Mediateka > Filmy

Belle

reżyseria: Mamoru Hosoda, 2021

 

Reżyseria: Mamoru Hosoda

Gatunek: Sci-Fi, Anime

Produkcja: Japonia

Premiera: 2021

„Belle” to film Mamoru Hosody, którego animacja „Mirai” była nominowana do Oscara. Główną bohaterką jest nastoletnia Suzu, która na co dzień jest nieśmiałą uczennicą liceum. W dzieciństwie w tragicznych okolicznościach straciła mamę i nie radzi sobie po jej śmierci. Czuje się samotna i zagubiona. Codzienna egzystencja straciła dla niej całej urok, a dbanie o relacje z innymi przestało być ważne, a wręcz stało się bardzo trudne, uciążliwe. Hosoda nie boi się pokazać żałoby, ogromnego bólu po stracie, tego, że nikt nie doświadcza go w ten sam sposób. W piękny sposób udowadnia, że nie ma jedynego właściwego sposobu radzenia sobie z żalem i poczuciem pustki.

Dla bohaterki wszystko zmienia się, kiedy wchodzi do ogromnego, wirtualnego świata „U”, gdzie ucieka w swoją internetową postać – Belle. W polskiej wersji dubbingowej gra ją Daria Zawiałow. Poznajemy też innego bohatera – Bestię, także przeżywającego żałobę, który jest pełen złości i agresji. Zupełnie jak bajkowy pierwowzór z „Pięknej i Bestii” ucieka przed światem do zamku, wybucha złością, rzuca się, bo boi się, że nikt go nigdy nie zrozumie. Doświadczenie straty zbliża głównych bohaterów.

Anime nie jest formą łatwą w odbiorze, wielu ją odrzuca, jednak Hosoda stworzył obraz uniwersalny, w którym mądrze opowiada o świecie, o dorastaniu, cierpieniu, macierzyństwie i rodzinie, co czyni jego pracę wyjątkową. Dostępną dla wszystkich. „Belle” to także opowieść o współczesnym internetowym świecie, o tym jakie zagrożenie niesie życie tylko w świecie wirtualnym, ale też jaką internet i tworzące się w nim społeczności, mogą być szansą i jak mogą wzbogacić nasze życie.