się dostęp do siły, wizji i celu, aby zmienić swoje życie. To daje siłę. Kilka lat po tragicznej śmierci jej małego syna jedna z moich klientek podzieliła się ze mną tym, że zna swój cel w życiu. Z rozpromienioną twarzą oznajmiła:>>Moim celem jest doświadczenie współczucia bez względu na to, gdzie jestem<<.

Kiedy idzie ulicą, patrzy na wszystkich ze współczuciem - rozpoznaje, że wszyscy ci ludzie na swój sposób doświadczyli straty i żalu. Jej smutek pozwolił jej poruszać się przez życie ze współczuciem w sercu”.

Autorka tekstu: Alexandra Kennedy jest wykładowcą, psychoterapeutką, w prywatnej praktyce i autorką książek o tematyce żałoby, w tym m.in.: „Honoring Grief”, “Losing a Parent”, The Infinite „Thread: Healing Relationships Beyond Loss”, and „How Did I Miss All This Before? Waking Up to the Magic of Our Ordinary Lives”. Aby więcej poczytać o pracy autorki artykułu, polecamy stronę: www.alexandrakennedy.com

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.