Książka K.J.Doka jest bardzo ważną pozycją i zapewne szybko stanie się książką, która wejdzie do kanonu lektur tanatologicznych dotyczących istoty żałoby i przeżywania straty. Choć dla wielu osób znających klasyczną pracę Kübler-Ross „Rozmowy o śmierci i umieraniu” proponowane w niej podejście może wydać się zaskakujące – bo np. autor promuje w niej tezę o tym, że nie ma w procesie radzenia sobie z żałobą stałych etapów, nie ma również możliwości określenia ram czasowych trwania żałoby, to takie ujęcie patrzenia na radzenie sobie z kryzysem utraty wydaje się być bliższe temu, jak proces ten wygląda w rzeczywistości.
Wieloletnie już doświadczenie specjalistów Fundacji Nagle Sami jest w wielu miejscach tożsame ze spojrzeniem Autora – nie ma jednego schematu przechodzenia przez żałobę, ta podróż może mieć różny rytm i prowadzić w różne miejsca, a w dużej mierze zwrócenie uwagi na jej przebieg, zamiast jedynie pogrążania się w emocjach bólu i rozpaczy może dawać szansę na rozwój, włączenie tego trudnego, ale i w jakimś sensie mądrego przeżycia, w bieg własnej historii, może doprowadzić do rozwoju i ponownej reintegracji.
Bardzo ważnym elementem jest wnikliwe rozprawienie się z wieloma mitami, często bezwiednie powielanymi przez osoby, które tylko w powierzchowny sposób starają się pomóc tzw. dobrą radą innym; wiele z takich form pomocy, choć należy docenić dobre intencje chcących pomóc, przynosi odwrotny od zamierzonego skutek, pogłębiając zdziwienie i rozpacz, zamiast dawać przyzwolenie na własne przeżywanie straty.
Obecnie na rynku nie ma wielu pozycji, które można polecić tak specjalistom, jak również każdej osobie dotkniętej stratą. Książka „Żałoba jest podróżą. Jak zmagać się ze stratą” będzie pomocna i terapeutom, ale i wszystkim, którzy aktualnie w swoim życiu stają oko w oko z egzystencjalnymi pytaniami o sens życia i śmierci, o to, w jaki sposób żyć dalej po tym, gdy silnie czuję się, że nie ma się siły lub, gdy życie w pojedynkę przeraża.
Prezentowana wiedza na temat żałoby i sposobów radzenia sobie ze stratą ważna jest też ze względu na poszerzenie pojęcia żałoby – możemy cierpieć również w sytuacji utrat innych niż śmierć, a często takie cierpienia nie są uznawane przez otoczenie jako ważne. Lektura książki Doka pozwala z całą pewnością na zobaczenie procesu śmierci, żałoby i procesu radzenia sobie ze zmianą jako wielowymiarowej reakcji całego organizmu, w sposób bardzo zróżnicowany i dzięki wiarygodnym przykładom pozwala zrozumieć czemu tak ważna jest zmiana paradygmatu myślenia o pomaganiu po stracie.
dr Piotr Kiembłowski, Fundacja Nagle Sami
Więcej informacji o książce na stronie wydawcy: https://charaktery.eu/artykul/zaloba-jest-podroza-jak-zmagac-sie-ze-strata