2020

To co dziś czujemy to smutek i żałoba

 

Te uczucia, które się w nas gromadzą od kilkunastu dni w związku z epidemią koronawirusa, a których nie umiemy jeszcze nazwać, to często po prostu żałoba i poczucie straty.

Czyż nie utraciliśmy w ostatnim czasie tak wiele?

- poczucie bezpieczeństwa,

- pewność ekonomiczną,

- bliskość drugiego człowieka.

Nie mówiąc o tych drobnych przyjemnościach jak kawa na mieście, uścisk dłoni, rodzinne spotkania w weekendy, przyjęcia, teatr, kino.

Mamy za to dużo niepewności, złości i lęku. To wszystko odczucia występujące u osób po stracie. Dziś na niespotykaną skalę kolektywnie doświadczamy straty. Takie same reakcje obserwujemy często na grupach wsparcia osób po stracie bliskich, które prowadzimy jako Fundacja Nagle Sami. Wielu z nas przechodzi też przez takie fazy jak: wyparcie, złość, depresja, czy wreszcie akceptacja. Każdy przechodzi te fazy indywidualnie.

Smutek, łzy czy brak snu są normalne w tych warunkach.

I wiecie co? To właśnie ta wspólnota, to, że jesteśmy razem, ma ogromną moc.

To, że każdy czuje ten sam ból, niepewność i smutek. To jest coś co może nas wzmocnić. Czerpmy z tego.

Uwierzcie nam - nie jesteście sami.

Po stracie bliskiej osoby częstymi reakcjami organizmu są: przyśpieszona akcja serca, kłopoty z oddychaniem, mdłości, pocenie się lub wrażenie ucisku w głowie. Długotrwałe bodźce wysyłane z mózgu, które wymagają określonej reakcji organizmu, bardzo go wyczerpują.

Co możecie robić, by opanować te trudne uczucia?

- rozmawiać z bliskimi

- nazywać uczucia, które Wami targają

- pozwalać sobie na smutek i lęk. Te uczucia też mijają, ale nie należy ich odpychać

- skupiać się na tym, co jest tu i teraz. Np. jestem zdrowy, mam co jeść, czym oddychać

- próbować odnaleźć równowagę w myślach. Gdy do głowy przychodzi najgorszy scenariusz, spróbujcie zrównoważyć go takim najbardziej pozytywnym

- zrobić coś dla ciała, nawet kwadrans ćwiczeń, choćby relaksujących z YouTube

Fundacja Nagle Sami od lat wspiera osoby po stracie bliskich, w kryzysie. Wielu z nas dziś, (zachowując oczywiście wszelkie proporcje i szacunek dla osób, które straciły bliskich) może czuć się podobnie jak nasi podopieczni. To ważne, żeby rozumieć co dzieje się w naszych głowach i sercach. Dzięki temu łatwiej opanować trwogę.

Nie mówimy, że te trudne uczucia, które trawią nas przez ostatnie dni da się odciąć, albo że zaraz się skończą. Nie! Mówimy: "jest źle, jest trudno, ale można sobie pomóc, by lżej przejść przez to, co najtrudniejsze". Jesteśmy w tym razem.

 

Fundacja NAGLE SAMI

Al. Wojska Polskiego 1A

01-524 Warszawa

tel. 22 633 54 25


www.naglesami.org.pl

Linia wsparcia Fundacji NAGLE SAMI 800 108 108

 

 

 

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.