Mediateka > Filmy

Fleabag

Serial, Twórca: Phoebe Waller-Bridge

Gatunek: Komedia, Dramat

Produkcja: Wielka Brytania

Fleabag jest młodą kobietą, próbującą odnaleźć się w świecie po stracie najważniejszych dla niej osób. Bohaterka prowadzi pewnego rodzaju grę z osobą zasiadającą przed ekranem. Zasłaniając się humorem, puszcza do widza oko, robi miny – gra. Nawiązanie relacji z widzem być może stanowi dla Fleabag jeden ze sposobów pozbycia się swojej samotności. Kobieta robi jednak „dobrą minę do złej gry”. Mimo beztroski, humoru, zadziorności, które ją cechują, w momencie poznawania historii jej życia, ukazuje się obraz kobiety samotnej, ukrywającej przed światem smutek, traumę oraz żałobę. Widz dowiaduje się, że kobieta straciła dwie najważniejsze w jej życiu osoby – mamę oraz przyjaciółkę, z którą kiedyś wspólnie prowadziła kawiarnie. Żałoba po stracie jest tutaj wielowymiarowa, wpływa również na podejmowane przez kobietę decyzje, które często wydają się być błędne, wątpliwe a nawet ryzykowne. Kawiarnia, którą prowadziła z przyjaciółką pozostaje miejscem wspomnień – tych radosnych, związanych z bliskością oraz wsparciem, lecz także tych mrocznych, które bohaterka stara się ukryć, nie tylko przed rodziną oraz widzem, lecz szczególnie przed sobą. Okazuje się bowiem, że kobieta posiada niszczący ją sekret.

Fleabag jest obrazem wyjątkowo złożonym, oryginalnym, kontrowersyjnym. Serial ukazuje te elementy żałoby, które często są pomijane, niedostrzegalne. Możemy ujrzeć tu niezwykle złożony obraz rodziny, która stara się żyć po stracie, jednocześnie kryjąc przed sobą uczucia, rozpacz, często wielką samotność. Członkowie tej rodziny rozmawiają, jednak zdają się nie słyszeć swoich słów. 

Bohaterowie serialu Fleabag nie są ukazani w sposób upraszczający, trudno jest jednoznacznie ocenić ich zachowanie oraz podejmowane decyzje. Są to postacie z „krwi i kości” – żartują, bawią się, płaczą, krzyczą, niszczą – żyją. Być może właśnie dlatego serial ten pozostawia widza ze sprzecznymi odczuciami, konfliktami, lecz przede wszystkim – refleksjami.

 

Autorka recenzji: Maja Łuczywek, stażystka Telefonu wsparcia 800 108 108