Obecnie decydując się na skorzystanie z pomocy psychologa bądź psychoterapeuty mamy coraz więcej możliwości. Już nie ogranicza nas miejsce zamieszkania i dostępność specjalistów w naszym mieście. Zamiast tego mamy do dyspozycji dziesiątki specjalistów pracujących online. Wraz ze wzrostem popularności terapii online pojawiają się ważne pytania dotyczące jej przebiegu i skuteczności. W tym artykule postaramy się opowiedzieć trochę więcej na ten temat.  

Czym jest psychoterapia online?

Jest to spotkanie ze specjalistą – psychoterapeutą w formie zdalnej. Zwykle odbywa się ono poprzez wideo-konsultację. Psychoterapeuta łączy się z osobą potrzebującą pomocy przez wybrany komunikator (np. Skype, Whatsapp lub Zoom), wcześniej dbając o to, aby klient uzyskał wszystkie niezbędne informacje, by móc uczestniczyć w takiej konsultacji. Do spotkania można wykorzystać komputer, laptop, telefon lub tablet. W wyjątkowych sytuacjach zdarza się także, że psychoterapeuta łączy się z osobą przez połączenie telefoniczne. Ta forma ma jednak spore ograniczenia ze względu na to, że osoby uczestniczące w rozmowie nie mogą się zobaczyć. Może to ograniczać możliwość budowania kontaktu oraz relacji, w efekcie obniżając skuteczność psychoterapii. W Fundacji Nagle Sami psychoterapia oraz konsultacje online odbywają się w formie wideo. Nasi terapeuci dbają o to, żeby osoba, która zgłasza się po pomoc została zaopiekowana i otrzymała wszystkie potrzebne informacje do skorzystania z takiej formy pomocy.

Czy taki rodzaj psychoterapii bądź konsultacji będzie skuteczny?

Badania wskazują na to, że korzystanie z psychoterapii w formie online może być tak samo skuteczne jak spotkania odbywające się w formie stacjonarnej.¹ W psychoterapii jedną z najważniejszych rzeczy jest relacja, którą nawiązuje się poprzez uczestniczenie w spotkaniach i współpracę z terapeutą. Taką relację można zbudować uczestnicząc w spotkaniach online, jeżeli prowadzone są one przez psychoterapeutę, który regularnie pracuje w takiej formie i ma potrzebne do tego umiejętności. Skuteczność takiej formy psychoterapii będzie opierała się na tych samych czynnikach, co skuteczność formy stacjonarnej. Są to – jakość relacji między terapeutą a osobą uczestniczącą w terapii, zaangażowanie i praca włożona w proces psychoterapii. 

W Fundacji Nagle Sami obecnie zwiększyliśmy dostępność naszych psychoterapeutów pracujących w formie online. Wierzymy, że w ten sposób uda nam się dotrzeć z pomocą coraz dalej, do tych z Was, którzy jej potrzebują. By móc żyć dalej. 

Jak skorzystać z wizyty w formie online w Fundacji Nagle Sami? 

Aby umówić się na wizytę można zadzwonić do naszego biura pod numer 502 511 138 lub zrobić to samemu, za pośrednictwem naszego systemu rezerwacyjnego – https://booksy.com/pl-pl/134610_fundacja-nagle-sami_psychoterapia_3_warszawa.

Można znaleźć tam listę usług oferowanych przez nasz ośrodek z podziałem na te dostępne w siedzibie Fundacji oraz online. W zakładce „Pracownicy” można także przeczytać trochę więcej o każdym z naszych terapeutów oraz sprawdzić dostępność terminów u wybranego specjalisty. Na temat naszych terapeutów możecie także dowiedzieć się więcej na stronie, w zakładce Pomoc Psychologiczna.

 

Autorka: Marta Rouba, szefowa ośrodka terapeutycznego Fundacji Nagle Sami oraz psycholożka w Telefonie Wsparcia 800 108 108.


¹ Pescatello MS, Pedersen TR, Baldwin SA. Treatment engagement and effectiveness of an internet-delivered cognitive behavioral therapy program at a university counseling center. Psychother Res. 2021;31(5):656-667. doi:10.1080/10503307.2020.1822559