Mediateka > Beletrystyka

Spacer z motylem

Małgorzata Pawlak; Purple Book Wydawnictwo, 2023
15 minut czytania i każda z czytających osób zalewała się łzami. Ta lektura jest trudna, przejmująca i chwyta za serce i flaki jednocześnie.
Śmierć córki, ukochanego dziecka, dramatyczne wydarzenia, szok, nerwy, smutek, żal i rozpacz. Wszystkie emocje skupione jak w soczewce w książce „Spacer z motylem” Małgorzaty Pawlak. Utwór porusza w najwyższych rejestrach uczuć.
W biurze Fundacji, egzemplarz książki, który chciałam opisać leżał przez kilka dni na moim biurku, ponieważ wszyscy w Nagle Sami w jakimś stopniu zawsze jesteśmy bardziej wyczuleni na temat straty. „Spacer” więc wędrował i był „przeglądany” przez zespół. Mogę powiedzieć, że nikogo nie pozostawił obojętnym, gdyż już sama okładka z lśniącymi skrzydłami motyla – intryguje.
Wszystko w tej książce gra – tempo, opis postaci, dialogi, poezja, muzyka, cytaty i poradnik na końcu książki dla rodziców po stracie, napisany bezpretensjonalnie, konkretnie, a jednocześnie niezwykle czule.
Taki poziom zaangażowania u czytelnika można osiągnąć tylko gdy autor jest gotowy pokazać i powiedzieć o swoich najgłębszych i najbardziej intymnych myślach. Gdy otwiera przed nami swoje serce i pokazuje wnętrzności.
Chcielibyśmy rekomendować Wam tę książkę nie tylko dlatego, że mówi bardzo mądrze o żałobie, o poczuciu dojmującej straty, tematach tak bliskich i ważnych w Fundacji Nagle Sami. „Spacer z motylem” to książka znakomicie napisana. Małgorzata Pawlak operuje doskonale warsztatem literackim. Najlepszy na to dowód – czytelnik, zalewający  się łzami.
Ale po co więc czytać, męczyć się czytając o najtrudniejszym doświadczeniu na świecie – starcie dziecka?
Jakkolwiek banalnie by to nie zabrzmiało, to dla katharsis, dla tej niezwykłej właściwości sztuki, dzięki której uwalniamy się od cierpienia. Małgorzata Pawlak to prawdziwa artystka w tej materii.
Czujemy się wyróżnieni, że mogliśmy zostać patronem tej książki.