Dla szkół
Śmierć samobójcza ucznia – warsztat dla pedagogów i nauczycieli
30/05/2023, godz. 12.00 - 18.00
W 2022 roku policja odnotowała ponad 2 tys. zamachów samobójczych wśród dzieci i młodzieży do 18 r. ż. To o ponad 500 więcej niż przed rokiem, a w stosunku dwóch lat jest to wzrost o 150%. Potrzebna pilna pomoc emocjonalna i wsparcie – zarówno w domach, jak i w szkołach.
Niestety część tych prób samobójczych kończy się śmiercią, a wtedy rodzina, której to dotyczy zwykle pozostaje sama sobie. W przestrzeni publicznej praktycznie nie mówi się o wsparciu dla tych osób.
Śmierć samobójcza dziecka/nastolatka to również tragedia dla szkoły, ale tu też brakuje wsparcia, a przede wszystkim informacji jak się zachować. Pracownicy szkoły, nauczyciele, pedagodzy są bezradni, co potęguje napięta atmosferę. Tak ważne jest więc przekazanie im informacji i pokazanie, jaką procedurę powinni uruchomić, jakich formalności dopełnić, ale też w jaki sposób rozmawiać o samobójstwie.
Dlatego tak ważne jest, aby edukować wszystkich wokół, jak w takiej sytuacji się zachować. Jakie działania będą pomocne, a co może zaszkodzić. Warto tez poruszać aspekt zadbania o siebie w obliczu tragedii.
Warsztat, to również próba oswojenia się z tematem śmierci samobójczej, którego zwykle wszyscy unikają, co jednak nie sprawia, że problemu nie ma.
Dla kogo?
Warsztat skierowany jest do pracowników oświaty, którzy doświadczyli śmierci samobójczej ucznia i na co dzień mierzą się z sytuacjami kryzysowymi w szkole.
Cel główny:
Zwiększenie świadomości i próba oswojenia się z tematem śmierci samobójczej w szkole, a także praktyczne wskazówki, jak się zachować, gdy dochodzi do tragedii.
Program:
Uczestnictwo w szkoleniu pomoże znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:
- Jak rozmawiać z klasą?
- Ile mówić a ile przemilczeć?
- Czy zwolnić dzieci z lekcji?
- Co napisać rodzicom?
- Co ma zrobić dyrektor?
- Jak klasa ma się zachować wobec rodziców, jak pożegnać tego ucznia?
- W jaki sposób podjąć działania psychoedukacyjne i kiedy je zrobić?
- Jak zadbać o siebie?
Szkolenie zawiera zarówno część wykładową, jak i praktyczno – warsztatową.
Prowadząca:
Michalina Kulczykowska – psycholog, interwent kryzysowy, w swoim doświadczeniu ma 6 letnią pracę jako konsultant telefonu zaufania 116 111 dla dzieci i młodzieży, prowadzonym przez Fundacje Dajemy Dzieciom Siłę. Na swoim koncie ma także współpracę z Fundacją Nagle Sami, gdzie najpierw była koordynatorem Telefonu Wsparcia dla osób w żałobie, a obecnie prowadzi webinary oraz szkolenia. Obszar jej zawodowych zainteresowań to wsparcie rodziców oraz praca z dziećmi i nastolatkami w kryzysie.
Informacje organizacyjne
Data:
30.03.2023, godz. 12.00 – 18.00
Szkolenie ONLINE (system ZOOM, prowadząca roześle linki przez spotkaniem)
Liczba uczestników: 10 – 14 osób
Cena: 420 zł
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy podanie w mailu (info@naglesami.org.pl) poniższych danych:
- imię, nazwisko i nr telefonu
- krótka informacja o wykonywanym zawodzie
- Jeżeli chcą Państwo aby wystawić fakturę, to dodatkowo:
– dane na kogo ma zostać wystawiona faktura (firma – nazwa/osoba prywatna):
– adres:
– NIP: - i dokonanie przelewu (do 23.03.23)
- KONTO FUNDACJI:
– City Handlowy 15 1030 0019 0109 8530 0038 0190
– tytułem: szkolenie, data, imię i nazwisko uczestnika - Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Szkoleń:https://naglesami.org.pl/regulamin-szkolen/?fbclid=IwAR0EwctqN_YI2dnuj_PiL6_SCaQP7C-AT76M1H5beDT0vqE1JkS3a8QVyh8
Kontakt
e-mail: info@naglesami.org.pl
tel. 502 511 138