Dla osób w żałobie

Webinar: Poczucie winy w przebiegu żałoby

Podczas spotkania porozmawiamy o tym, czy poczucie winy jest związane z rodzajem straty, której doświadczyliśmy, relacją z daną osobą i czy na pewno świadczy o naszym realnym wpływie na sytuację. Zajmiemy się również tym, jak można je zrozumieć, sprawdzić przed czym nas paradoksalnie chroni albo co nam zapewnia i spróbujemy rozbroić jego destrukcyjny wpływ na dalsze życie.

Opis spotkania:

To normalne, że w doświadczeniu żałoby pojawia się poczucie winy. Szczególnie często obserwujemy to uczucie u osób, które doświadczyły poronienia – łatwo ulegają one iluzji, że miały wpływ na zaistniałą sytuację i mogły jej zapobiec, co generuje poczucie winy. Pojawia się ono nie u każdego i nie z taką samą intensywnością, ale samo doświadczenie tego uczucia na jednym z etapów żałoby nie świadczy o chorobie czy powikłanym charakterze żałoby, jak również nie wskazuje na to, że śmierć bliskiej osoby była faktycznie naszą winą. Jest to jednak uczucie trudne i niechciane – niełatwo jest się nim zaopiekować i przyjąć z akceptacją.

Podczas webinaru porozmawiamy o tym, czy poczucie winy jest związane z rodzajem straty, której doświadczyliśmy, relacją z daną osobą i czy na pewno świadczy o naszym realnym wpływie na sytuację. Zajmiemy się również tym, jak można je zrozumieć, sprawdzić przed czym nas paradoksalnie chroni albo co nam zapewnia i spróbujemy rozbroić jego destrukcyjny wpływ na dalsze życie.

Poczucie winy, jak każda z przeżywanych przez nas emocji, jest źródłem informacji – o czym może nam mówić w sytuacji żałoby? Skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się:

– O czym może nam mówić w sytuacji żałoby?
– Skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?
– Dlaczego jest szczególnie powszechne u osób z doświadczeniem poronienia?

Prowadząca:

Katarzyna Czajkowska-Łukasiewicz – psycholożka, psychoterapeutka. Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz całościowego kursu psychoterapii w Instytucie Analizy Grupowej „Rasztów”, obecnie w trakcie certyfikacji. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii Zagórze, Oddziale Dziennym Szpitala Wolskiego, Oddziale Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego i innych placówkach.

Dla kogo?

Webinar dedykowany jest wszystkim osobom zainteresowanym zgłębieniem tematów dotyczących straty, a przede wszystkim osobom, które przeżywają żałobę lub na co dzień towarzyszą swoim bliskim po stracie.

Zgłoszenie udziału w szkoleniu: Webinar: Poczucie winy w przebiegu żałoby    W przypadku braku potwierdzenia udziału w szkoleniu, prosimy o kontakt

    Kontakt

    e-mail: info@naglesami.org.pl
    tel. 502 511 138

    Regulamin Szkoleń