Dlaczego przygotowałyśmy to spotkanie? W 2022 roku policja odnotowała ponad 2 tys. zamachów samobójczych wśród dzieci i młodzieży do 18 r. ż. To o ponad 500 więcej niż przed rokiem, a w ciągu dwóch lat jest to wzrost o 150%. Niestety, część tych prób kończy się śmiercią dziecka, a wtedy rodzina, której to dotyczy zwykle… czytaj dalej
-
Opis spotkania: Każdy człowiek doświadcza w swoim życiu takich sytuacji, które uznaje dla siebie za trudne. Niektóre z nich powodują rany traumatyczne, które powstając w naszej psychice, trudno i długo się goją, uniemożliwiając nam sprawne funkcjonowanie na co dzień. Za takie traumatyczne przeżycia uznaje się silnie stresujące wydarzenia wstrząsające naszym światem wewnętrznym i zewnętrznym –… czytaj dalej
-
Podczas spotkania porozmawiamy o tym, czy poczucie winy jest związane z rodzajem straty, której doświadczyliśmy, relacją z daną osobą i czy na pewno świadczy o naszym realnym wpływie na sytuację. Zajmiemy się również tym, jak można je zrozumieć, sprawdzić przed czym nas paradoksalnie chroni albo co nam zapewnia i spróbujemy rozbroić jego destrukcyjny wpływ na… czytaj dalej
-
Opis spotkania: Z przeżywaniem różnych sytuacji w rodzinie jest trochę jak z synergią – całość przeżyć nie jest prostą sumą przeżyć poszczególnych jej członków. Śmierć jednej osoby w rodzinie stanowi wyzwanie dla całego systemu, który bezpowrotnie się zmienia. Rodzina posiada zasoby i siły, które pomagają jej przejść ten proces, czasem jednak może potrzebować w tym… czytaj dalej
-
Opis spotkania: Proces przeżywania straty ma swój rytm i każdy z nas może przeżywać go bardzo indywidualnie. Możemy doświadczać wówczas wielu uczuć i stanów. Oprócz smutku także żal, lęk, bezradność, poczucie winy, samotność a nawet złość. Złość bywa dla niektórych osób emocją trudną. Pojawia się, gdy nasze ważne potrzeby nie są zaspokojone, ktoś lub coś… czytaj dalej
-
Opis spotkania: Miłość w żałobie bywa skomplikowana. Czasem nie ma na nią miejsca, czasem bardzo jej brakuje, a czasem jest tak dużo, że aż przeszkadza. Często wiąże się z niepewnością i wątpliwościami, którymi nie ma się z kim podzielić oraz pytaniami, których nie ma komu zadać… Dlatego zapraszamy Was na spotkanie w formule „pytań i… czytaj dalej
-
Opis spotkania: U osób, zgłaszających się do naszej Fundacji i korzystających z różnego rodzaju wsparcia (indywidualnego, grupowego) często pojawia się refleksja nad tym, jak bardzo wszyscy jesteśmy nieprzygotowani na konfrontację ze śmiercią. Wielokrotnie przy różnych okazjach padają słowa: „Jakby dobrze to było, gdyby każdy przechodził taki kurs przygotowawczy o tym, jak radzić sobie z umieraniem”,… czytaj dalej
-
Opis spotkania: Dla wielu osób przeżywanie smutku jest trudne. Czasem pojawia się pytanie, po co nam taka emocja, która jest nieprzyjemna, odbiera energię i siłę oraz zachęca do izolacji i płaczu. Smutek pojawia się na myśl o czymś, co straciliśmy a przeżywanie tego uczucia bywa trudne. Smutek pozwala pożegnać się z tym, co straciliśmy lub… czytaj dalej
-
W terminalnej fazie choroby się życie spotyka się ze śmiercią, a nadzieja z godzeniem się z tym, co nieuniknione. Towarzyszą im różne – czasem skrajne – emocje i różne myśli. Każda osoba próbuje odnaleźć siebie na nowo w sytuacji, w której nigdy nie była. Bo tak jak nikt nas nie uczy chorować, tak również nikt… czytaj dalej