Przekaż
1,5% podatku
Wpłać
darowiznę
Rezerwuj Wpłacam/Pomagam

Aktualności > Ośrodek Terapeutyczny

Okres przedświąteczny a żałoba – jak o siebie zadbać?

Okres przedświąteczny może być wyjątkowo trudny dla osób przeżywających żałobę. Święta często kojarzą się z tradycjami rodzinnymi, radością i wspólnym spędzaniem czasu, jednocześnie niejednokrotnie boleśnie przypominając o stracie bliskiej osoby. Jeśli znajdujesz się w żałobie ważne jest, abyś zadbał o siebie w tym trudnym czasie. Możesz to zrobić na kilka sposobów:
👉 Znajdź wsparcie emocjonalne: podzielenie się swoimi przeżyciami i emocjami z innymi jest bardzo pomocne. Obecność drugiej osoby i gotowość do wsparcia, wysłuchania znacząco wpływa na samopoczucie osoby w żałobie.
👉 Zadbaj o przestrzeń dla swoich uczuć: podczas okresu przedświątecznego u osób w żałobie często pojawia się wiele różnych emocji oraz odczuć. Pozwól sobie odczuwać wszystkie emocje i znajdź na nie przestrzeń w swoim życiu.
👉 Ustal realistyczne oczekiwania: święta po stracie bliskiej osoby mogą być bardzo trudne. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne, a z czego chciałbyś zrezygnować. Jaki sposób spędzenia świąt/czasu przedświątecznego będzie dla Ciebie dobry?
👉 Ogranicz zobowiązania: nie musisz podejmować się wszystkich świątecznych obowiązków, jeżeli nie czujesz się na siłach.
👉 W razie potrzeby skorzystaj z pomocy profesjonalisty: specjalistyczna pomoc i wsparcie może być wyjątkowo ważne w okresie przedświątecznym. Jeżeli czujesz, że jest Ci bardzo trudno, nie jesteś w stanie zadbać o swoje podstawowe potrzeby, chciałbyś/chciałabyś porozmawiać, ale nie wiesz jak, przytłaczają Cię myśli oraz emocje – warto zgłosić się po pomoc do specjalisty – psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty.
Po pomoc możesz zgłosić się do naszej Fundacji – czekamy pod telefonem wsparcia 800 108 108 oraz prowadzimy ośrodek terapeutyczny, gdzie zapisać można się dzwoniąc do biura lub online – https://booksy.com/…/134610_fundacja-nagle-sami…
Jesteśmy, wspieramy 💜
***
Chcemy tworzyć przestrzeń do rozmów i spotkań dla wszystkich, którzy tego potrzebują. Jeśli wierzysz w naszą misję i chciałbyś/chciałabyś nas wesprzeć, będziemy wdzięczni za wpłatę: https://zrzutka.pl/hzu6ue