Mediateka > Filmy

Między piekłem a niebem

Reżyseria: Vincent Ward 1998
Między piekłem a niebem 1998
Reżyseria: Vincent Ward
Gatunek: Fantasy , Melodramat
Czy miłość może przezwyciężyć ból i strach? Co czeka nas po śmierci? Co nadaje naszemu życiu sens? To tylko niektóre pytania, z którymi widzowie mogą pozostać po obejrzeniu filmu Między piekłem a niebem.
Między piekłem a niebem jest filmem melodramatycznym z elementami fantastycznymi i został wyreżyserowany przez Vincenta Warda oraz nagrodzony Oskarem za najlepsze efekty specjalne. Jest to film przedstawiający historię pewnej rodziny. Historia ta nie ogranicza się jednak do ziemskiego życia bohaterów, lecz prowadzi widzów również „na drugą stronę”. Annie (Annabella Sciorra) jest malarką, a jej mąż Chris (Robin Williams) pediatrą. Małżonkowie
wraz z dziećmi wiodą niemal sielankowe życie. Pewnego dnia dwójka ich dzieci ginie w wyniku tragicznego wypadku samochodowego. Po utracie dzieci małżonkowie starają się ułożyć wspólne życie w nowej rzeczywistości. Po kilku latach Chris również traci życie w wypadku drogowym, a jego żona jako jedyna z rodziny pozostaje po stronie życia. W wielkiej rozpaczy i żałobie, tęskniąc za ukochanym mężem i dziećmi, kobieta postanawia dołączyć do członków swojej rodziny i popełnia samobójstwo. Będąc w niebie, które jest odzwierciedleniem malowniczych obrazów Annie, Chris dowiaduje się o śmierci żony imiejscu zesłania jej duszy. Mężczyzna wyrusza w podróż po zaświatach, by odnaleźć duszę ukochanej żony.
Między piekłem a niebem jest filmem wielowymiarowym oraz alegorycznym. Wizje nieba i piekła można rozumieć jako wyobrażenie tego, co czeka nas po śmierci, lecz również potraktować w sposób symboliczny. Mimo tragizmu bohaterów, film ten nie ukazuje życia i śmierci jedynie w czarnych barwach, lecz używa całej palety kolorów, dzięki czemu balansując pomiędzy złożonymi emocjami, daje widzom nadzieję.
Autorka recenzji: Maja Łuczywek (stażystka Telefonu wsparcia 800 108 108)