Przekaż
1,5% podatku
Wpłać
darowiznę
Rezerwuj Wpłacam/Pomagam

Aktualności > Ogólne

Fundacja NS nominowana do nagrody Grand S3KTOR

Zostaliśmy nominowani do Nagrody Grand S3KTOR w konkursie organizowanym przez m.st. Warszawa na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową

Bardzo dziękujemy za to wyróżnienie!

A tak o nas piszą:

Fundacja pomaga osobom po stracie❤
Stara się, by po tym, co im się przydarzyło przywrócili na dobre tory, by ze swoim bólem, cierpieniem, depresją nie były same ❤
Fundacja Nagle Sami pomaga osobom po stracie. Wyrosła z osobistego doświadczeni założycielki – Olgi Puncewicz, która w straciła męża Piotra Morawskiego w górach w 2009 roku. Fundacja powstała w 2011 roku. Początkowo organizacja zajmowała się wyłącznie tematem żałoby, tworząc grupy wsparcia, proponując podopiecznym konsultacje psychologiczne, organizując zbiórki. Aktywnie zajęła się tematem żałoby dzieci – organizując dla nich warsztaty.
Przez lata wokół fundacji zgromadziło się wielu psychologów i terapeutów, którzy wyspecjalizowali się w temacie wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym. Fundacja Nagle Sami szybko stała się liderem szkoleń dla terapeutów, nauczycieli, pedagogów, następnie zaczęła szkolić organizacje i firmy z dobrych praktyk po śmierci pracownika. Dzięki działalności szkoleniowej utrzymywany jest bezpłatny, ogólnopolski, telefon wsparcia dla osób po stracie 800 108 108, (odebrano ok. 10 tys. połączeń). W nim każdy dzwoniący nie tylko otrzyma informacje praktyczne, ale wsparcie, możliwość wypłakania się i gwarancję, że zostanie wysłuchany.
Fundacja pozostała aktywna i działała nieustająco podczas pandemii, część inicjatyw przenosząc do online’u. Wówczas doświadczenie i wsparcie Nagle Sami okazało się bardzo potrzebne, zgłaszały się osoby, które w wyniku COVIDU straciły bliskich, często więcej niż jedną osobę. Ograniczone też zostały możliwości odpowiedniego pożegnania bliskich, co utrudniało przejście przez żałobę. Dodatkowo izolacja wpłynęła na dobrostan psychiczny warszawiaków i wielu dzwoniących w tym czasie na linię wsparcia było w depresji, Fundacja musiała parokrotnie interweniować gdy dzwoniący sugerował, że popełni samobójstwo.
Fundacja Nagle Sami w drugi dzień po wybuchu eskalacji konfliktu w Ukrainie uruchomiła dodatkowy dyżur psychologiczny w języku ukraińskim, do dziś psycholodzy Fundacji we współpracy z międzynarodowymi organizacjami (jak ACF i NRC) prowadzą codziennie od poniedziałku do niedzieli dyżury psychologiczne na Dworcu Wschodnim w strefie tranzytowej, gdzie pomogli już ok. 3 tys. osób.
Uzasadnienie:
Warszawa to miasto pełne życia, wigoru, gdzie mieszkańcy w codziennym biegu i intensywnej pracy szukają swojego „kawałka podłogi”, spokoju i szczęścia. W chwilach, gdy zdarzy im się coś najgorszego w życiu, tracą bliskiego, miłość, szczęście i stają w obliczu swych największych kryzysów życiowych – mogą na warszawskim Żoliborzu znaleźć organizację, która im pomoże. Jej pracownicy są ekspertami od najtrudniejszych spraw: śmierci samobójczej, poronień, długoterminowych chorób, nieszczęśliwych wypadków, masowych katastrof i wojny. Fundacja konsultuje, prowadzi wsparcie indywidulane i grupowe, długoterminową terapię, wsparcie telefoniczne i online.
Od tematu śmierci i straty człowiek w naturalny sposób ucieka – dopiero gdy mu się coś przydarzy, wtedy nagle staje z tym tematem twarzą w twarz. Staje się on bardzo realny. Misją Fundacji jest by osoby, które wypadły trochę z życia, przez nieszczęście, które im się przydarzyło przywrócić na dobre tory, by ze swoim bólem, cierpieniem, depresją nie były same.
To jest zadanie absurdalne i trudne – prowadzić działalność w temacie, o którym większość nie chce słyszeć. Znajdowanie sponsorów, którzy podpiszą się po tematem: śmierć, żałoba, strata to trudniejsze niż szukanie igły w stogu siana.
Mimo to fundacja trwa i walczy by działać. Bo mieszkańcy Warszawy zasługują na miejsce, które utuli ich, gdy będzie im najgorzej na świecie.
Pomoc dla mieszkańców Warszawy w ośrodku, spacery po Parku Fosa obok siedziby Fundacji, pomoc na Dworcu Wschodnim dla przyjeżdzających z kraju, w którym toczy się wojna, pomoc dla nauczycieli i opiekunów gdy młodzi ludzie popełniają samobójstwa. Tak działa Fundacja Nagle Sami.
Grand S3KTOR za całokształt, to przede wszystkim wyróżnienie, które doceniłoby codzienny trud i obciążenie pracowników, współpracowników i wolontariuszy organizacji, którzy mają nieustający kontakt z osobami w kryzysie, smutku, żalu i złości, a także ich historiami, które łamią serce. To dowód na to, że Warszawa, nie boi się tych tematów i jest ze swoimi mieszkańcami na dobre i na złe.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.