2016

Relacja ze spotkania "Musimy porozmawiać"

Jak rozmawiać o śmierci? Jak przygotować się do odejścia ukochanej osoby i jak się z tym pogodzić? Czy moje reakcje po śmierci bliskiego są normalne? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty, która odbyła się w klubie Państwomiasto. Dyskusja prowadzona przez psycholog Fundacji Nagle Sami Annę Sokołowską z udziałem psychonokolog Fundacji Rak“n“Roll Katarzyny Borowicz odbyła się po premierze dokumentu «Musimy porozmawiać» w reż. Jędrzeja Michalaka. 

Ten sam tytuł — Musimy porozmawiać — nosi też akcja zorganizowana przez Fundację Nagle Sami i Fundację Rak’n’Roll, której celem jest zwrócenie uwagi społecznej na potrzebę rozmowy i wsparcia osób w obliczu straty i w żałobie. Opiekunowie chorych w stanie terminalnym i osoby w żałobie często mówią, że czują się izolowane, że są niesłyszane, że bliscy, przyjaciele, współpracownicy krążą wokół tematu nie mając odwagi go poruszyć, że telefony milkną, znajomi znikają. Akcja ma na celu przełamanie tej tendencji i zwrócenie społecznej uwagi na potrzebę wsparcia osób w obliczu i po stracie bliskich.

Jędrzej Michalak, reżyser dokumentu opowiadał podczas spotkania jak ważna w życiu, zwłaszcza w obliczu straty jest rozmowa z drugą, bliską osobą. Wyjaśnił, że po śmierci mamy zaczął nagrywać siebie, gdy z mamą rozmawia. Choć jej już nie było przy nim potrzeba rozmowy, nazwania własnych uczuć była w nim bardzo silna. Gdy udostępnił swoje nagranie z takiej rozmowy w sieci, zachęcił innych, po stracie, by przesyłali do niego filmy. W ten sposób powstał dokument. Obraz niezwykle szczery, w którym osoby po stracie, często pełne smutku, goryczy rozmawiają z blikimi, których niestety nie ma już obok nich. Film można obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=5Fsz61kjaUE&feature=youtu.be 

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.