Dla personelu medycznego

Doświadczenie poronienia i straty okołoporodowej – o żałobie, wsparciu i pomocy psychologicznej.

Żałoba towarzysząca poronieniu jeszcze do niedawna była tematem tabu, a osoby które doświadczyły takiej utraty często pozostawały osamotnione w swoich przeżyciach. Na szczęście od pewnego czasu obserwujemy zmianę w tym obszarze, co sprawia, że coraz więcej kobiet i par zgłasza się również po wsparcie do gabinetu psychologa bądź psychoterapeuty.

Kobiety, które doświadczyły straty często borykają się z dojmującym poczuciem winy, zmienionym stosunkiem do własnego ciała i kobiecości, nawracającymi i niejednokrotnie traumatycznymi wspomnieniami ze szpitala, czy brakiem zrozumienia ze strony bliskich. Pary, które zgłaszają się do gabinetu terapeuty opowiadają o różnicach w sposobie przeżywania żałoby, o tym, jak zmieniła się ich relacja, czego potrzebują i co budzi ich obawy.

Dla kogo?

 • psycholodzy/psycholożki i psychoterapeuci/psychoterapeutki
 • doule, położne i personel medyczny, czyli specjaliści i specjalistki okołoporodowe, którzy na co dzień towarzyszą kobietom w obliczu straty. Wiemy, że często to właśnie Wy jesteście pierwszymi osobami, które udzielają pomocy kobiecie i jej bliskim podczas pobytu w szpitalu.

Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę na temat procesu żałoby, możliwych reakcji towarzyszących utracie, a także porozmawiać o tym, jak wspierać osoby w kryzysie, a czego unikać w tym trudnym czasie, to ten kurs jest także dla Was.

Cel główny:

Zwiększenie świadomości dotyczącej unikalnych aspektów żałoby związanej z doświadczeniem poronienia i utraty okołoporodowej, rozwijanie dobrych praktyk i umiejętności wsparcia psychologicznego rodziców przeżywających kryzys związany z utratą.

Program:

 • Doświadczenie utraty w okresie ciąży – poronienie i śmierć okołoporodowa. Podstawowe pojęcia, statystyki.
 • Proces żałoby – czym jest i ile trwa żałoba? Czy każda strata wiąże się z przeżyciem żałoby? Jakie specyficzne aspekty mogą wpływać na przeżywanie żałoby związanej z doświadczeniem poronienia, bądź straty okołoporodowej? O znaczeniu rytuału.
 • Towarzyszenie w doświadczeniu straty – dobre praktyki.
 • Kobieta, mężczyzna, para – kto, jak, kiedy ( i czy w ogóle sięga) po wsparcie i czego potrzebuje?
 • Wsparcie psychologiczne i psychoterapia w obliczu poronienia i straty okołoporodowej.
  Kiedy są potrzebne? Jakie kluczowe aspekty obejmują?
 • Emocje, potrzeby i trudności, które mogą towarzyszyć nam w pracy z osobami w żałobie.
 • Dbanie o siebie profesjonalisty okołoporodowego jako profilaktyka wypalenia i stsd.

Szkolenie zawiera zarówno elementy seminaryjne, jak i praktyczno – warsztatowe.

Prowadząca:

Anna Bajkowska – psycholożka i psychoterapeutka Gestalt. Specjalizuje się w pomocy osobom cierpiącym z powodu kryzysów osobistych oraz trudności w bliskich relacjach. Ważny obszar jej terapeutycznej praktyki stanowi psychoterapia okołoporodowa, w tym wsparcie kobiet i par z doświadczeniem poronienia i straty okołoporodowej. Od 2013 roku związana z Fundacją Nagle Sami. Prowadzi webinary i warsztaty z tematyki pomocy psychologicznej w obliczu straty, psychoterapii okołoporodowej i profilaktyki zdrowia psychicznego. Zasiada w Radzie Fundacji.

Data:

03.02.2024 – w godz. 9.30 – 17.30 (w tym 1-godzinna przerwa na lunch)
04.02.2024 – w godz. 9.30 – 17.30 (w tym 1-godzinna przerwa na lunch)
szkolenie dwudniowe ONLINE (system ZOOM, prowadząca roześle linki przez spotkaniem)

Liczba uczestników:

10 – 14 osób

Cena:

750 zł

Zgłoszenie udziału w szkoleniu: Doświadczenie poronienia i straty okołoporodowej – o żałobie, wsparciu i pomocy psychologicznej.  W przypadku braku potwierdzenia udziału w szkoleniu, prosimy o kontakt

  Kontakt

  e-mail: info@naglesami.org.pl
  tel. 502 511 138

  Regulamin Szkoleń