2017

Grupa wsparcia, czy terapia indywidualna? Jaka forma pomocy psychologicznej będzie dla mnie najlepsza ?

Anna Sokołowska, koordynator Zespołu Psychologów i Terapeutów Fundacji Nagle Sami opowiada o formach wsparcia udzielanych przez terapeutów Fundacji:

Każda osoba przeżywa stratę na swój własny sposób. Różnić mogą się zarówno emocje, zachowania jak i potrzeby osoby, która jest w procesie żałoby. Trudno jest zatem jednoznacznie stwierdzić, jaka forma pomocy będzie dla danej osoby najlepsza. Z tego względu, osoby, które zgłaszają się do Fundacji Nagle Sami po wsparcie, zapraszamy najpierw na konsultację z jednym z naszych terapeutów. Konsultacja to wstępne spotkanie, podczas którego klient może opowiedzieć o swojej sytuacji, trudnościach jakich doświadcza, swoich potrzebach oraz oczekiwaniach względem dalszej pomocy. Wspólnie z terapeutą rozważa i decyduje jaka forma pomocy w danym momencie będzie dla niego najbardziej optymalna.

Po spotkaniu konsultacyjnym terapeuta może zaproponować klientowi rozpoczęcie psychoterapii indywidualnej lub dołączenie do grupy wsparcia, o ile taka grupa funkcjonuje w mieście z którego klient pochodzi. 

Psychoterapia indywidualna to forma pracy, w której klient, w atmosferze akceptacji, szacunku i otwartości, może dzielić się z terapeutą swoimi emocjami i przemyśleniami oraz wspólnie poszukiwać sposobu na rozwiązanie zgłaszanych trudności i stopniowy powrót do emocjonalnego dobrostanu i równowagi. Psychoterapia obejmuje regularne, cotygodniowe spotkania z terapeutą, które trwają 50 minut. Podczas kilku początkowych sesji zawierany jest kontrakt terapeutyczny, obejmujący podstawowe ustalenia dotyczące organizacji terapii (np. terminu i czasu jej trwania), a także określający cel psychoterapii (czyli trudności i potrzeby, którym klient chciałby się zająć w czasie spotkań). Psychoterapia może mieć charakter długoterminowy i wówczas pozwala na pracę terapeutyczną w kilku obszarach oraz głębsze wejrzenie w naturę zgłaszanych trudności. Taka forma pracy zazwyczaj trwa powyżej pół roku. Terapia krótkoterminowa może mieć charakter interwencyjny, koncentruje się na jednym wybranym problemie i ma z góry określoną liczbę spotkań. Najczęściej obejmuje od kilku do kilkunastu spotkań.

Drugą z proponowanych form pomocy psychologicznej oferowanej prze Fundację Nagle Sami jest uczestnictwo w grupie wsparcia. Spotkania grupy odbywają się raz na dwa tygodnie i każde z nich trwa dwie godziny. Cały cykl grupy wsparcia obejmuje 12 miesięcy, co sprawia, ze jest to długoterminowa forma pracy.  Grupa dedykowana jest osobom po różnych doświadczeniach straty. Spotkać się na niej mogą zarówno osoby, które straciły partnera, jak i takie, które borykają się ze śmiercią rodzica, czy dziecka. Spotkania prowadzone są przez dwóch terapeutów, a głównym celem grupy jest wzajemne wsparcie, zrozumienie i informacje zwrotne, jakich mogą udzielić sobie uczestnicy. Przed dołączeniem do grupy, klient zapraszany jest na dodatkową konsultację, podczas której omawia wraz z terapeutami podstawowe zasady pracy grupy, a także ma okazję porozmawiać o swoich oczekiwaniach, wątpliwościach i potrzebach. Uczestnictwo w grupie może być dobrą propozycją dla tych osób, które chciałby poznać kogoś, kto znalazł się w podobnej sytuacji i dowiedzieć się, jakich emocji, reakcji i problemów doświadczają inne osoby będące w żałobie, a także w jaki sposób starają się radzić sobie z trudnościami.

Pamiętaj – w żałobie nie musisz być sam. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy i chciałbyś porozmawiać o tym, czego doświadczasz – zapraszamy Cię na konsultację do Fundacji Nagle Sami. Wspólnie poszukamy takiej formy wsparcia, która na ten moment najlepiej będzie odpowiadała Twoim potrzebom.

 

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.