Mediateka > Beletrystyka

The Year of Magical Thinking

Joan Didion, Wyd. Alfred A. Knopf, Nowy Jork 2005

Joan Didion, The Year of Magical Thinking, Wyd. Alfred A. Knopf, Nowy Jork 2005.

20 grudnia 2003 roku Joan Didion i jej mąż John Dunne wrócili ze szpitala, gdzie czuwali przy łóżku ciężko chorej córki. Jej stan nieco się poprawił, więc byli w lepszym nastroju. John nalał sobie drinka, Joan zajęła się przygotowywaniem kolacji. Usiedli do stołu, ale nawet nie zaczęli jeść: Johna dopadł atak serca.

„Life changes in the instant. You sit down to dinner and life as you know it ends” („Życie zmienia się w jednej chwili. Siadasz do kolacji, a życie – takie, jakie znałaś do tej pory – kończy się”) – tymi słowami rozpoczyna Joan Didion swoją opowieść. Jej siłą jest szczerość i bardzo osobisty ton. Ciężar, jaki dźwiga autorka, jest podwójny: śmierć męża i choroba córki (Quintana zmarła w 2005 roku, po ukazaniu się ksiązki). Pomocą jest pisanie – początkowo luźne notatki, które później włączy do swojej opowieści – i lektury. „Ilekroć w życiu czegoś nie wiedziałam, sięgałam po książki” – pisze. Wiele tu więc cytatów, miniesejów o lekturach, minirecenzji. A w tle zapis wydarzeń tego pamiętnego roku i wiele retrospekcji ukazujących szczęśliwe chwile we dwoje, a potem we troje.

Recenzując książkę, psychiatra Peter D. Kramer (http://www.slate.com/articles/arts/books/2005/10/the_anatomy_of_grief.html) określa ją jako relację kobiety, u której załamały się mechanizmy obronne. Rzeczywiście, autorka doskonale opisuje stan dekompensacji po utracie ukochanej osoby, ale opisuje też powolny proces powracania do stanu równowagi – innej niż dawniej, ale pozwalającej dalej żyć. Tytułowy „rok magicznego myślenia” ma swój kres.