Mediateka > Książki

Szósty etap żałoby. W poszukiwaniu sensu

David Kessler, Wydawnictwo Laurum 2023

„Sens, o którym tu rozmawiamy, tak naprawdę sprowadza się do znalezienia sposobu na podtrzymanie miłości do bliskiej osoby po jej śmierci, jednocześnie na kontynuowaniu własnego życia” – możemy przeczytać w najnowszej publikacji „Szósty etap żałoby. W poszukiwaniu sensu” David Kesslera.

Książka wydawnictwa Laurum wpisuje się w 100 proc. w to, co Fundacji Nagle Sami mówimy, piszemy i uczymy o żałobie. David Kessler współpracował z Elisabeth Kübler-Ross nad książką „On grief and Grieving” i to z nią właśnie zaadaptował 5 etapów umierania do realiów osób radzących sobie z żałobą.  Zaprzeczanie, Gniew, Targowanie się, Depresja, Akceptacja.

Te 5 stadiów nie należy traktować jako wyrocznie zarówno jeśli chodzi o kolejność jak i fakt czy wszystkie występują u danej osoby w żałobie.  Wiemy to Fundacji Nagle Sami od początków jej istnienia.

Jak pisze Kessler: „Po latach doszedłem do wniosku, że proces wracania do równowagi zawiera jeszcze bardziej istotny szósty etap, zwany odnalezieniem sensu”. To bardzo ciekawy etap, który może wydawać się odległy dla wielu osób, które właśnie są w żałobie, ale jest realny, możliwy i potrzebny by właśnie móc żyć dalej.

Książka „Szósty etap żałoby” jest wprost przepełniona przykładami, historiami ludzi po stracie, to zderzenie z tak dużą liczbą historii nie sprawia jednak, że nie chce nam się dalej czytać i opowieści o bólu innych osób nas przytłaczają. Oczywiście jest to trudne, ale w dość dużym stopniu jednak pokrzepiające. Pokazuje, jak wiele jest sposobów na radzenie sobie po stracie bliskich. A także jak do wielu pozytywnych inicjatyw przyczyniają się najtragiczniejsze wydarzenia. Warto pamiętać też, że jeśli ludzie odnajdują w swojej drodze przez żałobę sens nie znaczy, że zapominają o swoich bliskich.

 

Rekomendujemy Wam by poznać spojrzenie i zdanie Kesslera na temat żałoby – nie tylko od lat zajmuje się tym zawodowo, przyjął w swoim gabinecie terapeutycznym dziesiątki osób, ale też sam jest po stracie syna, co bardzo uwiarygadnia przekaz płynący z tej lektury.