Przekaż
1,5% podatku
Wpłać
darowiznę
Rezerwuj Wpłacam/Pomagam

Aktualności > Pomoc dla Ukrainy

Warsztaty planowania RRP 2024

Dziś drugi dzień uczestniczymy w warsztatach planowania w ramach RRP 2024, Regional Refugee Response Plan, organizowanych przez biuro Wysokiego Komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.
Na podstawie najnowszych badań (MSNA) dotyczących potrzeb uchodźców obecnych w naszym kraju – myślimy i planujemy międzysektorowo jak działać w następnym roku. A potrzeby są ogromne i mówimy tu przynajmniej o milionie osób obecnych w Polsce. Z badań możemy m.in. dowiedzieć się, że uchodźcy z Ukrainy mają pięć podstawowych strategii przetrwania w naszym kraju, zwłaszcza w czasie panującej inflacji:
👉 33 proc. – wydaje oszczędności życia
👉 14 proc. – ogranicza wydatki na zdrowie
👉 8 proc. – podejmuje się bardziej ryzykownych prac, bez umów
👉 6 proc. – ogranicza wydatki na edukację
👉 4 proc. – migruje gdzie indziej.
Ważne dla nas pytania o zdrowie psychiczne, ok. 11 proc. badanych zgłasza pilną potrzebę zaopiekowania się tym tematem. Priorytetyzacja działań, zwłaszcza w zakresie integracji społecznej, jest dziś podnoszona przez przedstawicieli najważniejszych organizacji pomocowych w kraju. Wszyscy tu obecni opracowują plan, jak przyjąć uchodźców w Polsce, nie tylko tych uciekających przed wojną w Ukrainie. Pytanie, jak utrzymać ten inkluzyjny kurs w czasie zbliżających się wyborów? Zastanawiamy się też jak najlepiej wykorzystać potencjał naszej organizacji – Fundacji NAGLE SAMI w niesieniu tej wspólnej pomocy.