Mediateka > Książki

„Przeprowadzę Cię na drugi brzeg. Rozmowy o traumie, porodzie i ukojeniu”

Justyna Dąbrowska, Wydawnictwo Agora, 2023

Poród – moment, w którym kobieta staje matką. Niezwykle ważne doświadczenie, które wpływa na późniejsze lata i matki i dziecka.  Justyna Dąbrowska w książce „Przeprowadzę Cię na drugi brzeg. Rozmowy o traumie, porodzie i ukojeniu” daje przestrzeń kobietom, które doświadczyły przemocy położniczej na opowiedzenie o swoich doświadczeniach.

 

Czytając te opowieści budzi się złość, niedowierzanie i niezgoda na traktowanie drugiego człowieka w taki sposób. Mając nadzieję, że podzielenie się swoją historią dało bohaterkom choć chwilową ulgę, płyniemy wraz z opowieścią autorki do części poświęconej próbie zrozumienia na czym polegają mechanizmy przemocy położniczej. Dąbrowska z odwagą i rzetelnością opisuje, nazywa i wyjaśnia owe mechanizmy. Urealnia krzywdy, których doznały. Wskazuje, że te doświadczenia nie powinny im się przydarzyć. Autorka uwalnia je z poczucia winy. Stawia ciekawe hipotezy dotyczące przyczyn i powszechności tego przerażającego zjawiska. Następnie dochodzimy do historii położnych dotyczących tego jaki poród może być i co możemy zrobić by zmienić sytuacje na polskich porodówkach, a psychoterapeutka okołoporodowa przybliża nam tematykę traumy okołoporodowej.

Książka wzrusza, porusza ale daje też nadzieję. Jest opowieścią o szacunku, empatii, zrozumieniu i uznaniu drugiego człowieka.  „When the mother’s own cries are heard, she can hear the cries of her child” Selma Fraiberg, Ghosts in the nursery– to właśnie robi autorka słyszy i dostrzega cierpiące kobiety. Wskazuje, że mają prawo do bólu, bo ktoś przekroczył ich granice, bo często doznały traumy.

Lektura godna polecenia. Jesteśmy pełni szacunku i wdzięczności Justynie Dąbrowskiej za odważne i niezwykle kompetentne podejmowanie tematu, z którym wiele podopiecznych trafiło też do naszej Fundacji.

 

Recenzja napisana przez Krystynę Popowską – Stażystkę stażu psychologicznego w Telefonie wsparcia 800 108 108.