Powoli przemija lato – tak, my również to czujemy – i z patrzenia na zewnątrz, na słońce i wodę kierujemy nasze refleksje ku sobie, na nasze przeżywanie… Postaramy się w naszym nowym cyklu przybliżyć istotne w dobrym funkcjonowaniu człowieka tematy, poruszymy obszary emocji, spojrzenia na świat i siebie. Pierwszym tematem będzie Asertywność, materiał przygotowała Patrycja Strzeszkowska, psycholożka i psychoterapeutka, która w Fundacji prowadzi grupę wsparcia, konsultację i warsztaty.
Zapraszamy do dyskusji i czytania.
CZYM JEST ASERTYWNOŚĆ?
W ostatnim czasie zagadnienie asertywności stało się niezmiernie popularne, o czym można się przekonać po ilości dostępnych szkoleń czy treningów asertywności, a także rozmaitych publikacji na ten temat. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania tematem asertywności, postępuje także rozmywanie znaczenia tego terminu, a także tendencja do tego, by nazywać asertywnością zachowania, które są asertywne wyłącznie pozornie: inaczej mówiąc, wypowiadane słowa mogą pozostawać w zgodzie z modelem asertywnej wypowiedzi, jednak komunikat albo pozostaje pusty i brak jest mu mocy przekonywania, albo skrywa w sobie agresywne intencje.
Asertywność w ujęciu humanistycznym jest czymś więcej, niż to, co mówimy. Jest ona rodzajem postawy, która wywodzi się z wewnętrznego przekonania o własnej sprawczości, ze świadomości swoich potrzeb oraz praw, a także z poczucia spójności wewnętrznej; nie ogranicza się ona do popularnego sloganu „mówienia NIE”. Oczywiście, asertywność może nam służyć do obrony, jednak przede wszystkim polega ona na wyrażaniu siebie, swoich uczuć i myśli w taki sposób, by być jak najbardziej wiernym sobie.
Jeśli spojrzymy na zagadnienie asertywności z tej perspektywy, stanie się jasne, iż wymaga ona większych kompetencji, niż tylko zapamiętanie modelu wypowiedzi ze schematu. Po to, by być prawdziwie asertywnym, musimy dobrze poznać siebie, a także być świadomym swoich potrzeb oraz uczuć. Wiedzieć, gdzie przebiegają nasze osobiste granice. Utwierdzać się w poczuciu pewności siebie, nazywanej inaczej osobistą mocą i czerpać z niej, z zachowaniem uważności na własne intencje i granice drugiej osoby.
Asertywność pozwala nam mówić o tym, co dla nas ważne, w sposób, który zwiększa nasz szacunek do samych siebie. Dzięki niej możemy być autentyczni w relacjach z innymi oraz ze sobą.