2016

Prawa rodziców po poronieniu - artykuł serwisu poronilam.pl

Rodzicom po poronieniu przysługuje wiele praw, z których nie zawsze zdają sobie sprawę. Mogą bowiem pochować dziecko, a – po zarejestrowaniu go w USC – także odebrać zasiłek pogrzebowy oraz przejść na urlop macierzyński w wymiarze 56 dni. Ze względu na nowe standardy opieki w szpitalu, również tam traktowani są w specjalny sposób.


Prawo do pochowania dziecka


Pochować dziecko rodzice mogą bez względu na czas trwania ciąży. Potrzebują do tego karty zgonu lub karty martwego urodzenia ze szpitala. Karta zgonu wydawana jest wtedy, kiedy płeć dziecka nie jest znana. Drugi z dokumentów umożliwia również rejestrację dziecka w USC, a więc także odebranie zasiłku pogrzebowego, jednak do jego wydania konieczna jest znajomość płci dziecka. Jeśli do poronienia doszło przed 16. tygodniem ciąży, aby określić płeć wykonuje się badania DNA. Do samego pochowania i zorganizowania pogrzebu znajomość płci nie jest jednak potrzebna.
Prawo do zarejestrowania dziecka w USC
Zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego można wyłącznie wtedy, kiedy w szpitalu wydana zostanie karta martwego urodzenia. Do jej wydania trzeba natomiast znać płeć dziecka. Szpital przekazuje kartę albo do USC w ciągu 1 dnia albo oddaje ją rodzicom. Wtedy mają oni 3 dni na zaniesienie jej do urzędu. Następnie dziecko zostaje zarejestrowane, wydawany jest również jego akt urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym. 


Prawo do zasiłku pogrzebowego


Po zarejestrowaniu dziecka w USC oraz zorganizowaniu pogrzebu rodzice mogą zgłosić się do ZUS-u po zasiłek pogrzebowy, który wynosi 4000 złotych. Muszą oni przedstawić tam akt urodzenia (z adnotacją o urodzeniu martwym), a także rachunki i dokumenty potwierdzające organizację pogrzebu. Na złożenie wniosku mają 12 miesięcy od dnia poronienia. Warto pamiętać, że jeżeli szpital nie wydał karty martwego urodzenia, a dziecko nie zostało zarejestrowane, rodzice nie otrzymają wsparcia finansowego – nawet wtedy, kiedy pogrzeb się odbył.
Prawo do urlopu macierzyńskiego
Aby móc przejść na urlop macierzyński (56 dni od dnia poronienia), należy przedstawić pracodawcy akt urodzenia dziecka wydany przez Urząd Stanu Cywilnego (z adnotacją o martwym urodzeniu). Nie ma konieczności przekazywania innych dokumentów (np. od lekarza) czy tłumaczeń. Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu, nie może zadawać pytań czy stawiać warunków.


Prawa w szpitalu – opieka po poronieniu


Dzięki wprowadzeniu nowych zasad opieki okołoporodowej dla kobiet po poronieniu mogą one poczuć się w szpitalu bardziej komfortowo. Personel ma np. obowiązek umieścić je w sali, w której nie znajdują się mamy, które urodziły zdrowe dzieci. Dzięki temu kontakt z noworodkami zostaje zminimalizowany. Co więcej, kobiety po poronieniu mają prawo do opieki psychologicznej i poznania wszelkich informacji na temat swojej sytuacji. Personel medyczny musi również odnosić się do nich z szacunkiem, a na wszelkie działania konieczna jest zgoda kobiety. 


Prawo do poznania przyczyn poronienia


Wszyscy rodzice mają prawo poznać przyczynę poronienia, co nie tylko pozwoli wdrożyć ewentualne leczenie, ale także określić szansę na posiadanie zdrowego potomstwa w przyszłości. Diagnostykę warto rozpocząć od badań DNA, ponieważ za 70% poronień odpowiadają losowe wady genetyczne. Najczęściej nie są one związane ze zdrowiem rodziców, dlatego umożliwiają odzyskanie spokoju. Do wykonania takich badań należy wypożyczyć materiał od dziecka ze szpitala. Następnie należy zlecić testy w prywatnym laboratorium genetycznym.


www.poronilam.pl 

 

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.