2016

Trochę historii... czyli jak powstała i rozwijała się nasza Fundacja

8 lipca mija 5 lat istnienia Fundacji Nagle Sami

Zgodnie ze statutem Fundacja NAGLE SAMI 8 lipca będzie obchodzić 5 rocznicę powstania. Przez ten czas Fundacja mocno się rozwinęła i zaszło w niej wiele zmian.

A jak to było…?

Na początkowym etapie funkcjonowania wszystkie działania skierowane były na sprawy formalne. 

Gdy wszelkie formalności zostały załatwione, rozpoczęły się poszukiwania lokalu.

Równolegle ruszyły prace nad stroną www. Nabrały one zawrotnego tempa jesienią 2012 roku po tym jak Wysokie Obcasy, do których Olga udzieliła wywiadu, postawiły warunek:  wywiad ukaże się gdy będzie działać strona internetowa Fundacji. Motywacja była silna i strona w pośpiechu została uruchomiona.  Wtedy też ruszył nasz profil na FB – w 7 dni polubiło go 300 osób!

 

W tym czasie swoje spotkania zaczęła nasza pierwsza grupa wsparcia dla osób w żałobie, a spotkania te początkowo odbywały się w lokalu tymczasowo użyczonym  nam przez znajomych.

W następnych latach powstawały kolejne grupy w Warszawie i poza nią (pierwsza z nich w Krakowie w 2013r.)   Obecnie działają 4 grupy dla dorosłych w stolicy i 6 grup w innych miastach - w Gdyni, Bydgoszczy, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Tychach. Niebawem ruszy też grupa we Wrocławiu. 

Można powiedzieć, że grupy wsparcia dla osób w żałobie stały się zdecydowanym wyróżnikiem Fundacji Nagle Sami.

Wiosną 2013 dostaliśmy lokal na warszawskim Żoliborzu i to umożliwiło nam dalszy rozwój.

Mogliśmy wprowadzić indywidualne formy pomocy psychologicznej, takie jak konsultacje i psychoterapię. Uruchomiliśmy też  warsztatową grupę dla dzieci, co otworzyło nowe pole naszych działań. Obecnie oprócz grup dla dzieci i młodzieży oferujemy konsultacje dla rodziców w sprawie dzieci (również przez Skype’a) oraz indywidualne spotkania wsparciowe dla dzieci po stracie.

Ważnym czasem w rozwoju Fundacji była jesień 2013 roku.

Ruszył, jedyny w Polsce, Telefon Wsparcia dla osób w żałobie 800 108 108 - numer dostaliśmy od Orange.

Wtedy też rozpoczęliśmy współpracę z PZU.  Został też wydany nasz „Poradnik dla osób w żałobie”, który od początku cieszy się dużym zainteresowaniem osób po stracie, ale też profesjonalistów zajmujących się pomaganiem. Mógł się ukazać dzięki wsparciu PZU, ale też dzięki temu, że Pani Minister Zdrowia Australii zgodziła się byśmy w Polsce zaadaptowali ich wersję poradnika.

W tym okresie przeprowadziliśmy też cykl szkoleń dla specjalistów z działów HR w całej Polsce ( w 6 miastach) o tym w jaki sposób organizacja może pomóc w przypadku śmierci pracownika.

Prze te 5 lat rozwinęły się też inne formy naszej działalności. Od początku prowadzimy regularne dyżury prawnika, a na początku 2015 roku ruszył nasz projekt szkoleniowy Nagle Zmiana.

 Zaproponowaliśmy też podopiecznym pozapsychologiczne formy spędzania czasu – początkowo były to zajęcia relaksacyjne, obecnie również spotkania integracyjne i wyjścia kulturalne.

Fundacja stara się też oswajać tabu żałoby i pracować nad zmianą społecznego postrzegania osób po stracie, m.in. poprzez swoją obecność i eksperckie wypowiedzi psychologów w mediach, co udaje nam się coraz częściej.

Każdej jesieni organizujemy Dni Otwarte Fundacji Nagle Sami, w ramach których prowadzimy warsztaty i konsultacje, zapraszamy też media i przedstawicieli innych organizacji.  Co roku zajmujemy się innym temat - ostatnio mówiliśmy o tym, że dzieci też przezywają żałobę.

Nasze działania zostały nagrodzone – wygraliśmy konkurs na Najlepszą Warszawską Inicjatywę Pozarządową S3ktor 2014 , a w 2015 roku byliśmy nominowani do tej nagrody.

Przez te 5 lat Fundacja zbudowała szeroki zespół współpracowników zaangażowanych i oddanych swojej pracy, co jest dla nas ogromnym sukcesem i za co serdecznie dziękujemy!

 

 

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.