Dla personelu medycznego

Doświadczenie poronienia i straty okołoporodowej – o żałobie, wsparciu i pomocy psychologicznej.

Żałoba towarzysząca poronieniu jeszcze do niedawna była tematem tabu, a osoby które doświadczyły takiej utraty często pozostawały osamotnione w swoich przeżyciach. Na szczęście od pewnego czasu obserwujemy zmianę w tym obszarze, co sprawia, że coraz więcej kobiet i par zgłasza się również po wsparcie do gabinetu psychologa bądź psychoterapeuty.

Kobiety, które doświadczyły straty często borykają się z dojmującym poczuciem winy, zmienionym stosunkiem do własnego ciała i kobiecości, nawracającymi i niejednokrotnie traumatycznymi wspomnieniami ze szpitala, czy brakiem zrozumienia ze strony bliskich. Pary, które zgłaszają się do gabinetu terapeuty opowiadają o różnicach w sposobie przeżywania żałoby, o tym, jak zmieniła się ich relacja, czego potrzebują i co budzi ich obawy.

Dla kogo?

  • psycholodzy/psycholożki i psychoterapeuci/psychoterapeutki
  • doule, położne i personel medyczny, czyli specjaliści i specjalistki okołoporodowe, którzy na co dzień towarzyszą kobietom w obliczu straty. Wiemy, że często to właśnie Wy jesteście pierwszymi osobami, które udzielają pomocy kobiecie i jej bliskim podczas pobytu w szpitalu.

Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę na temat procesu żałoby, możliwych reakcji towarzyszących utracie, a także porozmawiać o tym, jak wspierać osoby w kryzysie, a czego unikać w tym trudnym czasie, to ten kurs jest także dla Was.

Cel główny:

Zwiększenie świadomości dotyczącej unikalnych aspektów żałoby związanej z doświadczeniem poronienia i utraty okołoporodowej, rozwijanie dobrych praktyk i umiejętności wsparcia psychologicznego rodziców przeżywających kryzys związany z utratą.

Program:

  • Doświadczenie utraty w okresie ciąży – poronienie i śmierć okołoporodowa. Podstawowe pojęcia, statystyki.
  • Proces żałoby – czym jest i ile trwa żałoba? Czy każda strata wiąże się z przeżyciem żałoby? Jakie specyficzne aspekty mogą wpływać na przeżywanie żałoby związanej z doświadczeniem poronienia, bądź straty okołoporodowej? O znaczeniu rytuału.
  • Towarzyszenie w doświadczeniu straty – dobre praktyki.
  • Kobieta, mężczyzna, para – kto, jak, kiedy ( i czy w ogóle sięga) po wsparcie i czego potrzebuje?
  • Wsparcie psychologiczne i psychoterapia w obliczu poronienia i straty okołoporodowej.
    Kiedy są potrzebne? Jakie kluczowe aspekty obejmują?
  • Emocje, potrzeby i trudności, które mogą towarzyszyć nam w pracy z osobami w żałobie.
  • Dbanie o siebie profesjonalisty okołoporodowego jako profilaktyka wypalenia i stsd.

Szkolenie zawiera zarówno elementy seminaryjne, jak i praktyczno – warsztatowe.

Zgłoszenie udziału w szkoleniu: Doświadczenie poronienia i straty okołoporodowej – o żałobie, wsparciu i pomocy psychologicznej.    W przypadku braku potwierdzenia udziału w szkoleniu, prosimy o kontakt

    Kontakt

    e-mail: info@naglesami.org.pl
    tel. 502 511 138

    Regulamin Szkoleń