2016

"Człowiek w poszukiwaniu sensu" - recenzja książki

Recenzja książki VIKTORA E. FRANKLA „Człowiek w poszukiwaniu sensu” autorstwa wolontariuszki Fundacji:

Viktor E. Frankl – prof. neurologii i psychiatrii. Wykładał na Harvardzie, uniwersytetach w Stanfordzie, Pittsburghu, San Diego i Dallas.
Główna myśl leżąca u podstaw logoterapii (logos = gr. Sens) zawiera założenie, że każdy człowiek w sytuacjach, wobec których staje, dokonuje wyboru moralnego, czy zachowa się przyzwoicie lub nieprzyzwoicie. Choć czynniki biologiczne, psychiczne i socjologiczne determinują w znacznym stopniu nasze zachowanie, to człowiek mimo wszystko ma zawsze wolność wyboru.


Przemyślenia autora wynikają z doświadczeń życiowych z jakimi się zetknął przebywając w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Dachau. Z głęboką refleksją porusza on temat poszukiwania sensu ludzkiego życia i cierpienia, z którymi każdy człowiek styka się w większym lub mniejszym stopniu. „Nawet bezbronna ofiara beznadziejnej sytuacji i stojąca w obliczu losu, którego nie sposób zmienić, może wznieść się ponad siebie, przerosnąć siebie i tym samym stać się innym człowiekiem.”. „Każdy może przemienić osobistą tragedię w triumf.”. Odkrywając i realizując potencjalny sens, który kryje się w każdej życiowej sytuacji, urzeczywistniamy nasz własny sens życia.
„Człowiek, którego poszukiwanie sensu zostaje zwieńczone sukcesem, nie tylko staje się szczęśliwym, ale także zdobywa umiejętność radzenia sobie z cierpieniem.” Polecam książkę wszystkim, którzy wątpią, czasem tracą nadzieję, ale ciągle szukają.


Irena Korczak

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.