2016

Dzień Matki bez mamy

Dzień Matki. Dzień wyjątkowy, ale też wyjątkowo trudny dla wielu z tych, którzy swoją mamę stracili.

 

Osoby po takiej stracie często obawiają się tego dnia. Spodziewają się, że będzie związany z bolesnymi wspomnieniami i uczuciami, że pustka i brak przyjdą z całą świadomością i dużą mocą, że sobie nie poradzą. Czasem zastanawiają się jak spędzić i uczcić Dzień Mamy bez mamy – czy to w ogóle jest możliwe, czy tak wypada?

Sprawy nie ułatwiają nachalne przekazy medialne i reklamy czekoladek, upominków, bukietów i zabiegów SPA specjalnie na Dzień Matki. Uświadamiają, że prezent można kupić, i owszem, jednak już nigdy nie zobaczą jak mama się z niego cieszy, nie usłyszą jej głosu i nie poczują dotyku, a to bardzo boli.

Co zrobić? I jak? Czy to święto dla wszystkich jest tak trudne? Czy istnieją jakieś sposoby aby spędzić ten dzień bez ciągłego bólu i poczucia straty?

Żałoba, również ta po śmierci mamy,  jest bardzo indywidualnym procesem i trudno tu o jednoznaczne odpowiedzi. Również dni świąteczne, takie jak ten, mogą być rozmaicie doświadczane – nie dla każdego akurat to święto jest znaczące i intensywnie przeżywanie. Różne mogą być też emocje z nim związane.  

To co można zrobić to wsłuchać się w siebie, swoje uczucia i potrzeby i być z nimi w zgodzie. Jeśli ktoś chce pobyć w ten dzień na cmentarzu, przy grobie mamy to niech będzie, jeśli nie ma takiej potrzeby, to też jest w porządku. Bardzo ważna jest świadomość własnego stanu, odpowiedź na pytanie: czego chcę, co jest dla mnie tego dnia ważne, a co nie, co jest możliwe do zrobienia, a co zbyt ciężkie? Dotarcie do tych odpowiedzi bywa trudne, jednak warto spróbować to zrobić dla samego siebie. To pomoże w znalezieniu takiego sposobu spędzania święta, który będzie najlepszy dla danej osoby.

Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów, które zwierają m.in. pomysły uczczenia pamięci zmarłej mamy. Może któryś okaże się dla Państwa inspirujący i trafi w Wasze potrzeby

Martyna Zagórska,

psycholog i psychoterapeuta Fundacji Nagle Sami

http://margerytkowo.blogspot.com/2015/09/straciam-mame-co-moge-dla-siebie-zrobic.html

http://allisongilbert.com/2016/04/top-4-ideas-for-remembering-mom/#

https://www.agingcare.com/Articles/managing-grief-on-mothers-day-157592.htm

 

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.