Bycie blisko osoby, która doświadczyła straty często jest niełatwym zadaniem. Można mierzyć się z zagubieniem i niepewnością, mogą pojawiać się pytania i wątpliwości. Podzielimy się z Wami kilkoma wskazówkami. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że każdy przeżywa żałobę inaczej – cenne jest, aby dopasować swoje wsparcie do potrzeb danej osoby. Myślimy też, że często najbardziej doceniane jest po prostu „bycie” – wyrażenie swojej obecności, współczucia i otwarte mówienie o swojej gotowości do pomocy.
Jak wspierać osoby w żałobie?
👉 Bądź obecny: Często po prostu obecność może być dla osoby po trudnym doświadczeniu bardzo ważna. Poświęć czas na bycie z nią, słuchaj, pozwól opowiedzieć o swoich uczuciach i wspomnieniach. Wiedz, że osoba w kryzysie nierzadko potrzebuje opowiedzieć swoją historię wiele razy.
👉 Bądź empatyczny: Wyraź swoje współczucie i empatię. Zrozumienie i akceptacja każdego uczucia może być niezwykle pomocne, uwalniające. Pamiętaj, że emocje osoby w kryzysie mogą być zmienne.
👉 Ofiaruj swoją pomoc, zapewnij praktyczne wsparcie: Zapytaj, w jaki sposób możesz pomóc. Czasami nawet drobne codzienne zadania mogą być przytłaczające, więc oferowanie swojej pomocy może być bardzo cenione. Zajmij się codziennymi obowiązkami, takimi jak gotowanie posiłków, opieka nad dziećmi czy zakupy spożywcze, aby pomóc odciążyć od dodatkowego stresu.
👉 Słuchaj uważnie: Posłuchaj bez oceniania i doradzania. Czasami potrzebny jest tylko ktoś, kto wysłucha bez prób naprawiania sytuacji, dawania rad.
👉 Pamiętaj o długoterminowym wsparciu: Żałoba nie kończy się szybko, często trwa całe życie, tylko ma różne momenty i etapy. Kontynuuj wspieranie także długoterminowo, gdy większość ludzi z otoczenia już wróciła do normalnego funkcjonowanie.
👉 Zaproponuj skorzystanie z profesjonalnej pomocy: Gdy osoba, której towarzyszysz, ma trudności w radzeniu sobie z żałobą, zachęć ją do skorzystania z profesjonalnej pomocy terapeutycznej lub wsparcia grupowego. Możesz podać numer na nasz Telefon wsparcia 800 108 108, postaramy się pomóc najlepiej jak potrafimy/ pokierujemy na dalsze wsparcie np. terapeutyczne.