W okresie żałoby można doświadczać różnorodnych emocji i reakcji, ponieważ każdy procesuje stratę na swój własny sposób. Warto pamiętać, że nie ma jednego „prawidłowego” sposobu na przeżywanie straty. Ważne jest, aby pozwolić sobie na doświadczanie swoich emocji i szukać wsparcia, jeśli tego potrzebujesz. Wiemy, że zadbanie o siebie w tym trudnym czasie może być ogromnie trudne i na początku wydawać się niemożliwe.
Jednak każda próba zadbania o siebie w żałobie jest kluczowa dla zachowania równowagi emocjonalnej i fizycznej w trudnym czasie straty. Każdy, nawet mały krok może okazać się niezwykle ważny. Oto kilka sposobów, jak to zrobić:
• Dopuść do siebie emocje: Pozwól sobie na odczuwanie i wyrażanie swoich emocji. Nie zatrzymuj się w poczuciu winy ani w tłumieniu uczuć smutku czy gniewu. Pozwól sobie na płacz, smutek, gniew czy frustrację. To naturalne i ważne dla procesu żałoby – każde emocje są w porządku i masz prawo do ich przeżywania.
• Zadbaj o swoje podstawowe potrzeby: Staraj się regularnie jeść, odpoczywać i spać wystarczająco. Warto jest poprosić swoich bliskich, aby wsparli w codzienności: zrobieniu zakupów czy zawiezieniu dzieci do szkoły.
• Daj sobie czas: Żałoba to proces, który wymaga czasu. Nie spodziewaj się, że szybko wrócisz do normalności. Pozwól sobie na procesowanie i gojenie się w swoim tempie.
• Nie bój się prosić o pomoc: Warto mówić o swoich potrzebach – czasem bliscy chcą konkretnych wskazówek „co mogą zrobić”. Szukaj wsparcia w bliskich osobach, przyjaciołach lub grupach wsparcia. Rozmawianie z innymi może pomóc w ulżeniu bólowi i poczuciu, że nie jesteś sam/a.
• Szukaj profesjonalnej pomocy, jeśli tego potrzebujesz: Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie sam/a, nie wahaj się skorzystać z pomocy psychologa. Profesjonalna pomoc może być kluczowa w procesie radzenia sobie z żałobą. Pamiętaj, że nasz Telefon wsparcia 800 108 108 jest bezpłatny i anonimowy. Każdy z naszych konsultantów postara się pomóc najlepiej jak umie a także może pokierować na wsparcie np. terapeutyczne.