2016

Jak wspierać osobę w żałobie?

Żałoba jest niezwykle trudnym doświadczeniem dla osoby, której bezpośrednio dotyczy, ale też dla tych, którzy jej towarzyszą. Jak wspierać osobę w żałobie? Jak jej pomóc? Co powiedzieć,  a czego nie mówić komuś, kto stracił bliskich?

Czasem ludzie nie wiedzą co powiedzieć, jak się zachować i nie robią nic. Myślą, że osoba w kryzysie potrzebuje spokoju i sama poprosi o pomoc gdy będzie tego chciała. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Rezultat jest taki, że osoba w żałobie zostaje sama w momencie, w którym mocno potrzebuje wsparcia tylko nie zawsze potrafi o tym mówić.

Warto pamiętać, że ważniejsza od treści wypowiadanych słów jest obecność. Osoby w żałobie potrzebują zrozumienia i akceptacji dla swoich zmiennych stanów. Przestrzeni dla wyrażanych emocji i przyjęcia ich z tym z czym są.

Nie potrzebują „dobrych rad” typu: „Weź się w garść”, „Nie płacz”. Jeśli nie wiemy co powiedzieć to lepiej jest się tym podzielić niż szukać na siłę słów pocieszenia.

Ważne jest też aby podtrzymywać kontakt, nawet jeśli wydaje nam się, że dana osoba tego nie chce. Zawsze warto zadzwonić i zapytać „jak mogę ci pomóc?”,  „czy jest coś co mogę dla ciebie zrobić?” lub po prostu przejąć inicjatywę i zaproponować konkretną pomoc – na przykład w codziennych obowiązkach jak zakupy czy odwożenie dzieci do szkoły. 

Towarzysząc komuś w procesie żałoby należy też być uważnym na to co się z nim dzieje. Gdy jego stan zaczyna nas niepokoić lub on sam zgłasza potrzebę skorzystania z profesjonalnej pomocy  powinniśmy pomóc mu to zorganizować.

Wsparcie otoczenia ma ogromne znaczenie dla ludzi, którzy próbują poradzić sobie po śmierci bliskich. Należy jednak pamiętać, że istotna jest jakość tego wsparcia, zgodna z potrzebami cierpiącej osoby.

Osobom, które nie radzą sobie z przeżywaniem żałoby można polecić też kontakt z Fundacją Nagle Sami. Nasi psychologowie i terapeuci specjalizują się w niesieniu wsparcia w tym trudnym okresie. 

Wystarczy napisać na info@naglesami.org.pl lub zadzwonić  pod numer 22 633 54 25 by umówić się na wstępną, bezpłatną konsultację, po której będzie można rozpocząć darmową terapię obejmującą 12 spotkań z psychologiem.

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.